Peygamber efendimizin Hayatı filmine rekor bütçeli

Katarlı bir yapım şirketi, Hz. Muhammed'in yaşam öyküsünü konu alan, yedi bölümlük bir film çekmeye hazırlandıklarını açıkladı. Film için açıklanan bütçe, Hollywood'un rekor bütçelerinin üzerinde.

Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services 0
Alnoor Holding'in başkanı Ahmed El-Haşemi, çekilmesi planlanan Hz. Muhammed'in hayatını konu alacak 7 bölümlük film için 1 milyar dolarlık bütçe ayırdığını duyurdu.

El-Haşemi, daha önce üç bölüm olması kararlaştırılan film için 3 yıl önce 1,5 milyon dolar olarak belirledikleri bütçeyi bugün 1 milyar dolara çıkardıklarını belirtti.

İslami kurallar çerçevesinde, Hz. Muhammed'in görünmeyeceği filmin İngilizce olacağı, ancak birçok dile çevrileceği vurgulandı.

Filmin yapımcılığını, Yüzüklerin Efendisi ve Matrix filmlerine de imza atan Amerikalı Barrie Osborne'un yapacağı kaydedilmişti.

Senaryosu henüz biten filmin çekimlerine kısa zamanda başlanacağı belirtildi.

Eylül ayında, yapımcılığını Nakoula Basseley Nakoula'ın üstlendiği ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren 'Innocence of Islam' (İslamiyet'in Masumiyeti) isimli film, Ortadoğu'da protesto gösterilerine yol açmış ve Libya'nın Bingazi kentinde ABD Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens ile üç Amerikalı yaşamını yitirmişti.
İngilizce çekilecek

AFP'ye bir bildiri yollayan, şirketin yöneticisi Ahmet el Haşimi, İngilizce olarak çekilecek olan filmin bütçesini 1 milyar dolar olarak duyurdu.

Müslümanlığın Batı ülkelerindeki kötü imajının yok edilmesi için filmin başka dillere de çevrileceği belirtildi.