Spor Salonunda Başörtüsü Skandalı

Bursa’da bir alışveriş merkezindeki spor salonuna giden Bahtişen Kahveci, başörtülü olduğu gerekçesiyle dışarı çıkartıldı.
Kahveci, arkadaşının daveti üzerine 29 Nisan 2013 tarihinde misafir olarak Mudanya yolu üzerindeki Korupark AVM içerisinde bulunan Score isimli spor salonuna gitti. Spor kıyafetleriyle yürüyüş bandında yaklaşık 10 dakika yürüyüş yapan Kahveci, yanına gelen kadın görevlinin başörtüsü ikazıyla karşılaştı. Büyük şaşkınlık yaşayan Kahveci, yaşananları şöyle anlattı: “Görevli bir bayan gelerek, ‘başörtünüzü bu şekilde bağlamış olarak spor yapamazsınız.’ dedi. ‘Nasıl bağlayacakmışım, dedim. ‘Arkadan bağlayacaksınız.’ cevabını verdi. ‘Hangi çağda yaşıyoruz, burası neresi, resmî bir kurum mu?’ diye tepki gösterdim.

Bursa’da bir arkadaşının davetiyle gittiği spor salonundan, başörtülü olduğu için çıkarılan Bahtışen Kahveci, görevlinin ikazı üzerine salonu terk ettiğini belirterek hakarete uğradığını aktardı. O an yaşadığı şaşkınlık sebebiyle spor salonu yöneticileriyle görüşmenin aklına gelmediğini ifade eden Bahtişen Kahveci, daha sonra internetten çeşitli yerlere ve Başbakanlık’a şikayet dilekçesi doldurduğunu kaydetti. Spor salonuna girerken ismini ve telefonunu yazdığı bir misafir kağıdı imzaladığını dile getiren Kahveci, “Amasya 19 Mayıs Üniversitesi’nde okurken de başörtüsü sebebiyle sorunlar yaşamıştık ama bu beni daha fazla üzdü. İnsan aşağılanmış oluyor, ötekileştirilmiş oluyor, yerin dibine sokuluyorsun. Orada bana o muamele yapılırken ben döndüm ve etrafımdaki insanlardan en azından gözleri ile bir yardım bekledim ama hiç kimse bir tepki göstermedi.” açıklamasını yaptı. Score Spor Salonu yetkilileri ise, olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

zaman