+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Hadisi Şerifler Işığından Ramazan ve Oruç

 Dini Gün ve Gecelerimiz Katagorisinde ve  Oruç Ve Ramazan Forumunda Bulunan  Hadisi Şerifler Işığından Ramazan ve Oruç Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Hadisi Şerifler Işığından Ramazan ve Oruç Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayı girdiği zaman rahmet kapıları açılır; cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulup bağlanır.” (Müslim, Sıyam:1 No: 1079 ; Buhari, Savm:5.) Not: Bu Hadis’in Sahih-i Müslim ve Sahih-i Buhari’deki diğer rivayetlerinde,’rahmet kapıları’ ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hadisi Şerifler Işığından Ramazan ve Oruç

  Hadisi Şerifler Işığından Ramazan ve Oruç

  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayı girdiği zaman rahmet kapıları açılır; cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulup bağlanır.”

  (Müslim, Sıyam:1 No: 1079 ; Buhari, Savm:5.)

  Not: Bu Hadis’in Sahih-i Müslim ve Sahih-i Buhari’deki diğer rivayetlerinde,’rahmet kapıları’ ifadesi yerine ‘gök kapıları’ ve ‘cennet kapıları ifadeleri geçmektedir. Hiç şüphesiz cennet, Allah’ın rahmetinin ahiretteki en büyük tecellisidir. Fakat ‘rahmet kapıları’ şeklindeki rivayeti tercih etmekle biz, Ramazan ayının dünyevî açıdan da yeryüzüne indirilen birçok rahmetlere vesile olduğu gerçeğine dikkat çekmek istedik. Ayrıca, mü’min kardeşlerimize hatırlatmak isteriz ki bu ayda cin şeytanları zincire vurulmakla birlikte insan şeytanları ve nefs yine serbesttir. Onların tuzaklarına karşı dikkatli olalım.

  Müjdelerle Gelen

  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesi’nde kalkar ibadet ederse geçmiş günahları af olunur. Her kim de Ramazan orucunu (farziyetine ve mükâfatına) inanan (bir mü’min) olarak ve karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek tutarsa geçmiş günahları affedilir.”

  (Buhari, Savm:6)

  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Beş vakit namaz, diğer Cuma’ya kadar bir Cuma ve diğer Ramazan’a kadar bir Ramazan, büyük günahlardan sakınıldığı takdirde aralarındaki günahları silerler.”

  (Müslim, Taharet:16; Ahned:2/400)

  Hz. Abdurrahman b. Avf (ra.)’tan nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “(Ramazan ayı) öyle bir aydır ki Yüce Allah onun orucunu üzerinize farz kılmıştır. Ben de onun kıyamını (gecelerini teravih ve diğer ibadetlerle geçirmenizi) sünnet kıldım. Artık kim, inanarak ve karşılığını yalnız Allah’tan bekleyerek orucunu tutar ve geceleri ihya ederse, annesinin onu doğurduğu gün gibi günahlardan temizlenmiş olur.”

  (İbn-i Mace, İkame:173 No:1328)

  Hz. Ebû Mes’ud (r.a.)’dan nakledildiğine göre Rasûlullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Eğer kullar, Ramazan’da neler olduğunu bilseydiler; elbette ümmetim, senenin bütün (aylarının) Ramazan olmasını isterdi.”

  (Heysemî, Mecmeu’z-Zevaid:3/141)


 2. #2
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Hadisi Şerifler Işığından Ramazan ve Oruç

  Oruç Kalkandır

  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Oruç, (kulların, günah oklarından) kendisiyle korunduğu bir kalkandır. Oruçlu bir kimse kötü söz söylemesin ve cahillik yapmasın. Eğer herhangi bir kimse kendisiyle kavga etmek veya sataşmak isterse, ona iki defa, ‘ben oruçluyum’ desin. Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, oruçlunun ağzının kokusu, Yüce Allah katında misk kokusundan daha hoştur. (Yüce Allah): “Oruçlu kimse, Benim için yemesini, içmesini ve şehvetini terk etmektedir. Oruç (sadece) Benim içindir. (Ona riya/gösteriş karışmaz) Onun karşılığını da yalnız Ben veririm. (Diğer) güzel ameller,(en az) on katıyla mükâfatlandırılır.”

