Kamuoyunun ‘Cüppeli Ahmet’ olarak bildiği Ahmet Mahmut Ünlü , Karagümrük Çetesi’ne yapılan operasyondan sonra ‘fuhuş’ iddiasıyla tutuklanmıştı. ‘Fuhuş’ iddiasını da reddeden Cüppeli, “Ben zina yapmadım. İslami ölçüden sapmadım” diyor. Poliste kendisine ‘Seni rezil edeceğiz’ denildiğini söyleyen Cüppeli’ye göre halk iddialara inanmadı. Cüppeli, “Eskiden sevenlerim vardı, şimdi fanatiklerim oldu. İtibarım da cemaatim de kat kat büyüdü” diyor.

Samanyolu TV izliyor

Cüppeli Ahmet Hoca sağlık sorunundan dolayı Metris’te revirde kalıyor. Kalbine stent takılı. Behçet ve şeker hastalıklarından raporlu. Yoğun ziyaretçisi var. CHP , MHP milletvekilleri gelmiş. AKP’den gelen milletvekili yok. Siyasi görüş olarak her kesimden ziyarete gelenler olmuş. Solcular, Alevilerden de gelenler olmuş. 28 Şubat sürecinde de cezaevinde yattığı için demir parmaklıkların yabancısı değil. Dini ritüellerini burada da sürdürüyor. Günde 2 saat tarikat dersini ihmal etmiyor. Binlerce mektup gelmiş.

Hayranları neler yazmış, neler? Yemeden içmeden kesilenler, tatilini iptal edenler… Vaaz veremiyor, ama her hafta 30 sayfayı bulan mektup yazıyor. Radyoda ‘mektuplu vaaz’ okunuyor. Hoca, cezaevinde 7 aydır ağzına et ve ürünlerini sürmemiş. “Helal” olup olmadığından, kesim şartlarından şüphe duyuyor. 28 Şubat döneminde de cezaevinin etlerini yememiş. Cüppeli, daha önce “Saman TV” dediği “Dansöz izleyin daha iyi” diye dizilerini eleştirdiği Samanyolu TV’yi izlemeye başlamış: “Haberleri oradan izliyorum. Mahkemeleri, ÖYM’leri en fazla onlar veriyor.” Cüppeli, İsmail Ağa Cemaati lideri olan Mahmut Efendi’ye çok düşkün. “En çok o mübareği özledim” diyor. Cemaatle sohbet etmeyi, TV programlarına çıkmayı sabırsızlıkla beklediği izlenimini de aldım. Tahliye olursa mutlaka TV’lerde yer alacak. Bu sene Umre’ye gidememiş. Mekke ve Medine’nin gözünde tüttüğünü anlatıyor. Eşinin, şeker hastalığına uygun yaptığı zeytinyağlı yemekleri de özlemiş.

Gülen’i rüyamda gördüm

Cüppeli Ahmet Hoca’nın Fethullah Gülen grubuyla arasının iyi olmadığı bilinir. Cüppelinin cezaevine girişinden cemaati sorumlu tuttuğu, hatta Kamer Genç’e “Bana komplo kurdular” dediği basına yansımıştı. Cüppeli ile Fethullah Gülen ve camiayı da konuştuk. İşte Cüppeli Ahmet Hoca’nın Fethullah Gülen’le ilgili görüşleri:

“Fethullah Hoca grubu nezih bir cemaat. Hocaefendi’ye saygı duyarım. Mahmut Efendi de kendisini sever, sayar, laf söyletmez. Bunun şahidiyim. Hocaefendi’nin kanunsuz işlere razı olacağını düşünemem. Bu işi onlara konduramam. Belli ki birileri bizi birbirimize düşürmek istedi. Biz bu oyuna gelmedik. Ben ‘Cemaat bana komplo kurdu’ demedim.”

Cüppeli, Fethullah Gülen’i geçtiğimiz günlerde rüyasında görmüş. “Rüyada bana bildirilir, benim rüyam çıkar” diyen Hoca, “Kendisini çok iyi gördüm. Bana dua ediyordu. Üzüldüğünü söylüyordu” dedi.

‘İçeri girdim, itibarım 1500 arttı’

Cüppeli, “fuhuş” iddialarını “faso fiso” olarak niteliyor. Üstüne basa basa, “Başımdan birkaç nikâh geçti ama İslam’a aykırı bir şey yapmadım, zina yapmadım” diyor. Karagümrük çetesiyle ilgisi olmadığını, Ergenekon’u bilmediğini de söylüyor.

‘Organize’de gözaltındayken, “Seni Türkiye’ye rezil edeceğiz” dediklerini aktaran Cüppeli, “Bana büyük, karma bir komplo var ama anlayamadım” diyor. Cüppeli’ye göre halk kendisine yönelik suçlamaları kabul etmedi. Bunun en büyük ispatı olarak halkın ilgisini gösteriyor. Tutuklandıktan sonra itibarını da cemaat sayısını da arttırdığını söylüyor. “7 ayda yeni cemaatler edindim.

İtibarım 1500 arttı. Ben tahliye olamadım diye hastalananlar olmuş. Annemin cenazesine 60 bin kişi katıldı.” Cüppeli’nin bir de beddua ettikleri var. Onları da açıklıyor: “Annem durumuma çok üzülmüştü. Bu zulme alet olanları annemin katili olarak görüyorum. Komplo kuranlara, bilerek tertip edenlere çok beddua ediyorum.”

‘Cennette bile cüppeli olmak istiyorum’

Cüppeli yıllardır sakalı ve cüppesiyle göz önünde. Cezaevinde de kılık ve kıyafetini değiştirmemiş. Bu cüppeyi ne zaman çıkarmayı düşündüğünü sordum. “Hiçbir zaman” demesini bekliyordum ama Cüppeli daha ötesini söyledi. “Cüppe benimle mezara gidecek. Hatta cennette bile cüppeli olmak istiyorum.”

‘Her şey Jet Ski ile başladı’

Cüppeli’yi kamuoyunda daha geniş kitleye tanıtan Jet-Ski’li görüntülerdi. Hoca, “Her şey Jet Ski ile başladı” derken o görüntülerin kendisini itibarsızlaşmak için kullanıldığını, işin arkasında ABD , İsrail ya da İran’ın olabileceğini söylüyor. Cüppeli’ye göre Çeçenistan, Doğu Türkistan sorunlarına el atması, dinler arası diyaloga karşı çıkması, İranŞia’sına karşı olması kendisini hedef haline getirdi. Jet-Ski olayından sonra TV programlarına çıkması çok dikkat çekmiş

radikal