Abdullah gül İsrailin hatalarını hayretle izliyorum

Abdullah Gül dün bir basın toplantısı düzenleyerek New York'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile buluşacağı yönündeki iddialara cevap verdi.

BM toplantıları çerçevesinde ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün bir basın toplantısı düzenleyerek New York'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile buluşacağı yönündeki iddialara cevap verdi. Gül, Peres ile görüşmeyi iptal etmediğini, çünkü üzerinde mutabakata varılan bir program olmadığını anlattı. İsrail'in Türkiye ile temas konusundaki çelişkili tavrına tepki gösteren Gül, "İsrail'in ne yaptığını anlamak zor...Hayret ediyorum, İsrail nasıl bir ülke. Bir bakıyorsunuz, bizim diplomatlara 'görüşelim görüşelim' diyorlar. 'Bakalım, diplomatlara görüşün.' diyoruz. Sonra 'biz görüşmekten vazgeçtik.' diyorlar. Sonra da gazetelere 'vazgeçtik' diye sızıyor. Ben bu mantaliteyi anlamıyorum. Çok yanlış şey yapıyorlar. (İsrail'in) Biraz sakinleşmesi, 'Böyle ne yapıyoruz yahu' diye kendi kendilerine sormaları gerekir. Böyle kendi kendilerine gelin güvey olmak derler ya..." eleştirisinde bulundu. İsrail lideri Peres, Clinton Küresel Girişimi toplantıları sırasında Gül ile görüşmelerinin gündeme geldiğini, ancak İsrail'in Türkiye'nin Mavi Marmara baskını konusunda özür beklentisinin sürmesi sebebiyle buluşmanın gerçekleşmediğini söylemişti. İsrail kaynakları ayrıca görüşmeyi Türk tarafının gündeme getirdiğini iddia etmişti.

Cumhurbaşkanı Gül, Clinton Küresel Girişimi'nde kendilerinden habersiz olarak Davos benzeri bir panelin düşünüldüğünü aktardı. Gül, "Bize söylenmedi. Ortak dostlarımız böyle şeyler yapalım diye düşünmüşler. Peres ile aynı ortamda... Biz hiç düşünmedik. Düşünsek, randevu olur... Gelmeden önce 20 tane randevu planladık. Görüşme talebimiz yok. Onlardan da talep gelmedi. İsrail kaynaklı haberler çıkmaya başladı 'Görüşme reddedildi.' diye. Böyle bir konu yok, olur da iptal edilir." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'in Mavi Marmara saldırısının yol açtığı hasarın farkında olmadığına işaret ederek, "Ortada bir olay var. Hâlâ bunun farkında değiller. Kafalarını iki ellerinin arasına alıp düşünmeleri lazım... 'Türkiye ile gelinen noktayı, bu nasıl aşılabilir' bunu düşünmeliler. Gördüğüm kadarıyla farkında değiller." ifadelerini kullandı. Türkiye-İsrail ilişkilerinin Türkiye'nin tercihi ile bu noktaya gelmediğine dikkat çekerek, "Bundan memnun da değiliz. Bu noktaya onlar getirdi." tespitinde bulundu. Abdullah Gül, İsrail basınında çıkan, "Peres'le görüşmeyecek, İran lideri Ahmedinejad'la görüşecek." eleştirilerine de tepki gösterdi. "İran randevu istedi, bu çerçevede görüşeceğiz." dedi.

ARTIK SADECE KIBRIS'LA İLGİLENEN BİR TÜRKİYE YOK

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin dünya sahnesindeki rolünün son yıllarda nasıl arttığını da geçmişteki ve şimdiki BM Genel Kurulu toplantılarını karşılaştırarak şöyle anlattı: "Biz Türkler bizi ilgilendiren konularla ilgili konuşur, toplantılara girer çıkardık. İklim değişikliği, doğum kontrolü, kadın sorunlarını herkes konuşur, biz ilgilenmezdik. Kıbrıs gündeme geldi mi biz orada olurduk. Şimdi açlıkla, Afrika'nın derdiyle, çocuk ölümleriyle ilgilenmek ilgileniyoruz. Türkiye olarak beni gururlandıran, Türkiye'nin o anlayışı kırması. Türkiye insanlığı ilgilendiren bir konu varsa aktif rol alıyor. Şimdi güzel şeyler oluyor. Yılda 1,5 milyar yardım ediyoruz. İnsanlığımıza karşı sorumluluğumuz var."

Mustafa Ünal / Zaman