Rıfâa b. Rafi (r.a)’den: Peygamberimiz(s.a) bizimle otururken bedeviye benzer bir adam geldi. Hafif bir namaz kıldı, sonra namazdan ayrılıp peygamberimize selam verdi. O, selamını aldı. ‘Geri dön, namazını kıl! Çünkü sen namazını kılmadın.’ buyurdu. Adam geri döndü, namaz kıldı; sonra gelip selam verdi. Ona: ‘Haydi git namaz kıl, sen namaz kılmadın!’ dedi. Bunu iki ya da üç kere yaptı. İnsanlar da bundan bayağı endişeye düştüler. Çünkü hafif namazın olmayacağı zehabına kapıldılar.


Adam geldi ‘Ben hata ve doğru yapan bir insanım. Bana nasıl namaz kılınacağını göster ve öğret!’ deyince Peygamber (s.a) :’Evet, namaz kılacağın zaman Allah’ın sana emrettiği gibi abdest al! Şehadet getirip kamet getir, eğer Kur’an’dan bir şey biliyorsan oku! Aksi halde Allah’a hamdet, tekbir getir ve tehlilde bulun. Sonra rükûa var, dolgunca rükû yap, sonra ayakta mutedil şekilde dur! Sonra secdeye git, secdeyi de iyi ve mükemmel yap! Sonra otur, oturmanı da gayet düzgün ve mükemmel yap! Sonra kalk! Bunu böyle yapıp namazını kılarsan, namazın tamamlanmış olur.
fatihasız namaz

Bu rivayete göre Müslüman olan kimse ilk etapta Kur’an’dan bir şey bilmese bile öğrenene kadar namazlarını Allah-u ekber, elhamdülillah ve lailahe illallah diyerek kılmaya devam edecek. Bu da namazın asla terk edilmeyeceğini göstermiyor mu?
TAVSİYELER

. Tevhid akidesini gereği gibi anlayınız ve ona toz kondurmayınız. Şirk veya küfür niteliği taşıyan şeylerden onu titizlikle koruyunuz. Bunun için Kur'ân'dan başka bir şeyi ölçü almayınız. Zira Allah bu konuda kendisine ortak tanımaz. Nitekim Resulullah da bu konuda aynen böyle yapmış, akidesini yalnızca Kur'ân'dan almıştı.

2. Dürüst olunuz. Doğru sözlü ve doğru özlü bulununuz. İyi niyetle bile yalan söylemeyiniz. Yalan insanın kişiliğini mahveder ve kendine güvenini yitirmesine sebep olur. Kendine güvenmeyenin de başkalarına güven vermesi mümkün değildir.

3. Tevhid akidesi amel bakımı ile gelişir ve meyveler verebilir. Bu sebeble mutlaka namazlarınızı kılınız. Günde beş vakit namazın vazgeçilmez şekilde farzlarını mutlaka eda ediniz.

Kur’an ahlakına sahip olun. Kur’an ahlakına sahip olabilmek için öncelikle Kur’an bilgisine sahip olun. Kur’an üzerinde ciddi birikim elde etmeksizin bilgisizce dini konular üzerinde tartışma yapmayın. Ve asla Kur’an bilgisine sahip olabilmek için; Kur’an’ı bırakarak mezhep ve hizip kitaplarına müracaat etmeyin. Aksi halde Kur’an ahlakına uyduğunuzu zannedip hizip ahlakına(!) sahip olmaktan kurtulamazsınız. Maalesef hizip ahlakına (!) sahip olunduğunda da, hizbin maslahatı gereği Allah’ın haram saydığı kötü davranışları din adına ve dine hizmet adına yapar durursunuz.


arkadaŞlar İnsalari teblİĞ edİn


yalandan kaçinin


komŞu ve akrabalarinizla İyİ geçİnİn


5-10 dakİkalik Şehvetler İçİn nefsİnİze oymayin


yarin ölecekmİŞsİn gİbİ davran


ateŞe dayanabİldİĞİn kadar günah İşle


adaletlİ olun allah adaletlİlerİ sever


haramdan kaçin çünkü o cehenneme gütürür


emanetİ koruyunuz,İftİra etmeyİnİz,giybetten sakinin


güzel ahlakli olun


kuran okuyup amel edİp İnsanlara söyleyİnİz


bİr eĞlence İçİn doĞru yolu terketme komŞun aç yatarken sen tok uyuma


sabah akŞam rabbİnİ an


devamli sabret


yetİmİ yoksulu duyor


cİmrİ olma allah cİmrİlerİ sevmez


kİmsesİzlerİn elİnden tutunkİ allah sİzlerden razi olsun


allahtan korkop sakinin