  (Buhari, Savm:2 ; Tevhid:35; Müslim,Sıyam:30 No:162-163; Ebû Davud, Savm:25; Tirmizi, Cuma:79.)

  Orucun Tutamadıkları

  Hz. Abdullah b. Ömer (r.a.)’den nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur: “Nice oruç tutanlar vardır ki, -haramlardan sakınmadıkları için- oruçlarından nasipleri sadece açlık ve susuzluktur. Nice gece ibadete kalkanlar vardır ki, nasipleri sadece uykusuzluktur.”

  (Rudâni, Cem’ul-Fevâid, No:2937; Hâkim, el-Müstedrek:1/431)

  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Rasûlullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı (sahtekârlığı) bırakmazsa, o kişinin yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur.”

  (Buhari,Savm:8)

  Not: Bu Hadis’te geçen, ‘Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur’ ifadesi mecazîdir. Zaten Allah’ın, yarattığı kullarının ibadetine ihtiyacı yoktur. Buradaki edebî ifade ise, şekilde kalan, insanı ahlâken güzelleştirmeyen ruhsuz ibadetin Allah katında bir değerinin ve karşılığının olmayacağını anlatmaktadır.

  Hz. Enes b. Mâlik (r.a.)’ten nakledildiğine göre Efendimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur:”İnsanların etlerini yiyenler oruç tutmamıştır.”

  (Deylemî, Firdevs, No:6238)

  Not: İnsanların etlerini yemek, hoşlanmayacakları şeyleri onlar yokken söyleyip gıybetlerini yapmaktır.

  (Bkz. Hucurat Suresi:12.Ayet)

  Reyyân Kapısı

  Hz. Sehl (r.a.)’den nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Cennet’te ‘Reyyan’ denilen bir kapı vardır ki, bu kapıdan kıyamet günü (hakkını vererek, fazlaca) oruç tutanlar girer. Onlardan başka hiç kimse giremez…”

  (Buhari, Savm:4; Müslim, Sıyam:166 No:1152)

  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), ”Kim Allah yolunda iki çift/iki çeşit harcamada bulunursa, Cennet kapılarından, ’Ey Allah’ın kulu! Bu hayır (kapısı)dır.’ diye çağrılır. Kim namaz ehli ise; (yani namazlarını özenli ve bolca kılıyorsa), namaz kapısından çağrılır. Kim cihad ehli ise o, cihad kapısından çağrılır. Kim oruç ehli ise, Reyyân kapısından çağrılır. Kim de sadaka ehlinden ise o da sadaka kapısından çağrılır.” buyurdu. Bunun üzerine Hz. Ebû Bekir (r.a.),’Ey Allah’ın Rasûlü, annem babam Sana feda olsun! Bu kapılardan çağrılan kimselerin, onların birisinden girmesi zorunlu mudur? Acaba bir kimse bu kapıların hepsinden birden çağrılabilir mi?’ dedi. Efendimiz (a.s.), “Evet (çağrılabilir).Ben senin onlardan olacağını ümit ediyorum.” buyurdu.

  (Buhari,Savm:4; Cihad ve Siyer:37…Müslim,Zekat:86 No:1027 ; Muvatta,Cihad:49)

  Oruç Ve Ramazan Coşkusu

  Hz. Ümmü Umâre (r.anha)’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur: “Oruçlunun yanında oruç tutmayanlar yemek yediklerinde, melekler onun için (sabrına karşılık) Allah’tan mağfiret dilerler.”

  (Tirmizi,Savm:67 No:784-5-6; İbn Mâce Sıyam:46)

  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: ”Kim oruçlu iken unutup yer, içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirmiş ve içirmiştir.”

  (Buhari,Savm:26;Eyman ve Nüzur:15 ; Müslim,Sıyam:171 No:1155)

  Hz. Enes b.Malik (r.a.)’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur: ”Sahur yemeği yiyiniz. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.”

  (Buhari,Savm:20 ; Müslim,Sıyam:45 No:1095)

  Hz. Sehl b. Sa’d (r.a.)’den nakledildiğine göre Rasûluulah (a.s.) şöyle buyurmuştur: “İnsanlar iftarı çabuk yapmakta acele ettikleri sürece iyilik üzere bulunurlar.”

