Şeytan benimle kıraatım ara*sına girdi Resulullah onu hissettiğin an Allaha sığın

Şeytan benimle kıraatım ara*sına girdi. Resulullah (s.a.v.): Onu hissettiğin an Allah’a sığın ve sol tarafına üç defa tükür. Osman dedi ki: Böyle yaptım; Allah da onu benden uzaklaştırdı. Bu hadis okumakla ilgili vesveseler mi kastediliyor?
Şeytan benimle kıraatım ara*sına girdi Resulullah onu hissettiğin an Allaha sığın islamseli.net,islami forum arşivi Şeytan benimle kıraatım ara*sına girdi Resulullah onu hissettiğin an Allaha sığın

Soru

Şeytan benimle namazım ve kıraatım ara*sına girdi, karıştırmama sebep oldu. Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Bu Hinzib denilen şey*tandır. Onu hissettiğin an Allah’a sığın ve sol tarafına üç defa tükür. Osman dedi ki: Ben böyle yaptım; ALLAH da onu benden uzaklaştırdı. Bu hadis okumakla ilgili vesveseleri mi kastediyor?

Cevap
Değerli kardeşimiz;

Hadis Müslim'de geçmektedir. Osman İbnu Ebî'l-As (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü dedim, şeytan benimle namazımın ve kıraatimin arasına girip kıraatimi iltibas etmeme sebep oluyor, (ne yapayım?)"

Aleyhissalâtu vesselâm bana şu cevabı verdi: "Bu Hınzeb denen bir şeytandır. Bunun geldiğini hissettin mi ondan Allah'a sığın. Sol tarafına üç kere tükür!"

(Osman İbnu Ebî'l-As) der ki: "Ben bunu yaptım, Allah Teâla Hazretleri onu benden giderdi."(Müslim, Selâm: 68)

Hınzeb kelimesi Hanzeb, Hunzeb şekillerinde de okunmuştur. Şeytanın namazdaki vesvesesi, kaç rek'at kıldığı, neleri okuyup okumadığı hususunda sebep olduğu yanılmalar, tereddütlerdir. Araya girmekten murad da namazın huşu ve huzuruna, lezzetine mâni olmaktır. Bu durumlar kalbin huzurunu, huşûunu bozar. Şu halde bu çeşit vesveselerde çare olarak Allah'a sığınılacaktır.(İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 9/415).

Namaz esnasında rekat ve kıraatte akla gelen tereddütler yanında değişik vesveseler de insanın aklına gelebilir. Bütün bunlar için de Allah'a sığınmak gerekir.

Namazda Huşu’ ne demektir? Huşu ile namaz kılmak ve gafletten kurtulmak için ne yapmak gerekir. Bilgi almak için tıklayınız?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet