+ Cevap Ver
6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Mevlid kandili ve mübarek mevlid gecesi

 Dini Gün ve Gecelerimiz Katagorisinde ve  Mevlit Kandili Forumunda Bulunan  Mevlid kandili ve mübarek mevlid gecesi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Mevlid kandili ve mübarek mevlid gecesi 14 Şubat 2011 Pazartesi gününü, 15 Şubat 2011 Salı gününe bağlayan gece Rebiulevvel ayının 12. Gecesi olup Mevlid Gecesi 'dir. İnsanlığa hem dünyasını hem de ahiretini anlatmak, onlara kılavuzluk ve mihmandarlık yaparak yollarını aydınlatmak üzere bir şahit, müjdeleyici, uyarıcı ve ışıklar saçan bir kandil ...

 1. #1
  Üst Düzey Yönetici MuHaMMeD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  3.232
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart Mevlid kandili ve mübarek mevlid gecesi

  Mevlid kandili ve mübarek mevlid gecesi

  14 Şubat 2011 Pazartesi gününü, 15 Şubat 2011 Salı gününe bağlayan gece Rebiulevvel ayının 12. Gecesi olup Mevlid Gecesi'dir. İnsanlığa hem dünyasını hem de ahiretini anlatmak, onlara kılavuzluk ve mihmandarlık yaparak yollarını aydınlatmak üzere bir şahit, müjdeleyici, uyarıcı ve ışıklar saçan bir kandil olarak seçilmiş ve vazifelendirilmiş olan sevgili Peygamberimiz, Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimizin dünyaya teşriflerinin, 1436'ncı yıl dönümünü idrak etmenin sevincini, huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.
  İnsanlığın dirilişinde, karanlıktan aydınlığa çıkışında ve katılaşmış kalplerin yumuşamasında çok önemli bir yere sahip olan, böyle şerefli ve mübarek bir gün vesilesiyle bütün Müslümanları tebrik ediyor, kalplerindeki mevcut Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin sevgisinin daha da çoğalmasını, Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin sevgisinin bütün gönüllere sirayet etmesini ve kök salmasını Yüce ALLAH'tan niyaz ediyorum.
  Yüce Rabbimizin lütuf ve keremi ile pek şerefli ve mübarek olan bu geceyi idrak etmiş bulunuyoruz. Kudsiyetiyle gönüllerimize feyiz ve bereket bahşeden Mevlid kandilini tekrar idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız. Yüce Rabbimize sonsuz şükürler ve hamd ü senalar olsun. Mevlid Kandili Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi olan Yüce ALLAH'a sığınarak günahlardan arındıkları, ilahi lütuf ve bereketlere eriştikleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir.
  Mevlid Gecesi, bütün İslâm âleminin mukaddes kabul edip ihya ettiği en mübarek gecelerden biridir. Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi, İlahi vahyin son ve tamamlayıcı halkası Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimizin ALLAH'tan getirdiği ilahi daveti, mesajları anlamak, sünnetini ve O'nun bu doğrultuda ortaya koyduğu örnek ahlâkı özümsemek, O'na duyulan derin sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak amacıyla asırlardır Müslümanlar O'nun dünyaya gelişini Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.
  Mevlid Gecesi'ni yücelten husus:
  Hiç şüphe yok ki vakitler aslında birbirine eşittir. Bir vakit diğer bir vakitten kendiliğinden üstün olamaz. Öyleyse bir vaktin diğer vakitlerden daha şerefli ve faziletli olması mutlaka o vakitte meydana gelen bir yüce işten ve mübarek bir olaydan kaynaklanmaktadır. Zaman ve mekanlar kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli olaylarla değer kazanırlar. Mevlid Gecesi'ni, bu derece yücelten husus: Hakkında:
  "Resûlüm! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik."1
  "Ey Peygamber! Biz seni hakikaten hem bir şahit, hem bir müjdeleyici, hem bir uyarıcı ve hem de ALLAH'ın izniyle ALLAH'a bir davetçi ve nûrlar saçan bir kandil olarak gönderdik. Müminlere müjde ver ki! Onlara ALLAH'tan büyük bir lütuf, büyük bir mükafat vardır."2 ayet-i kerimelerinde buyrulduğu üzere alemlere büyük bir rahmet, bir şahit, bir müjdeleyici ve bir uyarıcı olarak gönderilen Resûl-i Ekrem (S.A.V.) Efendimizin doğduğu gecenin yıldönümü olmasıdır.
  14 asır evvel böyle bir gecenin sabahında güneş ufuktan doğmadan insanlığın hayat ufkunda ilâhî bir nur doğmuş oluyordu. Şair ne güzel söylemiş:
  "Envar ile kâinat doldu,
  İşte bu gece sabah oldu."
  Bu gece, Peygamberlik zincirinin son halkasını teşkil eden Sultan-ı Enbiya geldi.
  Bu gece, yaratılışça, akılca ve ahlâkça insanların en güzeli ve en mükemmeli olan Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz geldi.
  Bu gece, kalbleri fetheden, gönüllerde marifetullah ışıklarını yakan Habîb-i Kibriya geldi.
  Bu gece, şirk, yerini tevhide bıraktı.
  Bu gece, dünyayı saran ve beşeri kıvrandıran zulüm ve haksızlık bulutları parçalandı.
  Bu gece, beşeriyet hürriyetine kavuştu.
  Bu gece, cehaletin kuyusuna yuvarlanan ve vahşet çukurlarında can vermekte olan insanların yolları ilim ve irfan nuru ile aydınlandı.
  Bu gece, uçuruma doğru hızla yol alan toplum yön değiştirdi.
  Bu gece, alemlere rahmet, kalplere merhamet saçıldı.


