1955 yılında Van'a bir seyahat yapan Sonia Halliday ve Laura Lushington, Van kedileri ile karşılaşınca bu kedilerin geleneksel Ankara Kedisi'ne benzemekle birlikte ayrımlar olduğunu farkettiler. Ama Laura Lushington kaldığı otelin Türk sahibi tarafından kendisine hediye edilen birbirinin benzeri bir dişi bir erkek Van kedisini alıp alarak ülkesine dönünce Van Kedilerinin gerçekten özel bir tür olduğunu farketti.

Kediler çiftleşmiş ve yavrular anne ve babalarının tıpatıp benzeri olarak doğmuşlardı. Laura Lushington resmi mercilerin yolunu tutmakta gecikmedi, bu kediler tescilli kedi türleri arasında yerini almalıydı.

Somali

Chatreux

Mısır Miyavı

Tonkinese

Korat

Ragdoll

Munchkin

Ocicat

Havana Kahvesi

Amerikan Bob Kuyruk

Bombay Kedileri

İran Kedileri

Van Kedileri

Keşmir Kedileri

Rus Mavisi Kediler

Manx Kedileri

Siyam Kedileri

Ankara Kedileri

Norveç Orman Kedileri
Van kedilerinin soylarının böyle bozulmadan kalmasına Van'ın coğrafyasının etkisi olduğu düşünülüyor. Dağlık bir bölgede olan ve eski ulaşım olanakları ile ulaşımın belli bir emek istediği Van’da kediler yüzyıllar boyunca hep aynı çevre içinde karışmadan kalmışlardı.

Sıcağın yazın +40 derecenin üzerine çıktığı, kışın ise –20 derecelere düşebildiği Van’ın bu çetin doğa koşullarına Van kedileri mükemmelen uyum göstermişlerdir. Bu yüzden de yazın ince ve kısa tüylü iken kışın uzun ve kalın tüylere bürünürler.

Muhtemelen ataları Van Gölü’ne dökülen Marmit Çayı veya Hoşap Suyu kenarında keyifle oyun oynamış olmalı ki, Van kedileri akarsu ile oynamaya bayılırlar. Bir Van kedisi ile yazın bir su kenarına giderseniz onun hiç çekinmeden kendini sulara attığını şaşırarak izlersiniz. Yüzmeye bayılır. Akarsuda balık avlamak onlar için sıradan etkinliklerdendir. Yine Van’ın doğasına uyumda gösterdikleri başarı sebebi ile yüksek yerlere kolaylıkla tırmanırlar.

Van kedilerine kediden çok köpek denebilir. Çünkü sahibini izler ve peşini bırakmaz. Erkek Van kedileri daha çok söz dinlerken dişi Van kedileri biraz başına buyruktur.

Van kedileri, Ankara kedilerine benzerlerse de aralarında ciddi farklar vardır. Sağır olan Ankara kedilerine karşı Van kedilerinin % 5’i sağırdır. Dolap kapağı, kapı, pencere açmakta hiç zorluk çekmeyen bu güzel ve güzel olduğu kadar da zeki olan kedilerin sesleri de namelidir. Van’a gidenlerinin yalancısıyız, güneş batarken Van Kalesi’nin burçlarında görülürmüş Van kedileri, bir de güzel bir kedi türküsü söylemeye koyulurlarmış,

“Kehribar gözüm Tuşpa’da

Mavi gözüm Ahlat’ta

Buluştular bir akşam vakti Akdamar’da .”