  (Buhari,Savm:45; Müslim,Sıyam:48 No:1098; Tirmizi,Savm:13 No:699; İbn Mace,Sıyam:24)

  Hz. Enes (r.a.)’ten nakledildiğine göre Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:”Kim hurma bulursa iftarını hurma ile açsın. Kim de bulamazsa orucunu su ile açsın. Çünkü su temizdir.”

  (Tirmizi, Savm:10 No:694; Ebû Davud, Sıyam:21; İbn Mâce, Sıyam:25)

  Şevval Orucu

  Hz.Ebû Eyyub el-Ensari (r.a.)’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:”Kim Ramazan orucunu tutup da Şevval ayından da ona altı gün katarsa, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.”

  (Müslim, Sıyam:39 ; Tirmizi,Savm:53 No:759)

  Hz Sevban (r.a.)’dan nakledildiğine göre Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Bir ay (Ramazan) orucu, on aya bedeldir. Onlardan sonraki altı gün oruç iki aya bedeldir. İşte böylece yılın tamamı oruçlu geçirilmiş olur.”

  (Darimi, Sünen,Savm:44 No:1762; İbn Mace Sıyam:33)

  Not: İslam dininde Allah’ın kullarına engin sevgisinin ve merhametinin göstergesi olarak yapılan kötülükler aynen karşılığını bulurken; işlenen iyilikler, on katından yedi yüz katına kadar katlanarak mükâfatlandırılır. (Bkz.: Müslim, İman:205) Peygamber Efendimiz (a.s.) de bu Hadis’inde bilinen bu ölçüye telmihen bir açılım getirmiştir. Ramazan bayramının ilk günüyle, Kurban bayramı günlerinde oruç tutmanın haram olduğunu da göz önüne alırsak, beş gün daha ilaveyle yıl hesabı tamam olur. Allahu a’lem.

  Telâfisi Olmayan Altın Günler


  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur: “Her kim ruhsatsız ve hastalıksız olarak Ramazan’dan bir günün orucunu yerse bütün bir ömür oruç tutsa da onu ödemiş olmaz.”

  (Tirmizi,Savm:27; No:723; Ebû Davud Savm:38 ; İbn Mace,Sıyam:14)

  Not: Müslüman kardeş! Şu zamanlarda bir daha ömrümüz boyunca ele geçmeyecek olan müstesna günleri yaşıyoruz. Sanki Rabbimiz her biri manevi hazinelerle dolu otuz vagonluk bir trenle kullarına Rahmet hazinesinden bol bol vermek için Ramazan ayını bizlere hediye etmiş. Biz de bu günlerin kıymetini bilelim. Hakkını vererek günlerimizi ve gecelerimizi oruçla, Kur’an’la, namazla, zikirle, sadaka ve her çeşit iyilikle geçirelim.


 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Hadisi Şerifler Işığından Ramazan ve Oruç

  Oruç Ve Ramazan Coşkusu

  Hz. Ümmü Umâre (r.anha)’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur: “Oruçlunun yanında oruç tutmayanlar yemek yediklerinde, melekler onun için (sabrına karşılık) Allah’tan mağfiret dilerler.”

  (Tirmizi,Savm:67 No:784-5-6; İbn Mâce Sıyam:46)

  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: ”Kim oruçlu iken unutup yer, içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirmiş ve içirmiştir.”

  (Buhari,Savm:26;Eyman ve Nüzur:15 ; Müslim,Sıyam:171 No:1155)

  Hz. Enes b.Malik (r.a.)’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur: ”Sahur yemeği yiyiniz. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.”

  (Buhari,Savm:20 ; Müslim,Sıyam:45 No:1095)

  Hz. Sehl b. Sa’d (r.a.)’den nakledildiğine göre Rasûluulah (a.s.) şöyle buyurmuştur: “İnsanlar iftarı çabuk yapmakta acele ettikleri sürece iyilik üzere bulunurlar.”

  (Buhari,Savm:45; Müslim,Sıyam:48 No:1098; Tirmizi,Savm:13 No:699; İbn Mace,Sıyam:24)

  Hz. Enes (r.a.)’ten nakledildiğine göre Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:”Kim hurma bulursa iftarını hurma ile açsın. Kim de bulamazsa orucunu su ile açsın. Çünkü su temizdir.”

  (Tirmizi, Savm:10 No:694; Ebû Davud, