+ Cevap Ver
Sayfa 2/23 İlkİlk 123412 ... SonSon
228 sonuçtan 11 ile 20 arası
Like Tree39Beğeniler

Günün Ayet-i Kerimesi...

 ISLAMİ FORUM - ISLAMSELI.NET Katagorisinde ve  Günün Ayet ve Hadisi Forumunda Bulunan  Günün Ayet-i Kerimesi... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Rabbimiz, unuttuklarımızdan veya yanıldıklarımızdan dolayı bizi sorumlu tutma. Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Rabbimiz, kendisine güç yetiremeyeceğimiz şeyi bize taşıtma. Bizi affet. Bizi bağışla. Bizi esirge, Sen bizim mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et. (Bakara Suresi, 286) "Andolsun biz Kur'an'ı, öğüt almak için kolaylaştırdık. O ...

 1. #1
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.757
  Tecrübe Puanı
  10

  Post Günün Ayet-i Kerimesi...

  Rabbimiz, unuttuklarımızdan veya yanıldıklarımızdan dolayı bizi sorumlu tutma.

  Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme.

  Rabbimiz, kendisine güç yetiremeyeceğimiz şeyi bize taşıtma.

  Bizi affet.

  Bizi bağışla.

  Bizi esirge, Sen bizim mevlamızsın.

  Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et.
  (Bakara Suresi, 286)


  "Andolsun biz Kur'an'ı, öğüt almak için kolaylaştırdık.
  O halde düşünüp ibret alan yok mu?"

  (Kamer Sûresi, 40. Âyet)

  Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.

  [Nur sûresi, 30. âyet]


  Bismillahirrahmanirrahim
  amin kardeşim

  "Allah katında en şerefliniz, en ziyade takvâ sahibi olanınızdır." (Hucurat Sûresi: 49:13.)

  Konu Edep_ tarafından (03-02-2011 Saat 12:35 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #11
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.757
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  De ki: “[Allah şöyle buyuruyor:]

  ‘Ey inanan kullarım! Rabbinize karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun!

  Bu dünyada iyi şeyler için gayret edenleri güzel bir son beklemektedir.

  [Unutmayın ki] Allah'ın arzı geniştir,

  [ve] elbette sıkıntılara göğüs gerenlere mükâfatları hesapsız verilecektir!’”  Zümer Sûresi / âyet: 10

 3. #12
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.757
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Anne ve babadan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına erişecek olursa, onlara sakın"Öf' bile deme, onları azarlama, onlara güzel söz söyle. · Onlara merhamet ve tevâzu kanadını ger ve de ki: "Ey Rabbim, nasıl onlar beni küçükken besleyip büyüttülerse, Sen de onlara öylece merhamet buyur." (İsrâ Sûresi: 23-24.)

 4. #13
  HARP

  Standart

  Rabbimiz Kur'anda şöyle buyuruyor:
  "De ki: "Hak geldi, batıl yıkılıp gitti. Çünkü batıl, yok olmaya mahkûmdur." Biz Kur'ân'ı müminlere şifa ve rahmet olarak indiririz. Ama o, zalimlerin ise sadece ziyanını artırır."

  İsra Suresi 81 - 82. Ayetlerin Meali

 5. #14
  HARP

  Standart

  Rızıklarınızı Allah yolunda harcayın
  27 Mayıs 2011 / 05:00
  Günün Ayet-i Kerime meali...

  Bismillahirrahmanirrahim

  Cenab-ı Hak, Bakara Sûresinin 254. Ayetinde mealen şöyle buyuruyor:

  Ey iman edenler! Hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkar edenler ise zalimlerin ta kendileridir.

 6. #15
  HARP

  Standart

  Kıyamet günü hiçbir söz gizlenmez
  28 Mayıs 2011 / 05:00
  Günün Ayet-i Kerime meali...

  Bismillahirrahmanirrahim

  Cenab-ı Hak, Nisâ Sûresinin 42. Ayetinde mealen şöyle buyuruyor:

  O kıyamet günü, Allah’ı inkar edip Peygamber’e isyan edenler, yer yarılıp içine girmiş olmayı isterler ve Allah’tan hiçbir söz gizleyemezler.

 7. #16
  HARP

  Standart

  ALLAH (c.c) buyuruyor ki:

  Bismillâhirrahmânirrahîm (Rahmân ve rahîm olan ALLAH'ın adıyla)

  Kim iyi iş yaparsa faydası kendinedir, kim de kötülük yaparsa zararı yine kendinedir. Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.

