+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

İlginç örümceklerin özellikleri..

 Resim Katagorisinde ve  Hayvanlar Resimleri Forumunda Bulunan  İlginç örümceklerin özellikleri.. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>ALLAH CC AZAMETİ Örümceklerin İlginç Özellikleri Yüzlerce kilometre savrulabilirler... Genç örümcekler, ağ tellerinin sayesinde uzun mesafelere uçabilirler. Bunun için telin bir ucunu bir yere bağlayarak kendilerini hava akımlarına bırakırlar. Böylece yerlerinden havalanan örümcekler, karada 5 km, denizde ise yüzlerce km uzaklara savrulabilirler. Ağ malzemesi dışarı çıkar çıkmaz donar... Örümceklerin vücutları ...

 1. #1
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.757
  Tecrübe Puanı
  10

  Post İlginç örümceklerin özellikleri..

  ALLAH CC AZAMETİ

  Örümceklerin İlginç Özellikleri

  Yüzlerce kilometre savrulabilirler...

  Genç örümcekler, ağ tellerinin sayesinde uzun mesafelere uçabilirler. Bunun için telin bir ucunu bir yere bağlayarak kendilerini hava akımlarına bırakırlar. Böylece yerlerinden havalanan örümcekler, karada 5 km, denizde ise yüzlerce km uzaklara savrulabilirler.

  Ağ malzemesi dışarı çıkar çıkmaz donar...

  Örümceklerin vücutları iki parça olup arka kısmındaki bezlerden ağ üretimi başlar, buradaki çok ince deliklerden sıvı ve damlalar halinde verilen ağ malzemesi dışarı çıkar çıkmaz donar.

  Kurbana özel ağ...

  Örümcekler ağlarını, avlamak istedikleri hayvanın boyutuna göre örerler. Örneğin Güney Amerika örümceği, Eylül ayında yeni yuvalar aramaya çıkan beyaz karıncaları daha kolay yakalayabilmek için sık gözlü ağlar örerken, avlamak istediği böcek, büyük boyutlu bir kelebek olduğunda ördüğü ağın gözleri büyümekte, sağlamlığı ve esnekliği daha da artmaktadır.

  Manken örümcekler...
  Başka bir örümcek çeşidi de diken ve ağaç kabuklarından manken örümcekler yapar. Örümcek ağlarının ipleri ipektir. Bu iplikler, aynı çaptaki çelik telden daha sağlamdır.

  Yapışkan olmayan yerleri bilirler...

  Örümcek ağının her tarafı yapışıcı değildir. Kurban ağa yakalanınca yapışkan kısmı bildiklerinden kendileri de ağa yakalanmadan onun yanına kadar giderler.

  Düşmanları yanıltmak için sahte ağ...

  Örümcek, düşmanlarını yanıltmak için birkaç adet sahte ağ merkezi tesis eder. Yediği avlarının kalıntılarını da ağ merkezlerine takarak manken örümcekler kullanır.

  Usta örümcekler tek bir yüzeye ağ yapabilirler...

  Örümcekler ağlarını kurmak için iki ayrı yüzeye ihtiyaç duyarlar. Ağlar genellikle iki duvarın birleştiği bir köşe ya da iki dal arasında kuruludur. Ancak bazı örümcekler tek bir yüzeyi kullanarak ağlarını yapacak kadar ustadırlar.

  Bu uyarı kuşlar için...

  Bu örümcekler ağlarına parlak beyaz renkte, zig-zag şeklinde işaretler koyarlar. Bu işaretler kuşlar için bir uyarıdır ve ağın içinden geçmemeleri gerektiğini hatırlatmaktadır.

  Yılanlara meydan okuyorlar...

  Erkek tarantulanın bacak boyu 25 santimetreyi bulur. Kurbağaları, kertenkeleleri, fareleri ve hatta küçük yılanları yakalayıp yiyecek kadar güçlüdür.
  Tarantula-(karadul)  Çiftleştikten sonra eşini öldürüyor...

  Karadul türündeki örümceklerde erkeğine göre 4 - 5 kat büyük olan dişinin çiftleştikten sonra erkeğini yediği görülür.

  Neslin devamı için ölüme 'evet'

  Ancak bu erkeklerin bir gecelik zevk uğruna katlandıkları bir sonuç değil, kendi nesillerini devam ettirebilmek, kendi evlatlarını ürettirebilmek için kendilerini dişiye kurban etmeleridir.  Örümceklerin yaradılışı ve yaptıkları işleri okuduğunuzda
  hayran kalacaksınız... En başta da kurdukları ağlar ile
  hayran bırakıyorlar. Hepsi birer mimarlık ve
  mühendislik harikası...  Örümcekler ağlarındaki titreşimlere karşı çok hassastırlar.
  Dişi kara dul örümceği ağdaki titreşimlerin kaynağının ağa takılan
  bir av mı yoksak çiftleşmeye gelen bir erkek mi olduğunu
  hemen anlar.
  Bir örümceğin üsttekine benzer bir ağ yapabilmesi için;
  vücudunda bir dokuma fabrikası gibi çalışan tarakların,
  kimyevi maddeler üreten bir laboratuvarın
  ve daha pek çok kompleks organın var olması gerekmektedir.

  Bütün örümceklerin vücudunda, çok güçlü sindirim salgıları
  üreten organlar, en hassas titreşimleri hisseden algılayıcılar,
  zehir enjeksiyonu yapabilen güçlü kıskaçlar vardır.

  Örümceğin arka iki bacağının görevi salgılanan ipliği eğirmektir.
  Bu bacaklarda ipliği eğirmeye yarayan özel taraklar bulunur. Tarakların ucuna eğirme sahası denir;
  her eğirme sahasının üzeri yüzlerce eğirme tüpüyle örtülüdür.
  Bu tüpler vasıtasıyla karındaki ipek bezlerinde salgılanan
  sıvı ipek, vücudun dışına çıkarılır ve iplikçikler şeklinde eğirilir.

  Örümcekler ördükleri ağların yapışkan bölümlerine basmadan sadece
  kuru taraflarında hareket ederler. Ender olarak bastıkları
  yapışkan ağlara yapışmaktan kurtulmalarını ise,
  salgılamış oldukları bir sıvıyla ayaklarını
  kaplamalarına borçludurlar.

  AĞLARI NASIL YAPIYORLAR: Örümceğin ağı; ağırlığı taşıyan iskelet iplikleriyle, bu ipliklerin üzerine yerleştirilmiş spiral şekilli yapışkan özellikteki yakalama ipliklerinden ve ağın iplerini birbirine birleştiren bağlantı iplerinden oluşur. Spiral şekilli yapışkan iplikler, iskelet ipliklerine tam olarak bağlanmazlar. Böylece ağa yakalanan böcek kurtulmaya çalıştıkça yapışkan ağa daha fazla yapışmış olur.

  Böceğin üzerine tamamen yapışan yakalama ipi, zamanla esnekliğini kaybederek, sertleşir ve sağlamlaşır. Bu şekilde böcek kapana kısılır, hareketsiz kalıp kaskatı kesilir. Bundan sonra ise av adeta canlı paketlenmiş hazır bir besin gibi, sağlam iskelet ipliklerinin üzerinde, örümceğin gelip son darbeyi vurmasını beklemek zorundadır.

  Örümcek ağlarının etkili bir tuzak olabilmesi için sadece yapışkan özelliğe sahip olması ya da farklı özellikteki ipliklerden üretiliyor olması yeterli değildir. Örneğin ağın uçan böcekleri durdurabilecek şekilde dizayn edilmiş olması da gerekmektedir.

  ÜÇ BOYUTLU AĞ: Üç boyutlu ağ ya da diğer adıyla "Aerial yakalama tuzakları", iki boyutlu ağlara göre daha karmaşık bir yapı içerirler. Ağ bir düzlem şeklinde değil, karmaşık üç boyutlu bir yapıdadır. Bu çeşit ağlar yayılmış yumak yığınları görünümündedir. Bu yüzden de ağın denetlenmesi, iki boyutlu ağlara göre daha zordur. Eğer örümceğin itibar etmediği küçük böcekler ve parazitler ağa yakalanıyorsa, örümceğin işi daha da zorlaşır. Bu yüzden örümcek, ağını kurmak için bu tip ziyaretçilerin olmadığı bir bölgeyi seçer.

  Bu ağları kullanan örümceklerden biri kara dul örümceğidir. Üstün bir mimari tekniğe sahip olan örümcek ağının içinde, aynı zamanda mekanik bir tuzak da vardır. Bu tuzak yoğun ve yapışkan bir ağ alanını içerir. Bu ağ topu, yere fazla güçlü olmayan iplikçiklerle bağlanır. Kımıldayan bir böcek ağ topuna yapışır yapışmaz, iplikçikler kopar, yer ile bağlantı kesilir. Ve örümcek bir süre sonra tuzağı yukarı, üç boyutlu ağın ortasına çekerek, hareketsiz kalmış avını öldürür.

