Fransa Mali'yi İşgal Etti

Fransa, Mali'de Müslüman Mücahitlerin ülkeyi ele geçirmesini önlemek için askeri müdahalede bulundu. Mali'de hükümet güçleri, Fransız ordusunun müdahalesiyle birlikte, ülkede Müslüman Mücahitlerin elinde olan bölgelerden bir kısmını geri aldı.
Mali ordusu, Müslüman Mücahitlerin ülkenin güneyine doğru ilerlerken ele geçirdikleri stratejik öneme sahip Konna kentini geri aldığını duyurdu.

Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, Mali'nin kuzeyini kontrol altında tutan isyancı ve silahlı grupların başkent Bamako'ya ilerlemesini engellemek için hava saldırıları düzenlediklerini söyledi.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian da, Mali'de isyancılara yönelik hava operasyonlarında ağır yaralanan bir Fransız pilotunun öldüğünü açıkladı.

Le Drian, gece yarısı düzenlenen operasyonlarda üç ayrı kampın bombalandığını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün yaptığı açıklamada, isyancılarla yapılan mücadelede, Fransa'nın Mali'ye aktif destek vereceğini açıklamıştı.

MÜSLÜMAN KARDEŞLERDEN KINAMA
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı da Fransa'nın Mali'ye askeri müdahalesine tepki gösterdi. Fransa'nın Mali'ye askeri operasyonunu kınayan Müslüman Kardeşler Teşkilatı yetkilisi Husam el-Migrani, "Mali krizinin çözümü için askeri müdahaleden önce barışçıl çözüme fırsat verilmeliydi. Askeri müdahale ise, Afrika Birliği gibi uluslararası kuruluşlar yolu ile yapılmalıydı" dedi.