+ Cevap Ver
8 sonuçtan 1 ile 8 arası
Like Tree7Beğeniler
 • 4 Post By DjKarakurt
 • 1 Post By Mert Söylemez
 • 1 Post By Karani
 • 1 Post By DjKarakurt

40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

 Peygemberimiz (s.a.v) Katagorisinde ve  Hadis-i şerifler Forumunda Bulunan  40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) farklı rivayetlerde bizlere şöyle buyuruyor; Kırk hadis bırakarak vefat eden Cennette arkadaşımdır. (Deylemi), Allahü teâlânın rızası için, helâli ve haramı açıklayan, kırk hadisi ümmetime bildiren, âlim olarak haşr olur. (Ebu Nuaym), Ümmetimin din işlerinde faydalı kırk hadis ezberleyen, âlimlerle haşr olur. (Taberani), Allahü teâlânın ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6
  Tecrübe Puanı
  0

  Thumbs up 40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) farklı rivayetlerde bizlere şöyle buyuruyor; Kırk hadis bırakarak vefat eden Cennette arkadaşımdır. (Deylemi), Allahü teâlânın rızası için, helâli ve haramı açıklayan, kırk hadisi ümmetime bildiren, âlim olarak haşr olur. (Ebu Nuaym), Ümmetimin din işlerinde faydalı kırk hadis ezberleyen, âlimlerle haşr olur. (Taberani), Allahü teâlânın kendisine mağfiret etmesi ümidi ile, benden kırk hadis yazana, Allahü teâlâ rahmet edip şehid mertebesi verir. (İbni Cevzi), Ümmetime iletmek üzere kırk hadis ezberleyene şefaat ederim. (İbni Adiy).
  İlmi talep etmek her Müslümana farz olduğu gibi, ilmi neşretmek de böyledir. Hadis-i şerifte de, hikmetin, müminin kaybolmuş malı olduğu, nerede bulursa, derhal alması gerektiği bildirilmiştir. Ayrıca,
  (Burada olanlarınız, burada olmayanlara tebliğ etsinler! Belki de, kendilerinden daha anlayışlı birine tebliğ etmiş olabilirler. Sözlerimi işitip belledikten sonra, başkalarına aynen aktaranın Allahü teâlâ yüzünü ağartsın) [Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace, Darimi, İ. Ahmed] hadis-i şeriflerine uyan âlimler, dini yaymaya çok gayret göstermişlerdir.

  Hazret-i Ebu Zer-i Gıfari’nin, (Kılıcı enseme dayasanız, Resulullahtan duyduğum bir sözü, başım kesilinceye kadar tebliğe vakit bulacağımı bilsem, o sözü muhakkak size yetiştiririm) sözleri, hadis ilmine verilen önemi göstermektedir. Kur’an ilk nazil olurken, âyetlerle karışmasın diye, (Kur’andan başka benden bir şey yazan onu imha etsin) buyurulmuştu. Daha sonra Kur’anı ezberleyenler çok olduğu için, hadis-i şeriflerin de yazılması emredildi.

  Abdullah bin Amr bin As, her hadisi yazar, Resulullah efendimiz buna mani olmazdı. Hatta bazıları, (Sen her şeyi yazıyorsun. Ama Resulullah da insandır. Öfkeli iken de söz söyler) dediler. Durumu Resulullaha arz edince, mübarek parmağını ağzına götürüp, (Yaz! Allah’a yemin ederim ki, bu ağızdan hak sözden başkası çıkmaz) buyurdu. (Ebu Davud, Hakim)

  Şu âyet-i kerime de aynı mealdedir:
  (O, kendisine vahyedilenden başkasını söylemez.) [Necm 3,4]

  Bir sahabi, hadis-i şerifleri ezberleyemediğini arz edince, Resulullah efendimiz, yazarak muhafaza etmesini isteyip, (Sağ elinden yardım iste) buyurdu. (Tirmizi)

  Rafi bin Hadic hazretleri, (Sözlerinizi yazalım mı ya Resulallah?) diye sorunca, ona da (Evet yazın) buyurdu. (Rame hürmüzi)

  Yine hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Hadislerimi senedi ile birlikte yazın. Eğer o hadis doğru ise ecirde ravi ile ortak olursunuz. Eğer yanlış ise, onun vebali isnat edilen ravinin üzerine olur.) [Hakim, Ebu Nuaym]

  (Benden hadis yazana, o hadis devam ettikçe, sevap yazılmaya devam edilir.) [Hakim]

  (Benden hadis bildirin. Ama bana yalan isnat eden Cehenneme hazırlansın.) [Müslim]

  (Affolmak niyetiyle, 40 hadis yazana, Allahü teâlâ şehit mertebesi verir.) [İbni Cevzi]

  (Geriye kırk hadis bırakarak ölen, Cennette arkadaşımdır.) [Deylemi]

  (Hadisimi dinleyip hıfz eden ve ona tutunan, mahşerde Kur’anla haşrolur. Hadisime önem vermeyen de, Kur’anı hor görmüş olur. Kur’anı hor gören de, dünya ve ahirette hüsrana uğrar.) [Ebu Nuaym, Hatib]

  (İlmi talep etmeye koşun. Sadık bir kimseden işitilecek bir hadis-i şerif, dünya ve dünya hazinelerinin hepsinden daha hayırlıdır.) [İ. Râfi’î]

  (Kendine fayda veren iki hadis bile öğrenip, onları başkasına da öğreten ve onlardan faydalanan, altmış yıllık ibadetten daha fazla sevap alır.) [Deylemi]

  (Allah’ım, hadislerimi ve sünnetimi başkalarına nakleden ve onları insanlara öğreten halifelerime rahmet eyle.) [Taberani]

  (Bir sünneti ayakta tutmak veya bir bid’ati yok etmek için ümmetime bir hadis nakleden Cennettedir.) [Ebu Nuaym]

  (Size ilim öğrenmek için bazı insanlar geldiği zaman “Resulullahın tavsiye ettiği ilmi öğrenmeye hoş geldiniz” deyin ve sorularını cevaplandırıp, problemlerini çözün.) [İbni Mace]

  (Benden duyduklarınızı tebliğ edin. Beni İsrail’den bildirdiklerimi de anlatın. Yalnız bana, bilerek yalan isnat eden kimse Cehennemdeki yerine hazırlansın.) [Tirmizi]

  (Benim hadisimi duyup da ezberleyene Allah rahmet etsin.) [Taberani]

  (Burada olanlar, olmayanlara sözlerimi tebliği etsin, duyursun.) [Buhari]

  (İlmi yazı ile bağlayınız!) [Hakim]

  (Ümmetime iletmek üzere kırk hadis ezberleyene şefaat ederim.) [İbni Adiy]
  Kim ümmetim için kırk hadis ezberlerse, Allah Azze ve Celle onu kıyamet gününde fakih bir alim olarak diriltir. 1

  Yine bu Hadisin manasında Muaz bin Cebel ve İbni Abbas (ra)’den Rasulullah (sav)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir. “Kim ümmetime sünneti öğrenmeleri için kırk hadis öğrenmeleri için kırk hadis ezberlerse kıyamet gününde onun için şefaatçı olurum.”2

  1- Hatibul Bağdadi Tarih (6/322) Buhari Tarih (3/141) Ebu Nuaym Hilye (4/189) İbni Cevzi İlelül Mütenahiye (1/112) İbnu Arrak Tenzihuş Şeria (1/23, 2/340) Şevkani Fevzidu Mecmua (290) Iraki Tahricul İhya (1/7) Hatibul Bağdadi Şerefu Ashabil Hadis (30) Ramuzul Ehadis (413/10) Ramehurmuzi Muhaddisul Fasl (s.173) İbnu Abdilberr Camiu Beyanil ilm (1/151) Zehebi el Muğni (3447) İbni Hacer el Askalani İmtaul Esma’da hadisin bütün tariklerini ve şahitlerini zikretmiştir. Neticede hadis zayıftır.

