Çocuk için kurban kesmek

Sual: Almanya’da 154 Euro kindergeld (çocuk parası) veriliyor. Burada bazı derneklerin dağıttıkları broşürlerde, çocuklar için kurban kesmek vacib deniyor. Çocuk için kurban parası topluyorlar. Çocuğun kurban kesmesinin vacib olduğu Dürer’de yazıyor diyorlar. Dedikleri doğru mu?
CEVAP
Hayır yanlıştır. Büluğa ermemiş çocuk için, zengin de olsa kurban kesmek gerekmez. Şeyhayn’e göre, babasının, zengin çocuğu için de, çocuğun malından kesmesi gerekirse de, fetva İmam-ı Muhammed’in kavlidir. Fetva verilen bu kavle göre, babanın, zengin çocuğu için, kendi malından da, çocuğun malından da kurban kesmesi gerekmez. (Dürer)

Teşrik tekbirleri
Sual:
Teşrik tekbirleri getirilen günlere ne denir?
CEVAP
Kurban bayramının arefesinin sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazına kadar, 23 farz namazın akabinde, teşrik tekbiri okunur. Bu tekbir getirilen günler, Arefe, bayram ve eyyam-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, Zilhicce’nin 11, 12 ve 13. günü olan diğer üç güne de, eyyam-ı teşrik deniyor.

Fasıkla ortaklık
Sual:
Yedi kişilik kurban ortaklarından biri fasıksa, kurban sahih olur mu?
CEVAP
Evet, sahih olur; fakat fasık et için kurbana ortak olabilir veya başka maksatla katılabilir. Bunun gibi sebeplerle, ihtiyaten fasıkla kurban kesmemelidir.

Ev, araba nisaba katılmaz
Sual:
Oturduğu bir evi, bir binek otomobili, borsada hisse senetleri ve borçları da olan kişinin kurban kesmesi vacib olur mu?
CEVAP
Bir ev ve araba, kurban nisabına dâhil edilmez. Borçlar mevcut paradan ve hisse senetlerinden çıkarılır, geriye nisab kadar para kalırsa kurban kesmek gerekir.

Ödünç alıp kurban kesmek
Sual:
Nisab miktarına malik bir kişinin, parası yoksa ödünç alarak kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Gerekmez. Ama ödünç alıp keserse, vacib sevabı alır.

Hayvanı şişirmek
Sual:
Kurban hayvanını yüzmek için, şişirmek caiz midir?
CEVAP
Caizdir.