+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Like Tree4Beğeniler
 • 1 Post By Karani
 • 1 Post By Karani
 • 1 Post By Karani
 • 1 Post By Karani

Hacda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar

 İslami Konular ve kaynakları Katagorisinde ve  Hac Rehberi Forumunda Bulunan  Hacda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Hacda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar Yıllardır ülkemizden giden bazı hacılarımızda görülen eksiklikler dikkate alınarak bazı tavsiye ve uyarılarda bulunulacaktır. a- İbadetler hakkında 1- Hangi konuda olursa olsun bilmediğiniz, karmaşık ve zor gelen meseleleri bilerek yapabilmeniz için mutlaka ilim ehline, konunun uzmanı, ilmiyle amil alimlere sorunuz. Çünkü Cenab-ı Hak şöyle ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.484
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hacda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar

  Hacda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar

  Yıllardır ülkemizden giden bazı hacılarımızda görülen eksiklikler dikkate alınarak bazı tavsiye ve uyarılarda bulunulacaktır.
  a- İbadetler hakkında
  1- Hangi konuda olursa olsun bilmediğiniz, karmaşık ve zor gelen meseleleri bilerek yapabilmeniz için mutlaka ilim ehline, konunun uzmanı, ilmiyle amil alimlere sorunuz. Çünkü Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:
  "...Eğer bilmiyorsanız, ehl-i zikir yani bilenlere sorunuz." (Nahl sûresi:43)
  Âyet-i kerimede geçen "ehl-i zikir"den maksat âlimlerdir. Bu âyet-i kerimeden anlaşılmaktadır ki: Mü'minler, bilmediklerini bilenlere sormakla mükelleftirler.
  2- Hacılarımızın Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî'de, maalesef kendi aralarında çok konuştukları görülmektedir. Halbuki Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî'de boş, anlamsız ve yüksek sesle konuşulmamalıdır. Özellikle dedi-kodu ve aşırı derecede dünyevi hırs ve arzuları ön plana çıkaracak davranışlardan kaçınılmalıdır. Telefonların kapalı olması en uygun olanıdır. Açık olması durumunda da zil sesi ayarlanmalıdır. Şayet konuşmak zorunda ise; olabildiğince kısa tutulmalı ve sesini yükseltmemelidir.
  Kısacası hacı, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî'de zamanını zayi etmeyip her saniyesini daima sükûnet ve huşu içerisinde tavâf, kaza ve nafile namaz, Kur'an-ı Kerim tilaveti, dua, tevbe ve istiğfar, zikir, tesbih, tehlil ve tekbir, tefekkür gibi amellerle meşgul olmalı ve zamanını çok iyi değerlendirmelidir. Malayani ile vaktini zayi ve boş konuşmalarla da başkalarını rahatsız etmemelidir.
  Aslında Haccın en zor yönü; bu yolda geçirilen zaman dilimini iyi değerlendirmektir. Zira uzunca görünen bu yolculuk, bir bakıma rüya gibi hemen gelip geçmektedir. Bu nedenle hacıların ve onlara rehberlik eden kafile başkanı ve din görevlilerin çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Buna göre; hac takvimi ve günleri milimetrik olarak incelenerek iyi bir plan ve program yapılmalıdır. Çünkü her kafilenin kutsal topraklara intikali ve ayrılışı farklıdır. Dolayısıyla burada kalacakları günlerin sayısı da sınırlıdır. Diğer taraftan ulaşım, ikamet ve zaruri ihtiyaçlara ayrılan süre de dikkate alındığında hac mevsiminin beklenenden daha kısa olduğu anlaşılacaktır.
  Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'deki ikametlerde asıl adresimiz Haremeyn yani Kâbe ve Ravza olmalıdır. Kalacağımız ev, bina ve otel asgari ölçüde dinlenme yerleri olarak değerlendirilmelidir. Çarşı ve pazarı gezerek zaman israfına neden olmamalıdır.
  Mekke-i Mükerreme'de ev ve oteller kısmen haremden uzak mesafe-de sayılabilir. Ulaşım servisle sağlanmaktadır. Her namaz için gelip geri dönmek zaman israfına neden olabilir. Bu durumda herkes, sağlığına ve durumuna uygun bir program yapmalıdır. Mekke-i Mükerreme'de Müm-kün olduğu kadar çok tavaf yapılmalıdır. Bu tavaflarda, çok kalabalık olan izdihamlı zamanlar yerine, tenha olan zamanlar tercih edilmelidir. Meselâ sabah 08 ila 11.30, öğlen 13 ila 14.30 ve akşam 20.30 ila 03 arası tavaf için en tenha zamanlardır.
  Dinlenme durumunda ise, insanlar için kurulan ilk mabet olan Kâbe'yi rahatlıkla görebileceği bir yerde oturur ve O'nun azametini seyreder. Daha da önemlisi onun üzerindeki apaçık nişaneleri, Makam-ı İbrahim ile oradaki emniyet ve sükûneti tefekkür eder. Çokça Kur'an-ı Kerim okur. Tövbe ve istiğfar eder.

