Teyemmüm edilecek şeyde toprağın şart olmayışı

Allah Teala buyuruyor ki; “..o zaman temiz bir toprakla teyemmüm edin.”(Nisa 43) Burada toprak kelimesi nekre olarak (belirlili k takısı almadan) gelmiştir. Tıpkı;
“Allah bir sığır kesmenizi emrediyor”(Bakara 67),
“Yanlışlıkla bir mümini öldüren kimsenin, mümin bir köle azat etmesi ve ölenin ailesine teslim edilecek bir diyet vermesi gereklidi r.”(Nisa 92) ayetlerin deki gibi mutlak olarak zikredilm iştir. Yani İsrail oğulları herhangi bir sığır kesselerd i, bu yeterli idi.
Teyemmüm ayetinde geçen; “Saiyd” kelimesi temiz toprak demektir. Yahya Bin Said der ki; “Sert toprağa yapılmış teyemmüm ile kılınan namazda sakınca yoktur.”
Elde tozu kalmasa da yer cinsinden olan her temiz şeyle teyemmüm caizdir. “saiyd” kelimesi Kehf Suresinde şöyle geçer; “وَإِنَّا لَجَاعِلُونَ مَا عَلَيْهَا صَعِيدًا جُرُزًا (Bununla beraber) biz mutlaka oradaki her şeyi kupkuru bir toprak yapacağız.”(Kehf
فَعَسَى رَبِّي أَن يُؤْتِيَنِ خَيْرًا مِّن جَنَّتِكَ وَيُرْسِلَ عَلَيْهَا حُسْبَانًا مِّنَ السَّمَاء فَتُصْبِحَ صَعِيدًا زَلَقًا Belki Rabbim bana, senin bağından daha iyisini verir; senin bağına ise gökten yıldırımlar gönderir de bağ kupkuru bir toprak haline gelir.”(Kehf 40)
Neticede, sert toprak, kum, duvar ve düz kaya gibi şeylerle teyemmüm caizdir.