Meclis Kulislerinde Konuşulan Çarpıcı İddia

Ömer Şahin: AK Parti, MHP ve BDP'nin bu dönemde başörtülü adaylar göstereceğini rahatlıkla söyleyebiliriz

Merve Kavakçı 14 yıl önce “Dışarı, dışarı” temposuyla Meclis’ten çıkarılmıştı. Köprünün altından çok sular aktı. ‘Normalleşme’ adımı olarak yeni dönemde Meclis’te başörtülü milletvekilleri göreceğiz. Yasal engel yok, psikolojik korku eşiği de aşıldı. AK Parti, MHP, BDP’nin başörtülü aday göstereceği kesin gibi. ‘Yeni’ CHP de her an sürpriz yapabilir. AK Parti’de aday adayları hazır bile. İşte kulislerde konuşulan isimler: Ayşe Böhürler, Prof. Dr. Ümit Meriç, Lale Ersoy, Sema Kırcı, Özlem Topal, ‘âkil insanlar’ listesinden Fatma Benli ve Sibel Eraslan.

Yeni dönemde başörtülü-türbanlı milletvekilleriyle tanışmaya hazır mıyız? Şaşırmaya, paniğe gerek yok. Bir zamanlar ‘rejim sorunu’ olarak görülen bu tartışma zihinlerde bitti. Parti kapatma, laiklik tartışması gibi korkular artık aşıldı. Üniversitelerde sorun kalmadı. Avukatlar mahkemelere giriyor. Kimi kamu dairelerinde bile başörtülü çalışılabiliyor. Belki de eksik olan parça başörtülü milletvekiliydi. ‘Normalleşme’ adımının bir gereği olarak bu dönemde o eksiklik de giderilecek. Muhtemeldir ki AK Parti ile beraber MHP ve BDP, hatta CHP listelerinde başörtülü adayları göreceğiz.

Türkiye’de çok şey değişti. 14 yıl öncesine gidelim.. Nezaketi, zarafeti ile ünlü merhum Başbakan Bülent Ecevit, kendisinden beklenmeyen bir hiddetle kürsüden kükrüyordu: “Hanımefendi, burası devlete meydan okuyacak yer değildir.” Seslendiği kişi, Türkiye’nin ilk başörtülü milletvekili olması beklenen FP’li Merve Kavakçı’dan başkası değildi. Yemin etmek için Genel Kurul’a gelen Kavakçı, DSP’lilerin “Dışarı, dışarı” tempoları eşliğinde salonu terk etmişti. Daha sonra vatandaşlıktan çıkarılmış ve Türkiye’den de uzaklaşmıştı. Aynı dönemde günlük yaşamında başörtülü olan MHP’li Nesrin Ünal ise başını açarak milletvekilliğini sürdürmüştü.

Kavakçı olayı RP’nin kapatılma gerekçelerinden biriydi. 28 Şubat’ın hemen ardından yaşanan olay ‘laiklik, rejim’ tartışmalarını keskinleştirmişti. Yasalara aykırı bir durum olmadığı bile söylense de rejimin sinir uçlarına dokunan bu alana kimse yanaşmadı. AK Parti kurucuları, bazı il, ilçe ve ana kademe yöneticileri arasında başörtülü isimlere yer verdi. Ancak aday göstermedi. Son seçimde “Başörtülü aday yok ise oy da yok” şeklinde etkin bir kampanya yürütüldü. Tanınmış birçok yazar da kampanyayı destekledi. Buna rağmen ‘yeni bir tartışmaya fırsat vermek’ istemeyen iktidar partisi mesafeyi korudu. Bir-iki ilden seçilme şansı olmayan sıraya başörtülü aday göstermekle yetindi.

Önümüzdeki seçimlerde başörtülülerin Meclis’e gireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, yürürlükteki yasalarda buna engel durum olmadığını söylemişti. Anayasa ve içtüzük değişiklikleri ile zaten kamuda bile kılık-kıyafet özgürlüğü dolayısıyla başörtüsünün yasal güvenceye alınması düşünülüyor. Psikolojik korku eşiği de aşıldı. Bu konuda geniş bir toplumsal mutabakat ve talebin olduğu söylenebilir. Nasıl ki önceki seçimlerde başörtülü aday göstermek ‘risk’ ise bu seçimde göstermemek ‘problem’ olarak görülecek. Tartışma, başörtülü vekilin ‘olup olmayacağından’ çok, ‘kimler olur’a kaydı bile.

AK Parti, MHP ve BDP’nin bu dönemde başörtülü adaylar göstereceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. ‘Yeni’ CHP gösterirse de şaşırtıcı olmaz. Nerden baksanız toplumun önemli bir kesimi başörtülülerden oluşuyor. Güçlü oy tabanı var. AK Parti’de isimler şimdiden konuşulmaya başlandı bile. AK Parti’de kabarık bir liste olsa da belirli isimler üzerinde yoğunlaşma yaşanıyor. İyi eğitimin yanı sıra siyaset deneyimi olan isimlerin şansı daha yüksek görülüyor. AK Parti MKYK’da 6 başörtülü kadın bulunuyor. Bu isimlerden Lale Ersoy, Sema Kırcı ve Necla Hattapoğlu uzun zamandır parti yönetiminde. Başbakan Erdoğan’ın güvenini kazanan bu isimler bir adım önde. Son MKYK seçiminde en yüksek oyu alarak ilk kez MKYK’ya giren Hasibe Özlem Çepni’nin de Konya’dan aday gösterilebileceği konuşuluyor. AK Parti Kadın Kolları yönetiminden Selva Çam, Betül Keskin ile İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Topal da şansı yüksek görülen diğer isimler. Başörtüsü yasağına karşı giriştiği hukuk mücadelesiyle bilinen ve geçen yıl İnsan Hakları Kurul üyeliğine atanan Avukat Fatma Benli’nin milletvekilliğine banko gözüyle bakılıyor. Benli, ‘âkil insanlar’ listesine de girmişti. Yine ‘âkil insan’ listesinde yer alan gazeteci-yazar Sibel Eraslan ile yıllarca AK Parti’de başörtülü denince akla ilk gelen kişi olan Ayşe Böhürler ile Prof. Dr. Ümit Meriç de adları geçen diğer isimler.

Ömer Şahin / Radikal