Büyük Millet Meclisi 93 Yıl Önce Cuma Günü Dualarla Açılmıştı

Türkiye Büyük Millet Meclisi 93 yıl önce bir cuma günü açıldı.
Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı… Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 93. yıldönümü. 23 Nisan 1920 Cuma günü Hacı Bayram Veli Camii’nde kılınan Cuma namazından ve kesilen kurbanlardan sonra “sancak” çıkarıldı. Sancağın yanında bulunan Sinop Mebusu Hoca Abdullah Efendi ise üzerine yeşil örtü açılmış bir rahlenin üzerinde Kur’an-ı Kerim ve Sakal-ı Şerif taşıyordu. Anadolu’nun dört bir yanından Ankara’ya gelen milletin vekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde toplanıp dualar etmesinin ardından Meclis açıldı.

MİLLİ İRADE YÜZDE 95 ORANINDA TEMSİL EDİLİYOR
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının ardından Meclis’in görevi, askeri darbeler dolayısıyla birçok defa akamete uğradı ve milli irade yok sayıldı. Meclis’in açılmasından 93 yıl sonra bugün ise milli irade TBMM’ye egemen olmuş durumda. Yapılan son seçimle Meclis’e giren dört siyasi parti milli iradenin yüzde 95’ini temsil ediyor.
İçerisinde pek çok farklı fikri barındırması dolayısıyla en demokratik meclis olarak bilinen birinci meclis, Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş, işgal ordularına karşı İslam’ı ve memleketi kurtartmıştı. Daha sonra pek çok defa askeri darbeler yüzünden görevini yapmasına engel olunan meclis, günümüzde ise milli iradenin en yüksek oranda temsil edildiği dönemi yaşıyor. Günümüzün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milli irade yüzde 95 oranında temsil ediliyor.


GÜL: MECLİS HERKESİN SESİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yayınladığı 23 Nisan mesajında Milli Egemenliğe vurgu yaptı. Gül mesajında şu görüşlere yer verdi.
Türk Milleti İstiklal Mücadelesinde topyekun hareket ederek, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle imkansızı başarmıştır. Milli iradenin tecelligahı TBMM bu tarihi süreci çok iyi yönetmiş. Milli Mücadelenin kalbi olmuş, üstlendiği tarihi mesuliyeti layıkıyla yerine getirmiştir.
Yüce Meclis, varlığıyla, onurlu duruşuyla, cesur kararlarıyla, bu mücadeleyi yürütenlere güç verirken, aziz milletimizin de sesi, umudu ve rehberi olmuştur. Askeri zaferleri kazanan, Cumhuriyet’i ilan eden ve onu demokrasiyle taçlandıran TBMM, başka bir ifadeyle millet olarak kurtuluşumuzun, devlet olarak kuruluşumuzun kaynağıdır. Milletin kayıtsız şartsız egemenliğini temsil eden TBMM, demokratik rejimimizin temel kurumu ve teminatı, milli egemenlik ilkesi ise temel dayanağıdır. Bu yönüyle TBMM’nin açılması, demokrasi tarihimizin en önemli kilometre taşını teşkil etmektedir.


ÇİÇEK: TBMM’NİN ÇÖZEMEYECEĞİ SORUN YOKTUR

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milli iradeyi esas alan TBMM’nin bugün de çözemeyeceği hiçbir sorun olmadığını ifade etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yaptığı bir açıklamayla kutlayan TBMM Başkanı Çiçek, 93 yıl önce açılan TBMM’nin, milli tarihin en önemli dönüm noktasını teşkil ettiğine işaret ederek, “Meclisimizin, tarihinden aldığı ilham ve güçle, ülkemizin birliği ve kardeşliği için çalıştığı bilinmelidir. Milletimizin huzuru ve güvenliği, devletimizin bölünmez bütünlüğü, TBMM çatısı altında görev yapan milletimizin bütün vekillerinin vazgeçilmez hedefidir” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım da “Yarın kutlayacağımız bayram, dünyanın hiçbir yerinde olmayan ve çocuklar için olan tek bayram” dedi. Türk Kızılayı İstanbul Şubesi ile İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından seyahat imkanı olmayan, maddi durumu yetersiz ortaokul çağındaki çocuklar arasından seçilerek İstanbul’a getirilen öğrencilerle bir araya gelen Bakan Yıldırım, çocuklarla tek tek ilgilendi ve çocukların bayramını kutladı.


YENİAKİT