Oruç tutmak isterse
Ramazan ayı geldi çattı. Miniğiniz belki de size etraftan duyduğu, gördüğü kadarıyla Ramazan'a dair sorular soruyor; hatta oruç tutmak için diretiyor. Bu durumda ona Ramazan, oruç tutmak, iftar gibi kavramları nasıl anlatabilirsiniz?
Öncelikle soyut tanımlardan olabildiğince kaçınmaya çalışın çünkü çocuğun soyut düşünme sistemi ancak 10'lu yaşlarında başlar. Çok basit bir anlatımla, kendinizden örnekler vererek açıklayın. İşe Ramazan ve oruç ilişkisinden başlayabilirsiniz. Ramazan'ın yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşmayı esas alan, insanların bir arada olmasını sağlayan bir ay olduğunu vurgulayın.
Ona orucu, akşam ezanına kadar yemek yememek, su içmemek olarak anlatabilirsiniz. Ezanın okunmasıyla yenen yemeğe “iftar” adı verildiği söylenebilir. Bu oruç tuttuğumuz günlerin tamamına da “Ramazan/Ramazan ayı” denildiğini anlatabilirsiniz. Açıkladığınız bu kavramların, çocuğun kafasında somutlaşması için ona bir Ramazan günü yaşatmanız daha etkili olacaktır.
Oruç tutmak isterse
Ramazan ayının güzelliklerinden ve olumlu yanlarından bahsettikten sonra beden sağlığınızı bu ay, daha az yiyerek desteklediğinizi de vurgulayabilirsiniz. Eğer o da oruç tutmak isterse, kısa süreli yapabileceğini ancak uzun süreli yapamayacağını söyleyin. Onu yarım gün oruç tutmaya da teşvik edebilirsiniz. Çocuk, sabahtan öğle ezanına kadar orucunu tutup, öğle ezanı okununca iftarını yaptırabilirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken nokta, çocuğu hiçbir şekilde zorlamamaktır. Acıkırsa yemesine izin verin.