 2. #2
  Gönüllü Paylaşımcı ŞehadetGüvercini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1.010
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart Mevlid gecesi - 2

  Mevlid gecesi - 2

  Bu hafta beylere, erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları konusunda neler düşündüklerini sorduk. Onlar bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını ancak çoğu zaman aileleri ve yakın çevreleri tarafından eleştiriye tabi tutulduklarını ifade ettiler.

  Dinimiz ölçüyü koymuştur

  Genellikle kadınların eşlerine karşı sorumlulukları ifade edilir ve sanki erkeklerin hiç sorumluluğu yokmuş gibi davranılır. Ama biliyoruz ki, nasıl ki kadının kocasına karşı sorumlulukları varsa, erkeğin de karısına karşı sorumlulukları vardır. Mesela, eşine şefkatle muamele etmek, yardımcı olmak, destek vermek, saygılı davranmak, kırmamak, haksızlık yapmamak erkeğin sorumluluğudur. Ama geleneklerin getirdiği anlayışla hareket eden erkeklerimiz sanki sadece kadının kendilerine karşı sorumlu olduğunu düşünerek onları adam yerine koymuyorlar. Dinimiz bunun ölçüsünü koymuştur. Kadın erkekten, erkek kadından memnun kalmalı iki taraf da birbirine haksızlık yapmamalıdır.

  A.K (Emekli)

  Kadına değer vermezler

  l Bizim ailede kadınların hiç değeri yoktur. Hamdolsun bizler dinimizi yaşamaya çalışan insanlarız o yüzden eşimize haksızlık yapmaz saygıda kusur etmeyiz. Eşimle her konuda istişare ederiz, birbirimize destek veririz. Bu konuda ailem beni çok eleştirir. Hatta ben eşim çok yoğun olduğu zamanlarda mutfağa geçer yemekleri yaparım. Ailem beni kılıbık olmakla suçlarlar. Akrabalarımdan bu konuda çok eleştiri almışımdır. Onlar kadınlara hiç değer vermezler, istediklerinde şiddet uygularlar istediklerinden hakaret ederler, kadın onlara göre evin kölesidir. O yüzden eşim bazen bana Sen onlara hiç benzemiyorsun der. Benzemiyorum çünkü Allah Resülü ne tavsiye ediyorsa ben ona uymaya çalışıyorum...

  Mehmet K. (Memur)

  Önemli rolleri var

  l Ben evlendiğimde bütün kararlarımı eşimle birlikte almak isterim. Ama bu konuda annem farklı düşünüyor. Onlar kadını bir esir gibi görüyorlar. Bence bu doğru değil. Kadınlar çocukları yetiştiriyorlar önemli bir rolleri var. Bu nedenle saygıyı hak ediyorlar. Ama büyüklerimiz, bizlere kadını erkeğin elinin kiri ya da silik bir köle gibi anlatıyorlar. Bu konuda biz gençler elimizden geleni yapmalı ve eşlerimize değer vermeliyiz. Çünkü kendisine değer verilmeyen bir kadın, güçlü ve aktif çocuklar yetiştiremez...

