Şeytanlar Ramazan orucu başlayınca bağlanır


Resul-i Ekrem (SAV) Efendimiz şeytanların Ramazan ayı girince zincire vurularak bağlandığını haber verir. Bu haberi duyan insanlardan bazılarının kafalarına şu sorular takılıyor:

* Şeytanlar Ramazan ayında nasıl bağlanır?

* Bağlanıyorsa şeytani faaliyetler neden devam ediyor?

* Bağlananlar cin mi, insan şeytanları mıdır?

Bu ve benzeri soruların cevabı için, önce konu ile ilgili hadisin mealini zikredelim:

Peygamberimiz Efendimiz (SAV) buyurdular ki, meali şöyledir:

"Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanların azgınları zincire vurularak bağlanır. Cehennemin kapıları kapatılır. Hiçbir kapısı açık kalmaz. Cennet kapılarının tamamı açılır. Hiçbiri kapalı tutulmaz." (Buhari, Savm: 5, Müslim, Siyam: 2)

Bu hadis-i şerifin izahı şudur:

Ramazan ayı girince, cennete götürecek iyi şeyler yapan mü'mine, cennetin kapıları açılır. Bu kişi, kötülüklerden sakındığı için cehennem kapıları da kendisine kapanmış olur. "Oruç tutuyorum"u gerekçe yaparak, şeytana ve şeytanî tarzlara itibar etmediğinden de, şeytanın etki alanının dışına çıkmış olur.

Ramazan ayı böyle bir özelliğe sahiptir ki, manevi havası insanları cezbeder. Bundan dolayı günah büroları müşterilerini kaybederler. İnsanlar, buralardan cennete açılan mabetlere yönelirler. Adeta melekleşirler. Bundan dolayı da insanlar, her zamankinden daha fazla ibadete yönelirler:

* Ourç tutulur.

* Kur'ân-ı Kerîm okunur.

* Camiler dolup taşar.

* İnsanlar, günahlarından dolayı tevbe ederler. Allah'ın affına sığınırlar.

* Herkesi, Ramazan ayı heyecanı sarar.

* Günah yuvaları müşterilerini kaybeder.

* Mü'minler oruç tutarak, zekât vererek, teravih namazı kılarak, sahura kalkarak, Kur'ân-ı Kerîm okuyarak ve haramlardan kaçınarak, helâllere yoğunlaşarak Allah'ın rızasını kazanmaya cehd (gayret) ederler.

Böylece şeytanlar hezimete uğramış olurlar.

İnatcı şeytanlar bağlanmıştır.

Şeytanların inatcı olmayanları faaliyetlerini devam ettirirler. İnsanlar, bu şeytanların faaliyet alanlarına girmezlerse, şeytanlar onlara yaklaşmazlar/yaklaşamazlar.

Demek ki, Ramazan ayında şeytanların faaliyet alanları daraltılıyor. Mü'min, Ramazan ayında kazandığı mertebeyi Ramazan ayı sonrasında da muhafaza edebilmeli. Böylece şeytanın iğfalinden korunmalıdır.

Ramazan ayı şeytanlara ve şeytanî arzulara karşı en güçlü siper, oruç da en sağlam kalkandır.

Şeytan kendisine uyan cin ve insanları da kullanarak insanları aldatır. (En'am S.A: 112). Bunu görev bilir. (Araf S.A: 11-17) Bundan dolayı Allah (CC): "Şeytanın adımları ardına düşmeyin..." buyurur. (Bakara S.A.: 208)

"Aslında iman edip Rablerine güvenen ve O'na dayananlar üzerinde onun bir nüfuzu yoktur."

"Onun nüfuzu ancak onu dost edinenler ve onu Allah'a, ortak sayanlar üzerindedir." (Nahl S.A.: 99-100)

"Hangi şeytanlar bağlanır?" sorusuna gelince; bağlananlar, hem cin hem de insan şeytanlarıdır. Şerlerinden Allah'a sığınırız. Çünkü O'nun lütfuyla korunuruz. (NisaS. A.: 89)