Peygamberimiz "Güzel söz bir sadakadır" diyor ve konuşurken nezakete kibarlığa ve inceliğe işaret ediyor. Bir başka sözleri de şöyle: Sizin en hayırlınız ailesine hayırlı olandır. Ben ailesine en hayırlı olanınızım."
Aile içinde tatlı dil güler yüz hoşgörü ve nezaket bir Peygamber ahlakıdır. Bir aile bu ahlakta ne kadar mesafe alırsa o kadar aile huzurunu yakalar.
Aslına bakarsanız mesele karşılıklıdır. Siz eşinizi kırarsanız ona kaba ve sert davranırsanız mutlu olur musunuz? Hayatı paylaştığınız bir insanı kırmak bir erkeğe mutluluk verir mi?
Vermez tabii vermesi de mümkün değil ve olamaz. Yapmanız gereken en güzel şey öncelikle sizi kırmasına üzmesine canınızı sıkmasına fırsat vermeyin. Kendi kişiliğinizi izzetinizi ve ağırlığınızı hissettirin öyle bir net duruş sergileyin ki size kaba konuşamaz olsun.
Bu nasıl olacak? Bir kere hiçbir konuda tartışmaya girmemeye çalışın. Haksızlığını yanlışlarını ve eksiklerini yüzüne vurmayın. Böylece kendinizi ezdirmemiş olursunuz sizi küçük düşürmesine engel olursunuz.
Bu davranışlarınızla bir yerde size karşı nasıl davranmasını belirlemiş öğretmiş ve usulü ve uslûbu ile anlatmış olursunuz. Bir de hangi hallerde aranızda ne geçince kızıyor öfkeleniyor ağzını nerelerde bozuyor tahmin edin ona göre tavrınızı belirleyin.
Yani Türkçesi eşinizi hayat arkadaşınızı ıslah etmeye gayret edin aman ha aman pireye kızarak yorganı yakmayın masumken suçlu duruma düşmeyin. Hem kul nazarında hem de Allah katında mesul olmayın.
Şu âyeti de kulağınıza küpe olarak takın:
"Allah'a ve Resulü'ne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin yoksa yılgınlığa düşersiniz gücünüz de elden gider. Bir de sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir." (Enfal:8:46)


Mehmet Paksu