Ebu Ümâme el-Bâhili Radıyallahu anh anlatıyor:? ". Amr İbnu Abese Radıyallahu anh'ı dinledim, diyordu ki:" Resulullah aleyhissalâtu Vesselam'a: "Abdest nasıL Alınır'' diye sordum soyle açıkladı:
"Abdest mi Abdest Alınca soyle yaparsın:?.... Kez Iki avucunu tertemiz yıkarsın SONRA ettik yüzünü dirseklerine Kadar Ellerini yıkarsın Basini meshedersin, SONRA da topuklarına Kadar ayaklarını yıkarsın BUNLARI tamamladın mı bütün, günahlarından arınmış olursun Bir de yüzünü Aziz Allah income Celil ettik for (secdeye koyarsan, Anandan doğduğun Gün Gibi, hatalarından çıkmış olursun.''
Ebu Ümâme der ki: "Ey Amr İbnu Abese dedim, ne söylediğine Dikkat et Bu söylediklerinin hepsi Bir defasında veriliyor mu!?
"Vallahi dedi, bilesin ki Artık yaşım ilerledi, ecelim yaklaştı, Allah'tan Ölümden Eklendi çok korkar Bir haldeyim, ne ihtiyacım var ki, Allah Resulü Hakkında yalan söyleyeyim! Andolsun söylediklerim, Resulullah aleyhissalâtu Vesselam'dan kulaklarımın işitip, hafızamın da zabtettiklerinden Başkası Değildir. "
Müslim, Müsâfırin 294, (832); Nesai, Tahâret 108, (1, 91, 92).