 2. #2
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.484
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hacda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar - 2

  Medine-i Münevvere ise; Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimizin nuru ile aydınlanmış bir şehirdir. O'nun hicret yurdudur. Çünkü hayatının son on yılını burada geçirmiştir. Ebedi âleme yine burada intikal etmiş ve aynı yerde toprağa verilmiştir. Hac ibadetini ifa etmek amacıyla kutsal topraklara gelen müminler Medine-i Münevvere'yi dolayısıyla Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin kabrini hasret ve gözyaşı içinde ziyaret etmektedirler. Burada atılan her adım ve alınan her nefes önemlidir. Bu nedenle Medine-i Münevvere'de ikamet edildiği sürece, beş vakit namaz mescitte kılınmalı ve her fırsatta Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimize salat, selam ve dualar okunmalıdır. Ne mutlu bu görevi, usulüne uygun ve gönül huzuru içinde yapanlara...

  3- Namaz vakitlerinden önce Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî'ye giderek rahat bir mekânda oturmaya çalışmalıdır. Böylelikle Kâbe'ye çok yakından doya doya bakarak namaz kılmak, ezan okunduğunda ise cemaatle namaz kılmak şansına da sahip olunur.

  Kadın olsun, erkek olsun mecbur kalmadıkça kapı ağızlarında, merdiven boşluklarında ve yol ağızlarında oturulmamalı, giriş veya geçiş yerlerinde oturarak veya namaz kılarak izdihama sebep olmamalı, insanlara eziyet vermemelidir. Namazlardan sonraki çıkışlarda da acele edilmemelidir. Tahliye işlemi hafifledikten sonra çıkmak daha uygundur. Bu, hem kendisine hem diğer Müslüman kardeşlerinin hakkına riayet bakımından önemli bir husustur.

  4- Mescid-i Haram'a ve Mescid-i Nebevî'ye girdiğinde, kerahet vakti (Beş vakit vardır ki, onlar kerahet vaktidir:

  a- Güneşin doğmasından itibaren kırk dakika yükselmesine kadar olan vakittir.

  b- Güneşin tam tepeye gelip tam zeval yani doğudan batıya doğru kayma anında bulun-duğu vakittir.

  c- Güneşin sararmasından, gözleri kamaştırmaz bir hale gelmesinden battığı zamana ka-dar olan yani güneşin batma zamanına kırk dakika kadar kalan vakittir.

  d- Fecr-i sadık yani şafağın doğmasından güneşin doğacağı zamana kadar olan vakittir.

  e- İkindi namazı kılındıktan sonra güneşin sararmasına, gözleri kamaştıramaz bir hale gelmesine kadar olan vakittir.

  İlk üç kerahet vaktinde farz, vacib, nafile hiçbir namaz kılınamaz; tilâvet secdesi yapılamaz. Son iki kerahet vaktinde ise yalnız nafile namaz kılınması mekruhtur. Farz ve vacip bir namaz kılınması mekruh değildir. İhram ve tavaf namazı nafile bir namazdır.) değilse, iki rekât "Tehiyyetül-mescid" namazını kılar.