  Emre M. (Öğrenci)

  Herkes fıtratına uygun davranmalı

  Kadın erkeğe erkek kadına saygılı olmalı. Kadın erkek eşitliği diye yollara dökülüyorlar ve kadınlarımızı etkiliyorlar. Seninle eşitim, senin yaptığın her işi ben de yaparım diye ortaya çıkan kadın kocasını adam yerine koymuyor. Bence bu hiç doğru bir şey değil. Kadın erkek eşitliğini sağlayacağız diye bu iki değerli varlığı birbirine düşürmeye gerek yok. Herkesin görevi farklı. Kadın kadınlığını bilecek erkek erkekliğini bilecek. Allah ikisine da farklı sorumluluklar vermiş. Herkes kendi sorumluluğunu yerine getirecek. Eskilerin kadınla ilgili düşünceleri yanlış ama şimdikiler de kadını yanlış yönlendiriyorlar. Bence herkes fıtratına uygun davranmalı ve birbirlerine saygı göstermelidirler.

  Ahmet E. (esnaf)


 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Mevlid gecesi - 3

  Mevlid gecesi - 3

  Bu mübarek geceyi imanlı şairimiz merhum M. Âkif Ersoy ne güzel dile getiriyor:

  MEVLİD-İ NEBİ

  Ne lâhûtî geceymişsin ki teksin sermediyyette;

  Meşîmenden doğan ferdâya hayrânım, ne ferdâdır!

  Işık nâmıyle vicdanlarda ondan başka bir şey yok;

  O bir sönsün, hayât artık müebbed leyl-i yeldâdır.

  Perîşan sözlerimden bıkma, hoş gör, yâ ResûlALLAH,

  Kulun şeydâdır amma, açtığın, vâdîde şeydâdır!

  Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin dünyaya teşrif ettikleri zamanın halini, büyük bir vecd ve heyecan içinde bize tasvir eden imanlı büyük şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'un "Bir gece" adlı emsalsiz şiirini buraya aynen alıyoruz:

  BİR GECE

  On dört asır evvel, yine bir böyle geceydi,

  Kumdan, ayın ondördü, bir öksüz çıkıverdi!

  Lâkin, o ne hüsrandı ki: Hissetmedi gözler;

  Kaç bin senedir, halbuki, bekleşmedelerdi!

  Nerden görecekler? Göremezlerdi tabiî:

  Bir kere, zuhur ettiği çöl en sapa yerdi;

  Bir kerre de, ma'mûre-i dünya, o zamanlar,

  Buhranlar içindeydi, bugünden de beterdi.

  Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta;

  Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi!

  Fevza bütün afakını sarmıştı zeminin,

  Salgındı, bugün Şark'ı yıkan, tefrika derdi.

  Derken, büyümüş, kırkına gelmişti ki öksüz,

  Başlarda gezen kanlı ayaklar suya erdi!

  Bir nefhada insanlığı kurtardı o ma'sum,

  Bir hamlede kayserleri, kisraları serdi!

  Aczin ki, ezilmekti bütün hakkı, dirildi;

  Zulmün ki, zeval aklına gelmezdi, geberdi!

  Alemlere, rahmetti, evet, Şer'-i mübini,

  Şehbalini adl isteyenin yurduna gerdi.

  Dünya neye sahipse, O'nun vergisidir hep;

  Medyun ona cem'iyyeti, medyun ona ferdi.

  Medyundur o ma'suma bütün bir beşerriyet...

  Ya Rab, bizi mahşerde bu ikrar ile haşret.

  İşte Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz, böyle bir zamanda dünyaya gelmişti. Bu gecenin sabahı gerçekten de nurlu, feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Hz. Adem (A.S.) ile başlayan tevhid inancı yeniden canlanmış, cehalet ve sapık inançlarla kararan ruhlar, bu doğuşla aydınlığa kavuşmuştu.

  Bir fazilet güneşi ve hidâyet meş'alesi olan sevgili Peygamber (S.A.V.) Efendimizin gönderilişi, Yüce ALLAH'ın bütün insanlara bahşettiği en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulmuştur:


 4. #4
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  815
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart Mevlid gecesi - 4

  Mevlid gecesi - 4

  O Peygamber ki, bize, ahlâkî faziletleri bizzat örnek olmakla, talim etti. Tereddütsüz söyleyebiliriz ki, bugün insanlık namına, hak, adalet ve ahlâk adına her neye sahib isek hepsi O fazilet güneşinin eseridir. Nitekim merhum Mehmed Âkif:

  "Dünya neye sâhipse O'nun vergisidir hep,

  Medyûn O'na cem'iyyeti, medyûn O'na ferdi,

  Medyûndur o ma'sûma bütün bir beşeriyyet,

  Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret." demiştir.

