İslam ülkelerinde zamanı Mekke saati belirleyecek

Kâbe'nin yanı başındaki "dünyanın en uzun ikinci binası'' unvanına sahip Zemzem Tower'ın üzerine inşa edilen ''Mekke Kraliyet Saat Kulesi'' ile birlikte bir çok İslam ülkesi saatlerini ''Mekke saati''ne göre ayarlamaya başladı.

İslam ülkelerinde zamanı ''Mekke saati'' belirleyecek

2 / 2 Albumünden Göster
Başta El Cezire olmak üzere bir çok Arap ülkesindeki televizyon ve radyo kanalı program akışlarını ''Mekke saatine göre'' duyururken, uygulamanın tüm İslam coğrafyasında yayılması hedefleniyor. Suudi Arabistan Krallığı tarafından yürütülen proje ile 4 katlı bir alandan oluşan saatin iç kısmına dev bir sergi ve müze alanı inşa edildi. 2013 yılında Ramazan'ın ilk gününde açılması planlanan serginin ziyaretçileri ilk katta saatin inşa ediliş sürecini gösteren maketler, fotoğraflar ve belgesel görüntülerle karşılaşacak.

Diğer katta ise namaz vakitlerinin nasıl hesaplandığını gösteren bir sergi ile 20 metre boyundaki dev bir ekrandan uzaydan görüntüler yer alacak. Kur'an-ı Kerim'deki astronomiyle ilgili ayetlerin de yer alacağı sergi alanı içinde saatin içindeki dev mekanizmanın da işleyişi görülebilecek. Ayrıca kurulacak bir enstitü tarafından yönetilecek bir başka alanda ise ''Ay Gözlem Merkezi'' bulunacak. Hicri takvime göre önemli dini günlerin tarihlerini tespit etmekte önemli rol oynayacak olan merkez astronomi çalışmaları da yürütecek.

Böylece Ramazan, Şevval ve Zilhicce aylarına mahsus olmak üzere özel rasatlar yapılarak bu aylara ait hilaller görüldükten sonra dini esaslara uygun olarak şer'i mahkemelerde gerekli kararlarlar için ay başlarının ilanı sağlıklı bir şekilde yapılacak.
İslam ülkeleri, saatlerini Mekke'ye göre ayarlayacak

Bu arada kulenin içine bilim adamları tarafından zaman hesaplamalarında referans alınan bir de atom saati (sezyum) saati yerleştirildi. Söz konusu saat sayesinde ''Mekke saati''nin zaman ayarı hassas bir şekilde gerçekleştirilecek. Böylece saatlerini Greenwich'e göre ayarlayan İslam ülkelerinden de zamanı Mekke saatine göre ayarlamaları istenecek. Bu sayede İslam'ın doğduğu şehir ''zamanın merkezi'' olacak.

Osmanlı döneminde saatler Ayasofya'nın kubbesinden geçtiği varsayılan ''Arz-ı Halife'' veya ''Arz-ı İstanbul'' olarak adlandırılan meridyene göre ayarlanırdı. 1926'da ''Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun''la birlikte, saat diliminde de uluslararası bir standart haline gelmiş olan GMT (Greenwich Mean Time)sistemi kabul edilmişti. AA