  Tehiyyetül-mescid: Müstehab bir namazdır. Şöyle ki, bir mescid-i şerife sadece ziyaret veya bir şey öğretmek ve öğrenmek gibi bir maksat için giren bir Müslüman, orada nafile olarak iki rekât namaz kılar. Bununla mescidin sahibi olan ALLAH Teâlâ hakkında lâzım gelen tahiyye, yani tazim yerine getirilmiş olur. Tehiyyetül-mescid, bir mescide, bir cami-i şerife girilince daha oturmadan kılınmalıdır, daha faziletli olan budur. Oturulduktan sonra da kılınabilir. Bir mescide girip de meşguliyetinden veya mekrûh vakit olması gibi bir sebepten dolayı Tehiyyetül-mescid namazını kılamayacak bir Müslümanın:

  "Sübhânellâhi velhamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vellâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azîm.

  ALLAH Teâlâ, her türlü noksanlıktan uzaktır. Hamd ALLAH Teâlâ'ya mahsustur. ALLAH Teâlâ'dan başka hiçbir ilah yoktur. ALLAH Teâlâ en büyüktür. Bütün kuvvet ve kudret, sâdece şanı yüce olan ALLAH Teâlâ'nın lütuf ve ihsânıyladır." Veya kısaca:

  "Sübhânellâhi ve bi hamdihi sübhânellâhil-azîm.

  ALLAH Teâlâ, her türlü noksanlıktan uzaktır. Ona hamd ederim. ALLAH Teâlâ her türlü noksanlıktan uzaktır." demesi de müstehab görülmüştür. Bir mescitte herhangi bir namazı kılmak veya bir mescide farzı eda ve imama uyma niyetiyle girmek de Tehiyyetül-mescid namazı yerine geçer.

 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.484
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hacda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar - 3

  5- Namaz için saflar arasına girmek isteyenlere yardımcı olunmalı, yer verilmelidir. Bu hususta Kur'an-ı Kerim'de:

  "Ey iman edenler! Size, meclislerde yer açın! Denildiği zaman yer açın ki, ALLAH Teâlâ da size genişlik versin"(Mücadele sûresi:11) buyrulmaktadır. Önünden geçenlere, safı aralayıp geçmek isteyenlere müdahale etmemelidir.

  6- Mecbur kalmadıkça namaz kılanların önünden, bilhassa secde mahallinden geçmemelidir. Bu konuda birçok Müslümanın hassas olduğu ve önünden geçenleri namaz içinde kolunu uzatarak engellemeye çalıştığını unutmamalıdır. Ebû Cuheym (R.A.)den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

  "Namaz kılanın önünden geçen kimse, bu geçişi sebebiyle kendisine gelen günahı bilseydi, onun önünden geçmektense, orada kırk (gün, ay, yıl) kalması onun için, namaz kılanın önünden geçmesinden daha hayırlı olurdu." buyurdu. Râvîlerden Ebun-Nadr: Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz kırk gün mü, kırk ay mı, kırk yıl mı? buyurdu, bilemiyorum, dedi. (Buhârî, Sütretül-musallî:11, No:488, 1/191; Müslim, Salât:261; Ebû Dâvud, Salât:109; Tirmizî, Salât:251; Nesâî, Kıble:8; Muvatta, Kasrus-Salât:34)

  Bu hadîs-i şerif, namaz kılanın önünden geçen kimsenin maruz kalacağı kayba dikkat çekmektedir. Hadîs-i şerifte yasaklanan "ön"ün miktarı: "Namaz kılan ile secde edeceği yer arasıdır." Bu bakımdan zaruri durumlarda, secde mahallinin biraz ilerisinden geçilebilir.

  7- Bayan hacılar, Kâbe'de mümkün mertebe hanımların namaz kıldığı yerleri kullanmalıdır. İmamın arkasında evvelâ erkekler, sonra erkek çocuklar, daha sonra da kadınlar saf bağlarlar. Bu tertibe erkekler ile erkek çocukların riayetleri sünnettir, erkekler ile kadınların riâyetleri ise farzdır.

  Kadın-erkek karışık olarak cemaatle kılınan farz namazlar, sahih olmaz. Böyle bir şey kesinlikle caiz değildir.

  Erkekler de bu konuya dikkat etmeli ve Mescid-i Haram'da veya başka bir yerde bir kadının yanında veya arkasında namaz kılmamalıdır.