  Liyphia cinsi örümcekler ise hamak biçimli ağlar örerler.
  Ağ yukarıdan ve aşağıdan ipliklerle otlara tutturulur.
  Üstteki ipliklere takılan böcekler ağın içine düşer.

  Bazı üç boyutlu ağlar kubbemsi yapıdadır.
  Örümcek bu karmaşık yapıya yakalanan çok küçük bir böceğin
  bile kesin konumunu titreşimler sayesinde hatasız olarak belirler.

  Kuşların ağlarını parçalamasını engellemek için örümcekler
  ağlarına üsttekine benzer zigzağ şekiller yaparlar.

  Ağ, bulunduğu ortama bağlı olarak, örülmesinden çok kısa bir
  zaman sonra -24 saat sonra bile- böcekleri yakalamasını
  sağlayan özelliklerini yitirebilir. Bu yüzden ağ, periyodik
  olarak bozulup yeniden yapılır.

  Örümcek bozduğu ağın ipliğini yer ve sindirir. Sindirdiği iplikteki amino asitleri bir sonraki ağın yapımında kullanacaktır.
  Örümceklerin türlerine göre ağın yenen bölgesi ve yeme zamanı da değişiklik gösterir. Örneğin bahçe örümcekleri ağın çerçevesine dokunmayıp, yalnızca ağın yarıçapını ve yapışkan spiralini yerler.

  Tropikal bölge örümcekleri ağlarını alacakaranlıkta kurar ve bu ağı şafakla birlikte yerler. Ilıman bölgelerde ise örümcekler, ağlarını yiyerek yenisini kurma işini gece yaparlar. Çünkü bu bölgelerde yaşayan gece böcekleri tropikal bölgelerdeki gibi bol değildir. Bu nedenle ağın gündüz boyunca kurulu tutulması gereklidir.

  AVA GÖRE AĞ YAPARLAR: Örümcekler ağlarını, avlamak istedikleri hayvanın boyutuna göre örerler. Örneğin Güney Amerika örümceği, Eylül ayında yeni yuvalar aramaya çıkan beyaz karıncaları daha kolay yakalayabilmek için sık gözlü ağlar örerken, avlamak istediği böcek, büyük boyutlu bir kelebek olduğunda ördüğü ağın gözleri büyümekte, sağlamlığı ve esnekliği daha da artmaktadır.

  Örümcekler kendileri için çok değerli olan ağlarını genellikle
  tenha yerlere kurarlar. Bunun nedeni hayvanlar veya doğa
  şartları tarafından ağın bozulmasını önlemektir.

  Ağlarını korumak için örümcekler son derece ilginç yöntemler kullanırlar. Bu yöntemlerin en ilginçlerinden bir tanesi de Orta Amerika'da yaşayan Argiope örümceklerinin ağlarında görülür. Bu örümcekler ağlarına parlak beyaz renkte, zig-zag şeklinde işaretler koyarlar. Bu işaretler kuşlar için bir uyarıdır ve ağın içinden geçmemeleri gerektiğini hatırlatmaktadır.

  Kimi örümcekler ağı sadece rüzgardan korunmak için kurar.
  Erkek örümcekler ise dişilerini bu ağlar sayesinde bulur.

  Ve son not: Örümcek ağını oluşturan her iplik, aynı kalınlıktaki
  bir çelikten çok daha dayanıklıdır... Örümcek ağlarına
  bir de bu gözlerle bakın ve etrafınızdaki
  mucizeleri kaçırmayın...

 2. #2
  Üst Düzey Yönetici MuHaMMeD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  3.556
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart

  Harika resimler Allah razı olsun.

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Örümceklerin iplikleri çelikten daha sağlamdır
  By Ahkaf in forum Yaratılış Gerçekleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-22-2012, 07:45 PM
 2. Örümceklerin balık avlama teknikleri
  By Ahkaf in forum Yaratılış Gerçekleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-21-2012, 01:02 PM
 3. En İlginç dünyanın 25 hayvanı..
  By £laf in forum Hayvanlar Resimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-17-2011, 02:55 AM
 4. Karpuzların İlginç Görüntüleri
  By LeBBeyK in forum Ilginc Resimler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-09-2009, 02:22 AM
 5. İlginç hayvanlar
  By LeBBeyK in forum Hayvanlar Resimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-04-2009, 04:13 AM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379