En hayırlı gün

Nureddin Yıldız

araştırmacı yazar


Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki:

"Allah katında günlerin en değerlisi Cuma günüdür. Ramazan ve Kurban bayramı günlerinden daha büyüktür.

Beş özelliği vardır:

Âdem o gün yaratıldı.

O gün cennetten dünyaya indirildi.

O gün vefat etti.

O günde öyle bir an vardır ki; kul -bir günahı veya akrabayla bağı kesmeyi istemedikçe- Allah'tan her ne isterse, Allah onu verir.

Kıyamet de o gün kopacaktır.

Yüce bir melek, gök, yer, rüzgâr, dağ, taş ne varsa hepsi Cuma günü endişelidir." [Buhari]

Cuma günü alelade bir gün değildir:

Eğlenceyle geçiştirilmesi, gaflete kurban edilmesi, bir Cuma namazı ile daraltılması hatadır. Cuma günü, Cuma namazı gibi insana sunulmuş bir fırsattır. İhya edilmesi gerekir. Guslünden hutbesine kadar bir bütündür. Cuma bir bütündür.

Hazırlık, gecesinden başlamalıdır.

Cuma gecesi gündüzü gibi mübarektir. İhya edilmeye çalışılmalıdır. Ertesi gün bizi yorgun düşürecek işlerden uzak kalmalıyız.

Gusül şart gibi...

Cuma günü sabah namazından sonra veya önce gusül abdesti alınmalı, tıraş ve ağız temizliği gibi genel temizlikler yapılmalı, Cuma namazına giderken ağır olmayan güzel kokular sürülmelidir.

Cuma namazına himmet!

Vakar ve sekinetle Cuma namazına gidilmelidir. Ne kadar yürürsek o kadar ecir alınacağından Cuma namazına yürüyerek gidelim.

Ne kadar erken gidip camide beklenirse, ecir o derece ziyade olur. Birinci safın sevabı farklıdır. Camide beklemenin adabına, bilhassa Cuma günü ziyadesiyle dikkat edilmelidir. Hutbeyi dinlemenin dinden bir bölüm olduğu unutulmamalıdır. Hutbe esnasında gaflete düşülmemelidir. Cumanın sünnetleri ihmal edilmemelidir. Dört rekât farzından önce dört rekât da farzından sonra muhakkak kılınmalıdır.

Kehf sûresi okunur!

Cuma günü Kehf sûresinin okunması sünnettir. Uygun bir vakitte bu mübarek sûreyi okumaya gayret etmeli, hatta her cuma birer ikişer ayet ezberlemeye çalışmalıdır.

Cuma günü ders günü olmalıdır

Bir ilim meclisi bulmalı veya oluşturmalıyız. Kıyametin kopacağı günde ilimden daha feyizli ve kazançlı ne vardır?

Cumayı farklı yapalım

O gün bir hasta ziyaret edebilir, bir kardeş ziyareti yapabiliriz. O güne mahsus mini bir sadaka verebiliriz.

Yolculuk yasak değil!

Ancak Cuma namazını sıkıntıya sokacak bir yolculuk pek akıllıca olmaz.

Arayışa devam

Cuma gününde, duanın reddedilmediği bir saat var. Bu saat de gizlidir. Sanki cumanın kadir gecesi gibidir o saat. 24 saatinden birinde gizli. Dil ve kalp arayışına ara vermemeli ki, o saati yakalasın.

Cuma orucu yok

Cuma günü oruçlu olmakta bir sakınca yoktur. "Cuma orucu" gibi bir anlam taşıyacak oruç mekruhtur. Cuma gününü mümin kardeşlerimizle ikramlaşacağımız gün olarak da tayin edebiliriz.

Dikkat!

Cuma günü Peygamber aleyhisselam efendimize salavat getirme günüdür.

Ne kadar salavat

O kadar rahmet,

O kadar şefaat...
islami Sohbet - Dini Sohbet