  8- Yaptığı ibadetleri, tavâfları başkalarına söylememeli, riyadan, gösterişten sakınmalıdır.

  9- İmkân dahilinde umre ve fazla tavâf yapmaya gayret etmelidir.

  10- Farz namazları evde, otelde veya otele yakın mescidde kılmak yerine, sevabı daha çok olduğu için Mescid-i Haram'da ve Mescid-i Nebevî'de kılmalıdır.

  11- Hacılar, yer bulamama ihtimaline karşı yanlarında, üzerinde namaz kılabilecekleri bir seccade veya ince bir bez taşımalıdırlar.

  12- Gerek Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de yaşayan, gerekse dışarıdan gelen ve yoksul olduğu anlaşılan kişilere sadaka vererek yardımcı olunmalıdır.

  b- Davranışlar hakkında:

  1- Haccın her şeyden önce bir sabır eğitimi olduğunun bilinciyle, şartlar ne olursa olsun haccın her aşamasında haklı da olsa sabır ve tedbiri elden bırakmamalı, kimseye kızmamalı, kimseyi kırmamalı, Kur'an-ı Kerim'in ifadesiyle "öfkesini yutmalı", itirazı unutmalıdır. Zira çoğu zaman itiraz, bir şeyi değiştirmiyor. O nedenle tartışarak zaman kaybetmemek gerekir. Çünkü hem moral bozulur, hem de ibadete olan motivasyon kaybolur.

  İyi biliniz ki siz, temeli tevhid, ihlas, davete icabet, ALLAH Teâlâ'ya itaat ve O'nun mükafatını ümit ederek Resûlü Hz.Muhammed (S.A.V.) Efendimize ittiba olan kutsal bir yolculuktasınız. Şeytanın en çok uğraştığı hususlardan biri, sizin bu mübarek yolculuğunuzu sıradan bir yolculuk haline dönüştürmek ve hac yolculuğunun içini boşaltmaktır. Sakın ha! Şeytanın aranıza girip Haccınızın içi boşaltılmış sıradan bir yolculuğa dönüşmesine fırsat vermeyiniz. Çünkü o, aranıza girerek sizi birbirinize düşürmek için fırsat kollayan bir düşmandır. ALLAH Teâlâ için birbirinizi seviniz. Enes b. Malik (R.A.) den rivayete göre:

  "Sizden hiçbiriniz kendisi için sevip arzu ettiği şeyi din kardeşi için de sevip arzu etmedikçe tam olarak, gerçek anlamda iman etmiş olmaz."(Buharî, İman:6, No:13, 1/14; Müslim, İman:71-72, Tirmizî, Kıyamet:59; Nesâî İman:19, 33; İbn-i Mâce, Mukaddime:9) buyuran Resûlullah (S.A.V.) Efendimizin bu emrini sakın unutmayınız, faydasız tartışmalardan ve ALLAH Teâlâ'ya isyandan uzak durunuz.

 4. #4
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.484
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hacda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar - 4

  İyi biliniz ki, birtakım görevler bize farz, birtakım görevler de sünnet kılınmıştır. ALLAH Teâlâ, farzları yerine getirmeyen kimseden sünnetleri asla kabul etmez. Nitekim bazı hacılar bu gerçeği unutarak Hacer-i Esved'i öpmek, tavâfta remel yapmak, Makam-ı İbrahim'in arkasında Tavâf namazı kılmak veya zemzem suyundan içmek için izdiham oluşturarak Mü'minlere eziyet ederler. Halbuki bunları yapmak sünnettir. Mü'minlere eziyet etmek ise haramdır. O halde, nasıl olur da bir sünneti yerine getirmek için haram işleriz? Birbirimize eziyet etmekten uzak duralım ki ALLAH Teâlâ bizlere sevap yazsın ve mükafatımızı artırsın.

  2- Hac esnasında alış-veriş caiz olmakla birlikte, gereksiz yere çarşılarda dolaşmak, hem bedeni hem de zihni yormakta, orada yapılacak ibadetleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Sayılı günlerde orada yapılacak en kârlı ticaretin ibadetle, Kâbe'yi tavâf etmekle gerçekleşeceği bilinmelidir. Bu sebeple çarşılar değil, Kâbe tavâf edilmelidir.

