Vatikan, hâlâ Osmanlı mülkü olan Kudüs için özel statü adı altında işgal planı peşinde

Filistin'in BM'deki statüsünün yükseltilmesini kutlayan Vatikan, Kudüs'e özel statü istedi. Filistin'in Vatikan'la aynı statüye yükseltilmesini kutlayan Papalık, Kudüs'ün kutsal bir şehir olarak korunması ve kutsal yerlere serbestçe giriş yapılabilmesi için özel bir statü ile uluslararası garanti altına alınmasını istedi.

Tapulu toprağımıza Vatikan göz dikti


Açıklamada, Vatikan'ın Filistin Kurtuluş Örgütü ile 2000 yılında yaptığı anlaşmada bu hususlarda mutabık kaldığı ifade edildi. İsrail, 1980 yılında Kudüs'ü birleşik ve ebedi başkenti ilan etmiş fakat uluslararası toplum bu adımı kabul etmemişti.

Türkiye Kudüs'te taraftır ve imza sahibidir

Filistin'in gözlemci devlet olma statüsünü ve Vatikan'ın açıklamalarını değerlendiren Aytunç Altındal, "Filistin'e Vatikan gibi gözlemci devlet statüsü verilmiştir. Bunun ötesinde bir anlamı yok. Hatta İsrail'e şans tanınıyor, işgal ettiği topraklardan çıkmama şansı. Önemli olan Filistin'in devlet olarak tanınmasıdır.

Bu durumda Filistin'in sınırları belli olacak. Filistin'in sınırlarının belli olması demek İsrail'in de sınırlarının belli olması demek. Vatikan'ın açıklamalarına gelince; Vatikan Kudüs konusunda bu tür açıklamaları yıllardan beri yapıyor. Kudüs Osmanlı'nındır. Türkiye Kudüs'te taraftır, imza sahibidir" şeklinde konuştu.