  2- İbni Adi Kamil Fid Duafa (1-324, 3/890, 5/1799, 6/2227) Elbani Daiful Cami (5570) Hatibul Bağdadi Şerefu Ashabil Hadis (31) İbnu Abdilberr Cami (1/44) İbni Cevzi İlel (1/123) Acluni Keşful Hafa (2413) Suyuti Miftahul Cenne (s. 178) Kadı İyad el İlma (23) İbni Hibban Mecruhin (1/134) Zayıf.

  Gidilecek yolun en güzeli, peygamberlerin yoludur.
  Size misafir geldiğinde, onu ikramla ağırlayın.
  Ey Enes! Abdesti eksiksiz, tastamam al ki, ömrün uzasın; ailene selam ver ki, evinin bereketi artsın; ümmetimden karşılaştığın kimseye selam ver ki, Allah adına sevap beklentisi içinde olduğun iyiliklerin çoğalsın. Ve uyumadan önce muhakka k abdest al, temizlen. Şayet böyle ölürsen şehitçe ölürsün. Kuşluk namazını da kıl, çünkü bu senden önce yaşamış olan, Allah’a yürekten bağlı / evvabinlerin namazıdır. Gece ve gündüz namazlarına devam et ki, hafaza / koruyucu melekleri seni korusun. Büyüklerine saygılı, küçüklere de merhametli ol ki, yarın ahirette benimle buluşasın.
  Ölümlerin en şereflisi, şehitlerin ölümüdür.
  Yiyip içme ortamlarınızı, cennet yolunu Allah’ın kitabıyla bulan muttakilerle paylaşın.
  En hoş koku, misk kokusudur.
  En bereketli eş, az bir geçimlikle yetinendir.
  Dini mahvedip yıkan şey, arzu ve isteklerin peşine takılmaktır.
  Ara vermek, ibadetin afetidir.
  İlmin afeti, unutmaktır.
  Allah yolunda çalışıp çabalamanın/cihadın en üstünü, zalim bir yöneticiye karşı, hak sözü/kitabın ayetlerini haykırmaktır.
  Allah’a kulluğun en üstünü, kendisi/ahireti için gerekli bilgilerle donanıp fıkıh sahibi olmaktır.Dine bağlılığın en üstünü de, günaha düşme ihtimali olan şeylerden vazgeçmektir/verâdır.
  Allah’ı, kitabı ve Allah’a boyun eğmenin gereklerini kavramış âlimler, peygamberlik misyonunun takipçileri, o sorumluluğun vârisleridirler.
  İslam, garib olarak başlamıştır ve başladığı gibi tekrar garipliğe dönecektir.Ne mutlu gariplere! Denildi ki:”Ya Rasulallah garipler kimlerdir?” Şöyle buyurdu:”Onlar, sünnetimi/uygulamalarımı diriltip hayata geçirenler ve onu Allah’ın kullarına öğretenlerdir.”
  Allah, namusuna titizlenip eşini kıskanmayı kadınlara; hayalı olmayı ve cihadı/ Allah yolunda savaşmayı erkeklere yazmıştır.Kim bunlara sabredip göğüs gererse, ona şehid sevabı gibi sevap verilir.
  Üstü kapalı/ifade eksiklikleri olan kinayeli konuşma, yalandan bir kurtuluştur.
  İnsanların ilk hesaba çekileceği şey, namazdır.
  Bana gösterdiğiniz hürmeti, ashabıma da gösteriniz; zira onlar, ümmetimin en hayırlılarıdır.
  Bana gösterdiğiniz titizliği, yakın akrabalarıma da gösteriniz.
  Ey sıkıntı, şiddetlen; nasıl olsa biteceksin!
  Sarık sarınız ki, yumuşak huyluluğunuz artsın.
  Kadınların gösteriş merakını canlandırıp onları dışarıya çıkmaya yönelten ziynetlerindn/süs eşyalarından soyutlayın ki, gözleri dışarıda olmasın/gelinlik mutluluğunu tattıkları ortamlarından ayrılmasınlar.
  Tedavi olunuz; zira hastalığı veren, devasını da vermiştir.
  Hediyeleşiniz; çünkü o sevgiyi kat kat artırır, kalpteki kin ve nefreti giderir.
  İmamın hatasını belirtmek için, cemaatle kılınan namazlarda kadınlar el çırpar, erkekler ise “sübhanallah” derler.
  Cennet, kılıçların gölgesindedir.
  Erkeğin güzelliği, konuşmasının düzgünlüğüdür.
  Hac her zayıfın cihadıdır; kadınların cihadı ise kocası ile iyi geçinmektir.
  Kadınların mescitlerinin en hayırlısı, evlerinin köşesidir.
  İman belirtisi, namazdır.
  Peygamberin yolunda/izinde az bir amel, bid’at olan pek çok amelden daha hayırlıdır.
  İnsanın, eşini başkalarından kıskanması imandan; başkalarına göstermeye çalışması ise nifaktandır.
  Her ilim sahibi/talibi, ilme açtır.
  Günah ihtimali olan şelerden sakınan vera sahibi ol ki, kulların en iyisi olasın.Gülmeyi azalt; çünkü çok gülmek kalbi öldürür.