  3- Hediye veya eşya satın almada rekabet yerine, hizmet ve ibadette yarışılmalıdır.

  4- İslâm ahlâkına yaraşır davranışlar sergilenmeli, kaba ve sert tavırlardan sakınılmalıdır. Hem bir Müslüman olarak, hem de milletimizi temsil açısından olumsuz imaj bırakılmamalıdır.

  5- Müslüman kardeşlerine karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalı, her gördüğü olumsuz davranışa müdahale etmemelidir.

  6- Haccın, İslâm kardeşliğinin en fazla kendini göstermesi gereken yerlerden biri olması gereği göz önüne alınarak diğer Müslümanlarla selamlaşma, iletişim kurma ve kaynaşma cihetine gitmelidir. Müslümanın, kardeşine tebessümü bile bir sadakadır.

  7- Hac, farklı ülke ve bölgelerden gelen kardeşlerin tanışma yeridir. Herhangi bir ülkenin hacıları, diğer ırk ve ülke hacılarına karşı üstünlük taslamamalıdır. Bu, cahiliyye âdeti olup, İslâm tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. Arabın arap olmayana, arap olmayanın da araba üstünlüğü yoktur. Üstünlük, ancak takva iledir.

  8- Hacda başkalarını hakir görme gibi bir anlayıştan şiddetle sakınmalıdır. Çünkü kişiye, Mü'min kardeşini hakir görmesi günah olarak yeter. Hacca giden kardeşlerimizin dikkat etmeleri gereken hadîs-i şeriflerden birisi de şudur: Abdullah b. Abbas (R.A.)'dan rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

  "Arapları üç sebebden dolayı seviniz: Çünkü ben arabım, Kur'an-ı Kerim arapçadır ve cennet ehlinin cennetteki konuşma dili arapçadır." (Hakim, Müstedrek, 4/87; Taberânî, el-Mu'cemül-Kebir, 9/387, el-Mu'cemul-Evsat, 12/319) buyurdu.

  Bu hadîs-i şerifi tekrar tekrar okumalıyız. Okumalıyız da, Kâbe'de, Ravza'da, sokaklarda ve evlerde pek çok çeşit insanlarla karşılaşıldığında dikkatli ve tedbirli olmalıyız. Herhangi bir arabın hata ve kusurunu görünce bütün arapları kötüleyip günaha dalmamalıyız. Bir büyüğümüz ne güzel söylemiş:

  "Dil uzatma, el uzatma ehline ol beldenin,

  Toz gibi bir demde mahv eyler Cenâb-ı Hak seni."

  Şu halde bir arabın veya birkaç arabın kusurunu bütün arap camiasına maletmek hiç doğru olmaz. Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimizin arap soyundan geldiğini, kitabımız Kur'an-ı Kerim'in arab dili ile geldiğini ve cennette konuşma dilimizin arab dili olacağını düşünüp peşin fikirler veya olaylar karşısında arap düşmanı olmadığımız gibi, Resûlullah (S.A.V.) Efendimizin: "Arapları seviniz!" emrine uyarak seveceğiz. Cenâb-ı Hakkın "Mü'minler kardeştirler" hükmü ilahisi gereğince kıbleye dönen ve namazını kılan her Mü'min, kardeşimizdir. Mü'min kardeşler; sevilir, sayılır, hürmet edilir, ülfet edilir, yardımlarına koşulur ve hayır duada bulunulur.

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Arefe günü dikkat edilmesi gereken hususlar
  By Berzah_Alemi in forum Dualar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-24-2012, 12:07 PM
 2. Hacda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar
  By Karani in forum Hac Rehberi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-21-2012, 12:27 PM
 3. Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  By DeMir in forum Çocuk Eğitimi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-16-2010, 03:46 AM
 4. Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  By meRsinLi in forum Çocuk psikolojisi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-16-2009, 01:44 AM
 5. Eğitim Konusunda Dikkat EdiLmesi Gereken NoktaLar..
  By LeBBeyK in forum Okul Öncesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-09-2009, 06:14 AM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379