  Bir de merhum Âkif'in: "Pek Hazin Bir Mevlid Gecesi" isimli na'tını okuyalım... Hem de ibretle... Şöyle ki: Osmanlı Devleti çatır çatır çökmektedir; önceleri kendi hakimiyeti altında olan, Yunanistan, Bulgaristan, Karadağ gibi küçücük devletlere yenilmiştir. Her gelen, İmparatorluktan bir parça koparıp gitmektedir. Artık devletin kurtulması için tek ümit kalmamıştır. Büyük Şair Mehmet Âkif Ersoy bu günleri yaşamakta, için için ağlamaktadır. Âkif'e göre yalnızca bir kurtuluş yolu vardır; tarihimizin unutulmaz zaferlerini oluşturan iman ruhuyla yeniden canlanmak, modern tekniğin buluşlarından yararlanarak bütün bu karanlıkları yarıp geçmek... İşte, o günlerin acılarında aranan umutları, önümüze seren na'at... İbretle okuyalım!..

  PEK HAZİN BİR MEVLİD GECESİ

  Yıllar geçiyor ki, yâ Muhammed,

  Aylar bize hep Muharrem oldu!

  Akşam ne güneşli bir geceydi...

  Eyvah, o da leyl-i matem oldu!

  Âlem bugün üç yüz elli milyon

  Mazluma yaman bir âlem oldu:

  Çiğnendi harîm-i pâki Şer'in;

  Nâmûsa yabancı mahrem oldu!

  Beyninde öten çanın sesinden

  Binlerce minâre ebkem oldu.

  ALLAH için, ey Nebiyy-i ma'sûm,

  İslâm'ı bırakma böyle bîkes,

  İslâm'ı bırakma böyle mazlûm.

  Mevlid gecesini yine, merhum Âkif'ten okuyalım:

  LEYLE-İ MEVLİDİ'N-NEBİ ALEYHİSSELAM

  Zulmette kalan zemîn-i Şark'a

  Saçtın yeniden semâ semâ nûr;

  Bir feyz-i azîm var ki sende

  Hayran ona bir sabâh-ı mahmûr!

  Ey leyl devâm edip gideydin:

  Ferdâyı da nûra kalbedeydin!

  LEYLE-İ MEVLİD'İN-NEBÎ (S.A.V.)

  On dört asır evvelki meşîmen senin ey leyl,

  Bir nûr-i semâ-pâre doğurmuştu, değil mi?

  Âğûşunu bir aç: Görelim tayfını olsun...

  Sînende nihandır, sanırım, yâd-ı yetîmi.

  Yâ Râb, o harîminde yüzen dürr-i yetîmin

  Tâ haşre kadar şer'i yetîm olmasın... Âmin!

  Mevlid Gecesi'ni nasıl tebcil ve ihya edelim?...

  Elhamdülillâh bir Mevlid gecesi'ne daha kavuştuk. Gerçekten hem fert ve hem de ümmet olarak, ALLAH Teâlâ'nın sınırsız afv ü mağfiret, yardım ve bereketinden istifade etmek üzere, bu mübarek geceye erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Mevlid gecesi; iman, ibadet ve düşünce bakımından insanın kendisini yenilemesi, geçmişini muhasebe etmesi, geleceğini planlaması ve ümitlerini tazelemesi için önüne konulan büyük bir fırsattır. Binaenaleyh bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Bu mübarek gecede, ALLAH Teâlâ'nın emir ve yasakları doğrultusunda; Hz. Peygamber (S.A.V.)in tavsiyeleri ışığında ruhumuzun gelişmesi ve olgunlaşması için düşünce ve davranış biçimlerimizi gözden geçirmeliyiz. İçimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek, günahlarımıza tevbe etmeyi, kendimiz, ailemiz, ülkemiz ve bütün Müslümanlar, insanlık için ALLAH Teâlâ'ya dua ve niyazda bulunmayı ihmal etmeyelim.

  Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tevbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır.


