Okuduğum bir ayet, sözümden dönmeme mani oldu
Soru: Kur'an ve Resulullah'ın (sas) sözleri her Müslüman'ın yüreğinde yer alır. Ama bazı ayetler ve hadisler hatıralarıyla, hissettirdikleriyle farklıdır. Sizin de serlevha yaptığınız ayet ve hadisler var mı?


FSosyolog Ümit Meriç: Beni en çok etkileyen olaylardan biri şudur: Ülkemizin ekonomik krizden geçtiği bir dönemde benim de hayatımda iktisadi bir sıkıntı söz konusu oldu. Allah-u Teala, cemal ve celal sıfatlarını birlikte yönlendirir bize ve çok defa arka arkaya mütecelli olur hayatımızda. Aslında celalde cemal vardır, cemalde de celal vardır. Tabii biz onu her zaman fark etmiyoruz. Benim de bu ekonomik sıkıntı döneminden sonra bir rahatlama dönemim oldu. Bir dükkan almaya karar verdim. Evim kira olduğu için dükkanın geliriyle evimin kirasını öderim diye düşünüyordum. Dükkan sahibiyle her şeyi konuşup anlaştık, ertesi gün dükkanı almak için tapuya gitmeye karar verdik. Çok iyi bir iş yaptığımı düşünerek eve geldim. Yatağıma yattım, ancak hani gündüz kötü bir şey yaşadığınızda gece müthiş bir sıkıntıyla uyanırsınız, başımdan aşağıya kaynar sular dökülüyormuş gibi uyandım.
Yeniden, aldığım dükkanı düşünmeye başladım. "Elimdeki tüm parayı dükkana veriyorum ama dükkana kiracı bulabilecek miyim? Bulduğum kiracı kirasını zamanında verecek mi? Adama söz verdim ama vazgeçsem mi?" gibi düşüncelerle karmakarışık oldum. Birden aklıma Kur'an-ı Kerim'den tefe'ül etmek geldi. Ben bunu, çok çaresiz kaldığım zamanlarda yaparım. Hemen abdest aldım, Muhammed Esed'in meali vardı yakınımda, onu aldım elime. Sağdaki sayfaya niyet ederek besmeleyle açtım meali ve ilk karşıma çıkan Nahl Sûresi 92. ayet oldu.
Rabb'imiz şöyle diyordu: "Ve sakın yeminlerinizi, sırf içinizden bir grubun diğerinden daha güçlü olmasına dayanarak aranızda bir aldatma aracı olarak ele alıp da ipliğini iyice büküp berkittikten sonra onu çözüp koparan kadın gibi olmayın. Allah, bütün bunlarla sizi sadece sınavdan geçiriyor ki; üzerinde çekişip durduğunuz her şeyi kıyamet gününde bütün açıklığıyla karşınıza koysun."
Bu ayet-i kerime beni birebir etkiledi. Ertesi sabah gittim tapuya, dükkanı aldım. Çok iyi bir de kiracı buldum. Hayatımda unutamadığım bir olaydır bu