İftitâh Tekbiri
Erkekler: ellerini parmak araları hafif açık ve kıbleye karşı olarak kulaklarının yumuşak yerine (kulak memesine) değdirilerek "Allahu Ekber" diyerek tekbir alırlar.
Erkekler: tekbirden sonra sağ ellerini, sol ellerinin üzerine koyup ve sağ ellerinin küçük ve baş parmaklarıyla sol ellerinin bileklerini tutup böylece göbekleri altına koyarlar. Gözler secde yerine bakar.Erkekler: rükuda, elleriyle, parmak araları açık olduğu halde diz kapaklarını tutup; sırt, bel ve başlarını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar.Erkekler: secdede kollarını yere yapıştırmazlar. Uyluklarını karınlarından uzak tutarlar.
Erkekler: secdeden sonra oturmak üzere doğrulurlar, sağ ayaklarını yere dikerler, sol ayaklarını da kıvırarak üzerine dik vaziyette otururlar.


Erkekler: selam verirken gözler omuzlara bakar. Önce sağa sonra sola bakarak selam verilir


Kadınlar: ellerini parmakları araları aralıklı ve kıbleye karşı olarak omuz hizasına kadar (göğüsleri hizasında) kıbleye bakar şekilde tekbir alırlarKadınlar: sağ el, sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüslerinin üzerine koyarlar. Gözler secde edilen yere bakar
Kadınlar: rükuda erkekler kadar eğilmezler ve ellerini, parmak araları kapalı olduğu halde dizlerinin üzerine koyarlar. Ve dizlerini biraz bükük tutarlar
Kadınlar: secde esnasında kollarını yere dokundururlarKadınlar: ayaklarını sağa doğru çevirerek otururlar.Kadınlar: selam verirken gözler omuzlara bakar. Önce sağa sonra sola bakarak selam verilir.