 5. #5
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  815
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart Mevlit gecesi - 5

  Mevlit gecesi - 5

  Mevlid gecesi, Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin şefaatini niyaz etmek için çok muvafık bir zamandır. Bu güzel fırsatı ganimet bilmeli ve kaçırmamalıyız. Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimize ve O'nun kurtarıcı mes'ut edici önderliğine imanımızı tazeleyelim. O'nun hayatını, emirlerini ve tavsiyelerini okuyarak, dinleyerek öğrenelim. Böyle mübarek fırsatlardan faydalanıp afv olunmamıza vesile olacak hayırlı işlerle meşgul olalım. Günah sayılan hareketlerden sakınalım. Bu gecede yapacağımız dua ve ibadetlerimizin muhakkak kabul olunacağına ve ALLAH Teâlâ'nın biz kullarına olan lütfu, ikram ve izzetinin bol olacağına inanarak bu geceyi ihya etmeye gayret gösterelim. Bu fırsat bir daha insanın eline ya geçer, ya geçmez. Hani dedelerimiz, ninelerimiz! Hani annemiz, babamız! Hani dostlarımız, kardeşlerimiz! Hani geçen sene aramızda bulunan dost ve ahbablarımız. Nereye gittiler? Niçin aramızda yoklar? Unutmayalım ki, onları sinelerine çeken kara toprak yakında bizi de çekecek... Binaenaleyh bu mübarek Mevlid gecesini derlenip toparlanmamıza vesile kılmalıyız.

  Muhterem okuyucu!

  Bu kutsal geceyi ve gündüzünü sakın gafletle geçirmeyelim, bu geceyi ihyâ etmeye gayret edelim. Gecenin ihyâ edilmesi için tecrübelerime dayanarak bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum:

  1- Gece uykusuz geçirileceği için, çok ibadet edileceği için, gündüz bir miktar uyunursa geceye takviye olur. O'nun için Mevlid gecesi olmadan önceki gündüzde, şöyle kendimizi ibadete daha iyi hazırlamak için uyumanızı tavsiye ederim; bu bir...

  2- Mevlid gecesinde, "Radyo, televizyon seyredeceğim, evde takip edeceğim." filân diye düşünmeyin, mutlaka bir camide olun! Çünkü camide olmak ile evde olmak arasında çok büyük farklar var... Camide kılınan namaz, evde kılınan namazdan yirmiyedi kat daha sevaplı, eğer mescid ise... Cuma namazı kılınan büyük cami ise, elli kat sevaplı... Bir de camiye giderken, gelirken attığın her adımdan insanın bir günahı affoluyor, bir hasene kazanıyor, bir derece de terfi ediyor, rütbesi yükseliyor.

  Onun için Mevlid gecesinde dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi yatsı namazında mutlaka camide olacaksınız. Sabah namazında da mutlaka camide olacaksınız. Çünkü Hz. Osman (R.A.)'den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu: "Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir."4 Bu mükâfatı kaçırmamak lâzım!

  Yâni şöyle olabiliyor bazen: Mevlid gecesini ihyâ edeceğim diye uykusuz kaldığı için evinde sabah namazını kılıp yatıyor. Bu yanlış... Sabah namazını camide kılmaya dikkat edin, Mevlid gecesinde ve her zaman... Ama Mevlid gecesinde özellikle bunu kaçırmamaya dikkat edin! Yatsı namazı ve sabah namazı camide olacak. Ondan sonraki zamanınızın bir kısmı camide olabilir, bir kısmı evinizde, kendi özel mekânınızda ibadet etmek tarzında olabilir.

  Muhterem okuyucu!

  Elhamdülillah, idrak ettiğimiz bu gece ile çok, ama çok çok sevinmemiz gerekir. Bunda büyük rahmet vardır. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin amcası Ebû Leheb ki kâfirdir, ebedi cehennemliktir. Tebbet suresinde kötülenmiştir, beddua edilmiştir. O'nun bile bu gece hatta her pazartesi gecesi azabı hafifletilir. Neden?... Evet neden?... Çünkü... Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz doğduğunda bir yeğeni olarak sevinmiş, doğum müjdesini getiren cariyesi Süveybe'yi azad etmiştir.5 Bir kâfir bu hareketi ile buna nail olursa... Ya ALLAH'a kul, Peygamberine ümmet olan, bu gece ile sevinen ve bu iman ile ölenin kazanacağı mükâfat... Elbette çok büyük olacaktır. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin doğumuna sevinmek bir kâfire yararlı olursa, bir muvahhide elbette çok daha fazla yararlı olur.