  Allah Teala şöyle buyurur: “La ilahe illallah” sözü benim kale’mdir; kim oraya sığınırsa azabımdan emin olur.
  Cennete, ancak Müslüman olan kişi girebilir.Allah, bu dini, günahkar/facir bir adam eliyle de güçlendirir.
  Sözünde durmayanın, dini yoktur.
  Ölülere sövmeyiniz; zira onlar yaptıklarının karşılıklarını bulmuşlardır.
  Kur’an’ı okuyup haberdar olan bir kul fakirleşmez; zaten ondan başka da zenginlik yoktur.
  Allah katında eğer dünyanın bir sivrisinek kanadı ağırlığınca değeri olsaydı, kafire, ondan bir damla su vermezdi.
  Açıktan günah işleyen günahkarın durumunu konuşmak, gıybet/dedikodu olmaz.
  Dini bilmek ve ince anlayış sahibi olmak, Allah’a yapılan ibadetlerin en faziletlisidir.
  Fıkıhtan/dinde derin anlayışlı olmaktan daha üstün şeyle Allah’a kulluk edilmedi. Dinde derin anlayışa sahip bir fakih, şeytana karşı mücadelede bin âbidden daha önemlidir.Her şeyin bir direği vardır; bu dinin direği de, dinde derin bilgi sahibi olmaktır.
  Ey insanlar, Allah’a doğru gelin.Az olup da yeterli olan, çok olup da oyalayandan daha hayırlıdır.Ey insanlar, onlar (azlık-çokluk) iki yokuştur/tepedir.Biri hayır/iyilik biri şer/kötülük tepesi.Kim kötülük yokuşunu tırmanmayı iyilik tepesine çıkmaktan daha çok severse sonuçta kaybeder/helâk olur.Ey insanlar, yarım hurmayla bile olsa cehennem ateşinden sakının/korunun.
  Kişinin ailesi ve kendisi için yaptığı harcamalar, onun adına sadaka olarak yazılır.Kişinin ırz ve namusunu korumak için yaptığı her davranış, onun namına amel defterine sadaka olarak kaydedilir.
  Ashabım yıldızlar gibidir; onlardan gelen ışığı izleyen, doğru yolu bulur.
  Ehl-i beytimin durumu, Nuh’un gemisine benzer.Ona binenler kurtulur, geride kalanlar ise boğulur.Ahir zamanda kim bize karşı savaşırsa o, Deccal’le birlikte savaşmış gibi olur.
  Kur’an okuyan mü’min, kokusu da tadı da hoş portakala benzer.Kur’an okumayan mü’min, tadı güzel ama, kokusu olmayan hurma gibidir.Kur’an okuyan günahkar kimse ise, kokusu güzel, fakat tadı acı reyhan gibidir.Kur’an okumayan günahkar da, hem kokusu olmayan, hem de acı ebucehil karpuzuna benzer.
  Birisinin Müslüman olmasına/Allah’a teslim olup O’na bağlanmasına vesile olan/imkanlarını bunun için kullanan kimseye, cennet vacip olur.
  Kendini ve dinini ilgilendirmeyen şeyleri terk etmesi, kişinin İslam’a bağlılığının güzelliğindendir.
  Bıyık tıraşını yapmayan, bizim özelliklerimizi taşımıyordur/bizden değildir.
  Bir adam ilim(Kur’an ve Sünnet) elde etmek için bir yola girerse, Allah da onu cennet yoluna iletir/kolaylaştırır.
  Kim kırk gün yatsı ve sabahın ilk tekbirine yetişip cemaatle namaza hazır olursa, onun için bişr ateşten kurtuluş beratı, bir de münafıklıktan kurtuluş beratı olmak üzere, iki berat yazılır.
  Vücudu afiyette, gönlü iman huzuruyla dolu, günlük yiyeceğine de sahip olan kişiye, bütün dünya hazineleri verilmiş gibidir.
  Dini bozmaya kalkan bir bid’atçıyı hor gören/ondan etkilenmeyip etkisini sıfırlayan kimseyi Allah, büyük korku günü olan kıyamette güvence altına alır.
  Abdulmuttaliboğullarından birisine dünyada iyilik yapan kimse, şayet karşılığını görememişse, kıyamet gününde onu ben mükafatlandıracağım/onun karşılığını ben vereceğim.
  İslam’ın getirdikleri arasında olmayan şeyleri İslam’a katmaya kalkışan bid’at sahibine çıkışıp karşı duran kimsenin kalbini Allah, güven ve iman duygularıyla doldurur.Kim de ona yumuşak davranır, ikram eder ya da onu güleç yüzle karşılarsa, Muhammed s.e indirileni küçümsemiş olur.
  Cennete götürecek bir ilmin peşinde koşan kimseye Allah, geçimini sağlayacak rızkını vermeye kefildir.
  Bir kimse, hayatını İslam’a göre yaşayan topluluktan/cemaatten bir karış ayrılır ve farklı bir hedefe yönelirse, Allah onun boynundan İslam bağını çekip çıkartır.
  Gece çok namaz kılanın, gündüz yüzü güzel olur.

