Birinci Oldu Başörtülü Diye Ödül Verilmedi

İzmir’in Menemen ilçesinde Erol Tarakçıoğlu İlk ve Orta Okulu’nda yapılan Sınıflar Arası Bilgi Yarışması’nda grupları birinci olan ve ödülünü almak için sahneye çıkan Mümine Kalkan, başörtülü olduğu gerekçesiyle ödülünü alamadı.

Başörtüsüne yönelik yasakçı zihniyet şimdi de İzmir Menemen’de ortaya çıktı. Bilgi Yarışması’nda birinci olan ve ödülünü almak için sahneye çıkan Mümine Kalkan, başörtülü olduğu gerekçesiyle ödülünü alamadı.

İzmir Menemen’de bulunan Erol Tarakçıoğlu İlk ve Orta Okulu’nda Sınıflar Arası Bilgi Yarışması düzenlendi. İkinci sınıflardan sekizinci sınıflara kadar ayrı kategorilerde yapılan yarışmanın sonucunda birinci gruplara madalya verildi. Ancak sekizinci sınıfta okuyan Mümine Kalkan madalyasını almaya çıkınca okul yetkililerince engellendi. Mümine Kalkan, ödülünü alamadı.

“ÇOK ZORUMA GİTTİ”

Mümine Kalkan, öğrencilerin önünde geri çevrilmesinin kendisini çok üzdüğünü söyledi.
Bilgi yarışmasında kendi gruplarının birinci olduğunu hatırlatan Kalkan, “Birinci olanlara madalya verilecekti. Yarışmadan 2 hafta sonra ödüller verildi. İkinci, üçüncü sınıflar derken, sıra 8. sınıflara geldi. Birinci olan bizim gruptu ve grupta 3 kişiydik. Okul Müdürü ödülü vermek üzere bizim grubu çağırmaya başladı. Ödülümü almaya gittiğimde, okul müdür yardımcısı tarafından geri çevrildim ve cezam olduğu için ödülü alamayacağımı söyleyip beni geri çevirdi” dedi. Kalkan, “Bana önceden söyleyebilirlerdi. Ben Rabbimin rızası için bunca sıkıntıya sabrediyorum ve onların tenekeden yapılmış ödüllerine ihtiyacım yok. Rabbim zalimlerin yaptıklarından habersiz değildir. Onları Allah’a havale ediyorum” diye konuştu.

OKUL YÖNETİMİ SUSKUN

Erol Tarakçıoğlu İlk ve Orta Okulu Müdürü; konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Belediyeden öğrencilere 4850 bisiklet

İzmit Belediyesi 4 bin 850 öğrenciye bisiklet dağıttı. İzmit Belediyesinin Cephanelik Spor Tesisleri’nde düzenlediği bisiklet dağıtım töreninde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, fevkalade anlamlı bir programda bulunduğu için büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Konuşmasının ardından Türel, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, öğrencilere bisiklet dağıttı.
Törende 4 bin 850 öğrenciye bisiklet dağıtıldı.

YENİAKİT