  4- Müslim, Mesacid:656, 1/454; Ebû Davud, Salat:18, No:555, Tirmizi, Salat:51, No:221

  5- Buhari, Nafakat:15, Abdurrazzak, Musannef, 7/478, Begavi, Şerhu's-Sünne, 9/76, Süheyli, Revdu'l-Ünf, 5/192


 6. #6
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  815
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart Mevlit gecesi - 6

  Mevlit gecesi - 6

  Binaenaleyh yapacağımız ibadet ve duaların muhakkak kabul olunacağına ve ALLAH Teâlâ'nın biz kullarına olan ikram ve izzetinin bol olacağına inanarak Mevlid Gecesi ve gündüzünü şöylece ihya etmeye çalışmalıyız:

  l- Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih "Estağfirullah" demeliyiz. Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tevbe edip bağışlanma dileme, kendimizi ve irademizi yenileme zamanıdır. Tövbe, işlediğimiz hatalardan dolayı Yüce Mevla'nın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere yüz çevirme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmaya karar verme demektir. Tevbe, günahla kirlenen ruhumuzu yıkamanın ve yeniden dirilişin ifadesidir, tevbe ruhu arındırmanın en güzel yollarından biridir.

  Unutmayalım ki, Cenab-ı Hakk'ın bu gece ve gündüzündeki bu büyük rahmeti, mağfireti ve bağışlaması hiç şüphe yok ki ona talib ve lâyık olanlar içindir. Öyle değil mi ya? Kusurlarını, günahlarını idrak etmeyen veya edip de bunlarda hâlâ ısrar edenler, afv ü mağfiret ihtiyacı içinde oldukları halde, tevbe ve istiğfarda bulunmayanlar, mağfiret-i İlahiyyeye nereden ve nasıl nail olacaklardır? Yapılacak tevbe samimi ve gerçek olmalı, bir daha o günaha dönülmemelidir. Tevbe dil işi değil, kalp işidir. Tevbe, vücudun bütün azalarının Cenab-ı Hakk'ın emrine dönmesi demektir. Sözü papağan da söyler, amma idrak etmeden söyler. Nitekim:

  Eylesen tûtîyi ta'limi eder kelimât,

  Sözü insan olur amma, özü insan olmaz! denilmiştir. Tûti, papağan demektir. Papağana konuşmayı öğretsen, sözü insan gibi olur, amma özü insan olmaz, kuştur yine. Papağandır, tabiatı neyse odur. Hâl değişmeli ki, tevbe makbul olsun. Kul hakkı varsa, mutlaka helâlleşmek gerekir. ALLAH Teâlâ şöyle buyuruyor:

  "Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ("Samimi bir tevbe" diye tercüme edilen "tevbe-i nasûh" için birçok yorum yapılmıştır. Bunların ortak noktası şudur: "Nasûh", nush kökündendir. Buna göre "tevbe-i nasûh"; tevbe edenin kendi nefsine nasihat dinletebilmesi, günahlarına son derece üzülmesi ve artık onlara dönmemeye karar vermesi demektir.) ile ALLAH'a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter. Peygamberi ve O'nunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde ALLAH sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların önlerinden ve sağlarından (amellerinin) nurları aydınlatıp gider de: "Ey Rabbimiz! Nurumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü sen her şeye Mevlidsin" derler. (Tahrim sûresi:8) Mevlid gecesini idrak eden herkes, ALLAH Teâlâ'nın:

  "De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! ALLAH'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü ALLAH bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok mağfiret edici, çok merhamet edicidir." (Zümer sûresi:53) müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

  Bu âyet-i kerimede ALLAH Teâlâ'nın rahmet ve muhabbetinin sonsuzluğu ifade edilmektedir. O'nun rahmeti her şeyi kuşatmıştır, her insan bu ilâhî rahmetten istifade edebilir. Ancak şu hususa dikkat etmek gerekir ki "ALLAH'ın rahmetinden ümit kesmeyin" demek, günah işlemeye devam edin, demek değildir. Bundan maksat, en günahkâr insanların bile tevbelerinin kabul edileceğini bildirmek, dolayısıyla bir an evvel kötülükten vazgeçip ALLAH Teâlâ'ya dönmelerini teşvik etmektir. Kur'an-ı Kerim, ameli ne olursa olsun, istisna koymaksızın herkesi tevbeye davet etmekte ve şöyle buyurmaktadır:

  ".... Ey mü'minler! Hep birden, bütün günahlarınızdan ALLAH'a tevbe ediniz ki, felaha, kurtuluşa eresiniz." (Nûr Sûresi: 31)


+ Cevap Ver

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349