  Müsned-i Şihâb / Kuzâî
  Kuzâî Kimdir? Kuzâî lakabıyla meşhur olan bu zat, Ebu Abdullah Muhammed b. Selame b. Cafer b. Ali b. Hukmun b. İbrahim b. Muhammed b. Müslim’dir.

  40 dedim 60 olsun hadisler çok güzel kitabımdan alıntı yaptım içiniz rahat olsun :)

  Konu MuHaMMeD tarafından (12-18-2012 Saat 09:22 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  29
  Mesajlar
  20
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: 40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

  Teşekkürler alıntı yapmaya değer bir konu...


 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: 40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

  Tabi ki alıntı yapabilirsiniz kardeşlerim


 4. #4
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: 40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

  Dj Karakurt Kardeşim Çok Faydalı bir konu uzerinde calısma yapmıssınız. Allah Razı Olsun emeğine saglık...


 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: 40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

  Allah cümlemizden razı olsun ilerde şehit olursam :) gerideki müslüman kardeşler faydalansın bizimde amel defterimiz kapanmasın :)


 6. #6
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Yaş
  51
  Mesajlar
  1.254
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Cevap: 40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

  Elinize saglık


 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: 40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

  Alıntı Berzah_Alemi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Elinize saglık
  teşekkür ederim mod ve adminler :)


 8. #8
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.612
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: 40 Hadis-i Şerif -- Kırk Hadis-i Şerif

  Ey sıkıntı, şiddetlen; nasıl olsa biteceksin!..çok güzel paylaşım .ALLAH cc razı olsun inşALLAH ...

  Kalbi Fani Şeylere Anmış Bir Zavallıyım

  Aklımdan çıkmasın diye, kalbime tembihledim;- Fânisin ! Acizsin ! Emanetsin !


  Bugün hazirim olmeye diyebilecek miyiz acaba?

+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349