Senegalden Geldi Hafızlık Yarışmasında Birinci Oldu


İmam Hatip Lisesi öğrencileri hafızlık ve ezan okuma yarışmasında kıyasıya yarıştı.

Bağcılar’da düzenlenen yarışmaya Senegalli ve Somalili iki öğrenci de katıldı. Senegalli Muhammed Osman Ali hafızlık kategorisinde yarışarak birinci oldu.

2013 İmam Hatip Liseleri Arası Avrupa Yakası Hafızlık ve Ezan Okuma Yarışması, Bağcılar’da gerçekleştirildi. Toplamda 35 imam hatip lisesinden 35 öğrencinin katıldığı programda, öğrencilerden 12’si hafızlık, 23’ü ise ezan okuma yarışmasında birbirleriyle yarıştı. Programda Somalili Muhammed Türe ile Senegalli Muhammed Osman Ali de en iyi hafız seçilmek için yarıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretim Genel Müdürlüğü ile Bağcılar Ahi Evren Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortaklaşa düzenlediği yarışmaya Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yusuf Akbaş’ın yanı sıra öğretmenler, veliler ve öğrenciler olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Yarışmaya ev sahipliği yapan Lokman Çağırıcı, yaptığı konuşmada böyle anlamlı bir programa ev sahipliği yaptıkları için büyük bir onur ve şeref duyduklarını ifade etti. Bağcılar’da eğitimini tamamlayan biri olduğunu hatırlatan Çağırıcı, “Allah’ım bana Bağcılar’da ilme hizmet etmeyi nasip etti. Bu, bana Allah’ın en büyük lütfudur. Onun heyecanıyla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz“ dedi. Konuşmanın ardından yarışmacıların sıralaması ve sorular kurayla çekildi. Yarışma sonucunda ezan okuma dalında Musa Sarı birinci (Bahçelievler İHL), Abdurrahman Ünal ikinci (Zeytinburnu İHL), Emrah Uzun (Bakırköy İHL) ise üçüncü oldu.

Hafızlık yarışmasında ise Senegalli Bahçeliveler İmam Hatip Lisesi’nden Muhammed Osman Ali birinci, Çatalca İmam Hatip Lisesi’nden Muhammed Uludağ ikinci olurken, üçüncülüğü Bakırköy İmam Hatip Lisesi’nden Ubeyd Çakır ile İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden Fatih Coşkun paylaştı. Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula ile Din Öğretmenleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yusuf Akbaş’ın da aralarında bulunduğu geniş bir jüri tarafından değerlendirilen öğrencilere, yarışma sonunda çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca Ahi Evren Anadolu İmam Hatip Lisesi de yarışmaya katılan öğrencilerin her birini cumhuriyet altını ile ödüllendirdi.

YENİAKİT