Darbeci Sanık sandalyesinde

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın duruşması dün Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Darbeci Sanık sandalyesinde

1 / 2 Albumünden Göster
Görüntüleri LED ekrana yansıtıldı

Sağlık durumları nedeniyle duruşma salonuna gelmeyen sanıkların görüntüleri, sesli ve görüntülü sistem ile duruşma salonuna kurulan 4 LCD ekrana yansıtıldı. Sanıklar dışında duruşma salonu ve heyetin görüntüleri de ekranda yer aldı. Salondakiler
Avukatlar itiraz etti

Avukatlardan, telekonferansla ifade yöntemine itiraz geldi. Müdahil avukatlar: "Görüntü kalitesi yetersiz, sanığın yüzü görünmüyor. Bağlantı yüzeysel ve göstermelik. Sanıkların beden dillerini görmemiz gerekiyor" dedi.
"Salonda MİT'in kamerası var"

Avukatlar "Salonda MİT'in kamerası var" iddiasında bulundu. Mahkeme başkanı iddiayı yalanladı. Bunun üzerine avukatlar, "Görüntüler halkla paylaşılsın" dedi. Salondaki kamera ve mikrofonun kapatılması talebi reddedildi. Sanıkların yanında müdahil avukat olması talebi de reddedildi. Mahkemede, müdahil avukatlardan en az ikisinin sanıkların yanında bulundurulmasına ilişkin talebin daha önce reddine karar verildiği anımsatılarak, yeniden değerlendirilmesine gerek görülmedi.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın bulunduğu yerde, mahkemece görevlendirilen yazı işleri müdürü ile teknik işlemlerin devamlılığı için orada bulunması gereken görevliler, sanık avukatı ve sağlık görevlileri dışında kimsenin bulunmayacağına ilişkin tedbir alınmasına karar verildi. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, ara karar uyarınca, 12 Eylül davası sırasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın savunmalarının alınacağı yerde bulunan görevlilerin isimlerini, sesli ve görüntülü bağlantıyla tutanak altına aldı.
"13 bin 330 TL ile 6 bin 800 TL aylık gelir"

Duruşmada, sanıkların kimlik tespiti de yapıldı. Evren, kimlik tespiti sırasında ikamet adresi olarak, ''Ankara'da Merkez Orduevi'nin yanındaki'' askeri lojmanı bildirdi. Evren, eğitim ve aylık gelir durumuyla ilgili, ''Aylık gelirim 13 bin 330. Eğitim durumum, Askeri Akademi mezunuyum'' dedi. Evrenin ardından, Ali Tahsin Şahinkaya'nın kimlik tespiti yapılmasına geçildi, Tahsin Şahinkaya, adres olarak ''Fenerbahçe Orduevi Korumalı Lojmanlar''ı bildirdi. Askeri Akademi mezunu olduğunu belirten Şahinkaya, aylık gelirini 6 bin 800 olarak açıkladı. Soruların bazılarını iyi duyamayan Evren ve Şahinkaya'ya, bu bilgiler alınırken, yanlarında bulunan kişiler yardımcı oldu.

Kaynak: Milligazete