  (Câsiye Sûresi 45. Sûre, 15. Ayet)

  Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.

  Hadis-i Şerif :


  Ebû Zer (ra )şöyle dedi:Nebî (sav) bana (hitaben) buyurdu ki:

  “Din kardeşini güler yüzle karşılamak gibi (tabiî) bir iyiliği bile sakın küçük görme!” Müslim, 144.


  Açıklamalar


  İyiliği iyilik olarak takdir etmek ve yerine getirmek lâzımdır. İyiliği küçük görmek, önemsememek, iyilik bilincine sahip olmamaktan ileri gelir. Burada Resûl-i Ekrem Efendimiz, büyük sahâbî Ebû Zer hazretlerine hitâben hiçbir “ma’rûf”un yani Allah’a itaat ve insanlara iyilik ve ihsan olarak bilinen hiçbir şeyin küçük görülmemesini, azımsanmamasını tenbih etmektedir. “Din kardeşini güler yüzle karşılamak gibi tabiî bir davranış olsa bile” diye çok çarpıcı bir örnek vermektedir.


  Din kardeşini güler yüzle neş’eli bir şekilde karşılamak onu sevindirir ve içini rahatlatır. Bir mü’mini sevindirmek ise, hiç şüphesiz başlı başına bir iyiliktir.


  Gerçekten bir çoğumuz, küçük şeyleri “iyilik” olarak değerlendirmemek yanılgısına düşeriz ve böylece dindeki iyilik imkânlarını kullanamayız. Bu ise, giderek yozlaşan bir günlük yaşantıyı gündemimize getirmektedir. Oysa iman uyanıklığı ve şuuru içinde yaşayanlar, kimsenin tahmin etmediği bir çok noktada iyilik ve hayır işleme fırsatı bulurlar.İyiliksever olmak, mutlaka büyük iyilikler yapmak demek değildir. Küçük olsun büyük olsun iyiliğe tam bir iyilik nazarıyla bakmak gerekmektedir.

  Hadisten Öğrendiklerimiz

  1. Dinimizde iyilik düşünce ve uygulaması, fevkalâde önemli, yaygın ve köklüdür.

  2. Hiçbir iyilik küçük görülmemelidir.

  3. Geleni güler yüzle karşılamak başlı başına bir iyiliktir.

 8. #17
  HARP

  Standart

  ALLAH (c.c) buyuruyor ki:
  Bismillâhirrahmânirrahîm (Rahmân ve rahîm olan ALLAH'ın adıyla)

  Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan hayra harcayın. Size verilse, gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı, hayır diye vermeye kalkışmayın. Biliniz ki ALLAH zengindir, övgüye lâyıktır.

  (Bakara Suresi, 2.Sure, 267. Ayet)  Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.


  Âyet-i kerîme, ticaret mallarınızdan, elinize geçen nakit paralardan ve size yerden, denizden çıkardığımız ekinlerin, meyvaların, mâden ve hazinelerin en iyi ve değerlisinden Allah yolunda harcayın demektedir.Zekât ve sadaka vermeyi emreden âyetler nâzil olmaya başlayınca, bazı sahâbîler hurma salkımlarını getirdiler, fakirler yesin diye Mescid-i Nebevî’ye astılar. Bazı müslümanlar da, sadaka olabileceğini zannederek, döküntü ve bozuk hurmaları getirdiler. İşte o zaman bu âyet nâzil oldu. Böylece âdi mallardan, haram kazançlardan verilen zekâtın ve sadakanın kabul olmayacağı anlaşıldı.


  Âyet-i kerîmenin devamında, şayet size verilecek olsa, bilerek almayacağınız şeyleri, siz de başkasına vermeye yeltenmeyin buyurulmaktadır.Zekât ve sadaka Allah’ın rızasını kazanmak için verilir. Allah’ın rızası âdi ve değersiz şeylerle nasıl kazanılabilir? Onun rızası ancak temiz ve değerli şeyler verilerek elde edilebilir.

  Hadis-i Şerif

  Enes radıyallahu anh şöyle dedi:

  Medine’de ensar arasında en fazla hurmalığı bulunan Ebû Talha idi. En sevdiği malı da Mescid-i Nebevî’nin karşısındaki Beyruhâ adlı hurma bahçesiydi. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bu bahçeye girer ve oradaki tatlı sudan içerdi.Enes (sözüne devamla) dedi ki: “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça, en iyiye eremezsiniz” âyet-i kerîmesi nâzil olunca, Ebû Talha Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem in yanına geldi ve:

  - Yâ Resûlallah! Cenâb-ı Hak sana “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça, en iyiye eremezsiniz” âyetini gönderdi. En sevdiğim malım Beyruhâ adlı bahçedir. Onu Allah rızâsı için sadaka ediyorum. Allah’dan onun sevabını ve âhiret azığı olmasını dilerim. Beyruhâ’yı Allah’ın sana göstereceği şekilde kullan, dedi. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:


  - “Âferin sana! Kârlı mal dediğin işte budur! Seni duydum, Ebû Talha. Onu akrabalarına vermeni uygun görüyorum.”Ebû Talha:- Öyle yapayım, yâ Resûlallah, dedi ve bahçeyi akrabaları ve amcasının oğulları arasında taksim etti.

  Buhârî, Zekât 44, Vekâlet 14, Vesâyâ 10, 17, 26, Tefsîru sûre (3) 5, Eşribe 13; Müslim, Zekât 42, 43

 9. #18
  HARP

  Standart

  ALLAH (c.c) buyuruyor ki:

  Bismillâhirrahmânirrahîm (Rahmân ve rahîm olan ALLAH'ın adıyla)

  Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin. Allah’a ve Resûlüne itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! Allah, sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.

  (Ahzâb Sûresi, 33. Ayet)  Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
  Hadis-i Şerif :
  Abdullah İbni Mes’ud ra’den rivâyet edildiğine göre Nebî sav şöyle buyurdu:“Şüphesiz ki sözde ve işde doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.” Buhâri, Edeb 69; Müslim, Birr 103-105.
  Açıklamalar
  Sıdk, sözünde ve işinde dürüst olmaktır. Kizb ise, bunun tam aksi davranmaktır.Sıddîk, doğruculuğu; kezzâb yalancılığı âdet edinmiş kişi demektir.
  Dürüstlük, üstün iyilik demek olan birr’e; birr ise, cennet’e uzanan bir çizgidir. Sözünde ve işinde doğru olmaya gayret edenler, Nisâ sûresi’nin 69. âyetinde belirtildiği üzere, peygamberlikten sonraki en yüksek mertebeye (sıddîkıyet) ereceklerdir.
  Doğruluğu âdet edinmenin yolunu yüce Allah Tevbe sûresi’nin 119. âyetinde, “Ey iman edenler! Allah’a karşı saygılı bulunun ve sâdıklarla beraber olun” fermânıyla göstermektedir.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Her hayrın sebebi olan doğruluk teşvik edilmekte, her kötülüğün sebebi olan yalandan uzak kalınması istenmektedir.
  2. Mükâfat ve cezâ, kulun yaptığı iyi ve kötü amellere göre söz konusu olur.
  3. Doğrularla beraber olmak insanda “takvâ” duygusunu geliştirir.

 10. #19
  HARP

  Standart

  "Uğrumuzda mücâhede edenleri yollarımıza iletiriz. Gerçekten Allah iyilik edenlerle beraberdir."
  (Ankebut Sûresi 29.Sure, 69.Ayet)


  Resimin üstüne tıklayarak büyütebilir ve arkaplan resmi olarak kullanabilirsiniz.
  “Uğrumuzda mücâhede edenleri yollarımıza iletiriz. Gerçekten Allah iyilik edenlerle beraberdir.” Ankebut sûresi (29), 69Mücahede Allah’a kulluk uğrunda var gücüyle gayret etmektir. Âyet, iyi bir kul olmak için sarfedilecek gayretlerin, aslâ sonuçsuz kalmayacağı, mutlaka hedefe götürücü çıkış yolları bulunacağı müjdesini vermekte hem de Allah Teâlâ’nın yardımının iyi davrananlarla beraber olduğu gerçeğini hatırlatarak başka bir ayette... {

  وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ } .2. “Ölüm sana erişinceye kadar Rabbine kulluk et!” Hicr sûresi (15), 99İfadeleriyle mücâhedenin sürekliliği ortaya konulmuştur. Mücâhede ölüme kadar süren bir kulluk bilinci ve uygulamasıdır.

  فَمَنيَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ }.3. “Zerre kadar hayır işleyen, onun karşılığını (mutlaka) görür.” Zelzele sûresi (99), 7Maddî mânevî her iyiliğin ve hayrın, en küçük birimine kadar karşılıksız kalmayacağı açık bir gerçektir. Bu gerçek müslümanı, vereceği mücâhedede güçlü kılacak ve birtakım fedakârlıklara sevkedecektir. İşlenen hayrın sadece karşılığı mı görülecektir? Mükâfat olarak bir fazlalık, bir lutuf olmayacak mı? Mücâhedede teşvik etkisi yapacak bu gerçeği de Rabbimiz ayrıca şu âyette haber vermektedir: { وَمَاتُقَدِّمُوا لِأَنفُسِكُم مِّنْ خَيْرٍ تَجِدُوهُ عِندَ اللَّهِ هُوَ خَيْرًاوَأَعْظَمَ أَجْرًا } .

  4. “Hayır olarak kendiniz için önceden ne gönderirseniz, onu Allah katında daha hayırlı ve mükâfatı daha büyük olarak bulursunuz.” Müzzemmil sûresi (73), 20Bir kimse ölünce, insanlar onun geriye ne bıraktığını, melekler ise önceden hangi hayırları gönderdiğini merak ederler. İnsanın hayatında ve sağlığında yaptığı hayırların en küçük biriminin bile karşılığının görüleceği garanti edilmiş ve hatta daha büyük mükâfatla karşılanacağı müjdesi verilmiştir. Bunlar, şüphe edilemez gerçeklerdir.

 11. #20
  HARP

  Standart

  LA İLAHE İLLALLAH deyince bir Müslüman şunları söylemiş oluyor!


  Bir İnsan ‘LA İLAHE İLLALLAH‘ dediği zaman şunları kabul etmesi lazım!

  1. Ben ‘ALLAH’(c.c)’den başkasına itaat etmeyeceğim!

  ( Annemin, Babamın, Polisin, Devlet Başkanının sözü Rabbimin sözüne zıt ise tutmayacağım )  2. Her işimde ALLAH(c.c)’nın rızasını gözeteceğim.  3. Yardımı ALLAH(c.c)’den isteyeceğim.  4. Doğru Kuralı koyan olarak Rabbimi tanıyacağım.  Bu 4 özelliği bilmez ise Müslüman olmaz.  ‘MUHAMMEDEN RESULULLAH’ Muhammed ALLAH’ın elçisidir! demektir. Elçi ne demek? ‘Bize örnek kişi’

  1. Demek yani, (Ben , Hz. Muhammed’i gücümün yettiği kadar örnek alarak yaşayacağıma söz veriyorum)  2. Hanımımı, çocuklarımı, o’nun ailesi gibi yaşatacağıma söz veriyorum. Eşim ve Kızım Hz. Fatıma gibi, Oğlum Hz. Hasan ve Hüseyin gibi olacak.  3. Yeryüzündeki tüm insanları, Hz. Muhammedin yaşadığı toplum ve devlet gibi yapıp, onlar gibi mutlu olsun diye, cennete gitsin diye çalışacağıma söz veriyorum dese,

  ‘MUHAMMEDEN RESULULLAH’ demiş olur!!!

+ Cevap Ver
Sayfa 2/23 İlkİlk 123412 ... SonSon

LinkBacks (?)

 1. Yandex
  Refback Bu Konu
  04-10-2015, 09:55 AM
 2. 02-14-2014, 01:45 PM

Benzer Konular

 1. Günün Yemeği, Günün Menüsü
  By Hacer in forum Et Yemekleri Pilavlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-02-2017, 06:29 PM
 2. Günün Ayet-i Kerime meali…
  By £laf in forum Günün Ayet ve Hadisi
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 06-23-2015, 03:37 AM
 3. Nisa Suresi 36 Ayeti Kerimesi - Kuranı Kerim Ayetleri Arşivi
  By Karani in forum Kuran-ı Kerim Ayetleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-29-2012, 02:26 AM
 4. Tevbe Suresi 71. Ayet - Kuran ayeti kerimesi
  By Karani in forum Kuran-ı Kerim Ayetleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-02-2012, 03:19 AM
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-25-2011, 04:35 PM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379