+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi kadir gecesi

 Dini Gün ve Gecelerimiz Katagorisinde ve  Kadir Gecesi Forumunda Bulunan  Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi kadir gecesi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi kadir gecesi KADİR GECESİ بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم Esselamu Aleyküm verahmetüllahi veberakatuhu. Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi hakka ve hidayete tabi olanların üzerine olsun. Rabbim Bizleri Kendine Kul Habibi Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem)'ya Ümmet eylesin. AMİN...................... Allahü Teala (celle celaluhu)'ya hamd-ü sena, Alemlere rahmet ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi kadir gecesi

  Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi kadir gecesi

  KADİR GECESİ

  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
  Esselamu Aleyküm verahmetüllahi veberakatuhu. Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi hakka ve hidayete tabi olanların üzerine olsun. Rabbim Bizleri Kendine Kul Habibi Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem)'ya Ümmet eylesin. AMİN......................
  Allahü Teala (celle celaluhu)'ya hamd-ü sena, Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem)'e, Ehl-i Beyt'ine, Ashab-ı Kiram'ına salat-ü selam ve tüm mü'min kardeşlerime hayır ve dualar ederim.
  Muhterem kardeşlerim, bir mübarek Kadir Gecesine daha kavuşmuş bulunuyoruz... Rabbim bu gecelerin hürmetine tüm İslam alemine huzur, barış, güven ve huzur nasibeylesin... Dünya Müslümanlarının şirk ve küfür rejimlerine karşı kıyama geçmelerini, tüm Tağutların saltanatlarını başlarına geçirmelerini nasibeylesin!!!
  Bu vesileyle mübarek Kadir Gecenizin Müslüman kardeşlerimiz için uyanışa ve dirilişe vesile olmasını Allahü Teala (celle celaluhu)'dan temenni ve niyaz ediyoruz....
  "8) Kadir Gecesi Namazı: Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rasladığı kuvvetle tercih edilen gece Kadir Gecesidir, pek mübarek bir gecedir.
  Kur'ân-ı Kerîm, bu geceden başlayarak Peygamber Efendimize inmiştir. Bu geceyi ibadetle geçirmenin sevabı çoktur. Bu gecenin bir anı vardır ki, ona raslayan bir dua muhakkak kabul olunur. Bu şerefli gecede, teravihden sonra bir müddet daha ibadette bulunulması, nafile namaz kılınması, bu geceyi ibadetle geçirmek demektir.
  Deniliyor ki, Kadir Gecesi namazının en azı iki rekât, ortası yüz rekât ve en çoğu da bin rekâttır. Bu namaz iki rekât kılındığı takdirde her rekâtinde iki yüz âyet okunmalı, yüz rekâta kadar kılındığı zaman her rekâtinde Fatiha sûresinden sonra "Kadir Sûresi" ile üç defa da İhlâs sûresi okunup her iki rekâtta bir selâm verilmelidir. "Allahümme inneke afüvvün tühibbu'l-afve fa'fü annî = Allah'ım! Sen affedicisin, bağışlamayı seversin; beni affet", duası da tekrarlanmalıdır.
  Bu namazın bu şekilde kılınacağına dair rivayetler pek kuvvetli değildir. Asıl maksad, bu geceyi mümkün olduğu kadar ibadetle geçirmektir. Bu kutsal gecede elden geldiği kadar, diğer nafile namazlar gibi namazlar kılınabilir. Bununla beraber ağır ve zor davranışlardan kaçınılması daha faziletlidir." (Ö.Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali)
  "Kadir gecesinin gizliliği
  Genel bir kabul olarak her yıl ramazan ayının 27’nci gecesi kadir gecesi olarak düşünülse de, bin aydan hayırlı bu kutlu gecenin ne zaman olduğu kesin belli değildir. Bu konuda bazı alimlerimiz 45’e ulaşan farklı görüşten söz ederler.
  Kadir gecesinin ne zaman olduğuna dair görüşlerden bir kısmı şöyledir:
  Kadir Gecesi bütün sene içinde bir gecedir, yıldan yıla zamanı değişebilir.
  - Ramazan ayı içinde bir gecedir, fakat her yıl ramazan içinde farklı gecelere gelebilir.
  - Ramazanın son yarısındadır.
  - Ramazanın son onundadır.
  - Ramazanın son yedisindedir.
  - Ramazanın 17’nci gecesidir.
  - Ramazanın 19’uncu gecesidir.
  - Ramazanın 21’inci gecesidir.
  - Ramazanın 23’üncü gecesidir.
  - Ramazanın 27’inci gecesidir.
  Bütün bu ihtimaller içinde en muteber olanı ise, kadir gecesinin ramazanın son onunda, tek gecelerde ve büyük ihtimalle 27’nci gece olmasıdır.
  Kur’an-ı Kerim’in Peygamber A.S.’a indirilişinin başlangıcı, ramazanın 17’nci gecesinde olmuştur. Demek ki o yıl kadir gecesi, 17 ramazana rastlamıştı.
  Aslında kadir gecesinin, Rasul-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) Efendimiz’e tamamen gizli kaldığı da düşünülemez. Ancak fazla açıklanmasına izinli olmadığından, kesinlik ifade etmeyen, teşvik ve ümit veren açıklamalarla yetinmiştir.
  İmam-ı Azam Rh.A. Hazretleri’nin kanaatine göre de, kadir gecesi yıl içinde farklı aylar ve gecelerde dönmektedir. Çoğunlukla ramazanın son onunda ve muhtemelen 27’inci gecesinde olsa da böyledir. Hadis-i şeriflerde ümit ve tavsiye olarak işaret edilen kadir geceleri, Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’ın yaşadığı farklı yıllara mahsus olmalıdır.
  Kadir gecesinin belirtileri
  Kadir gecesinin bazı alâmetlerinden söz edilmiştir. O gecenin sabahında güneşin parıltısız olarak, yani çevresinde ışık hüzmeleri görünmeden ve gözü rahatsız etmeden dolunay gibi doğup yükselmesi, o gece havanın nisbeten ılıman olması gibi. Ayrıca, karanlık yerlerden dahi nurlar parladığını farketmek, o gece yapılan duaların kabul olduğuna şahit olmak gibi haller de bu belirtilere dahil edilmiştir.
  Bu gecenin özel alâmetlerini farketmek, elbette herkes için mümkün değildir. Ancak ilâhi lütuf ve manevi keşifle birşeyler görülüp sezilebilir. Bununla beraber, o gece olağanüstü şeyler görüp ibadetten uzak kalmaktansa, hiçbir şey görmediği halde dua ve ibadet halinde olmak elbette daha iyidir.
  Kadir gecesini iyilik ve ibadetle ihya ederek araştırmak müstehap olduğu gibi, o geceyi zamanında farkeden kimsenin bu müşahedesini fazla açığa vurmadan gizlemesi, Allah’a şükür ve duada bulunması da müstehaptır."
  KADİR GECESİ DUASI

  “Allahümme inneke afüvvün kerimün tühibbül-afve fa’fü anni”
  Manası: Allah’ım, şüphesiz sen, affedicisin, kerimsin, kullarını affetmeyi seversin, beni de affet(Ya Rabbi)

  Kadir Gecesi’ni, ramazan ayının son on günün gecelerinde arayınız. (Hadis- Şerif-buhari, Leyletü’l-Kadr,3, Tirmizi, Savm,72, no:792)

  Kim Kadir Gecesi’nin faziletine inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır.(Hadis-i Şerif-Buhari, Teravih 1, Müslim, Misafirun 176, no.760)

  Resülallah (s.av)’e ümmetinin ömrü gösterilmiş. O da, önceki ümmetlerin ömrüne nisbetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye, bu ömrü az bulmuş. Bunun üzerine cenâb-ı hakk, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne vermiştir.(İ.Malik, Muvatta, İtikaf, 15, 1/321)

  Resülüllah (s.a.v) ramazan ayının son on gününde İ’tikafa girerlerdi. Fakat bir sene (seferde bulundukları) için İ’tikafa girmedi, mütakip yıl yirmi gün İ’tikaf yaptı.(İbn’i Mace, sıyam, 58, no, 1770)

  Cennetin derecelerinin adedi, Kur’an ayetleri sayınsıncadır. Kur’an okuyan bir kimse, cennete girdiğinde, ondan üstün hiç kimse olmayacaktır.(Hadis-i Şerif-Feyz’ul-Kadir, 5/285) Abdullah AZİZ


 2. #2
  Misafir
  Üyelik tarihi
  Jun 2012
  Mesajlar
  96
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi kadir gecesi

  evet,
  HER ANINI KADİR ANI GECESİ YAPMAK İNSANIN ELİNDE
  [Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Kayıt olmak için tıklayın]

  veya

  [Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Kayıt olmak için tıklayın]


  Biz o(Kur'â)n'ı Kadir gecesinde indirdik. Kuranın indiği gece kadirdir, kıymetlidir. Kuranın bulunduğu, Kuranın gündem yapıldığı gece değerlidir. Kuranla geçirilen gün azametlidir. Kuranın insana indiği, insanın dünyasına ölçüt olduğu gece kadirdir, kıymetlidir, güçlüdür. Kuranı ikra yaptığımız anlar, kıymetli, kadirli anlardır. Kuransız geçen, Kuran dışı yaşanan vakitler değersiz, kıymetsiz anlardır. Kuranın ölçüt yapılmadığı yaşamlar anlamsız, değersizdir.
  Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kuranı ikra yapmayan, okuyup, anlayıp düşünüp ibret almayan, bu ölçütleri yaşamına geçirmeyen, Kuranlı yaşamın kıymetini bilemez, anlayamaz. Hala Kuranı anlamaya, kıymetini kavramaya çalışmayacak mısın? Her gününü kadir, kıymetli yapmayacak mısın? Her gününü, Kuranı ikra yaparak, kadir gecesi yapmak senin elindedir.

  Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Oysa Kuranlı geceler, Kuranın gündem yapıldığı vakitler, Kuranın düşünülüp ibret alındığı anlar, Kuran değerlerinin, ölçülerinin dikkate alındığı, yaşama geçirildiği hayatlar; Kuransız geçen tüm yaşamdan, ömürden hayırlıdır, makbuldür, değerlidir.
  Melekler ve Rûh, o gece Rab'lerinin izniyle her iş için iner de iner.Zira Kuranın indiği, Kuranın gündem yapıldığı, Kuranın okunduğu, ikra yapıldığı anlar, günler, geceler, her bir iş için, her bir konu için, her bir yaşam kesiti için gerekli olanmelekeler, ayetler, ölçüler, yasalar ve bunların ruhu, özü, ilkeleri, hedefi, amacıinsanın dünyasına, kalbinin derinliklerine, aklının merkezine, yaşamın içine iner.Melekelerine işler, ruhunu kaplar.
  Esenliktir o, ta tan yeri ağarıncaya kadar! Bu olay ta tan yeri ağarıncaya, yaşamını nurlandırıncaya, hayatını Kuranlaştırıncaya, çevresine ulaştırıncaya ve dünyayı aydınlatıncaya kadar devam eden ve cenneti tattıran ve ebedi cennete kavuşturan bir esenliktir.
  [Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Kayıt olmak için tıklayın]


+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349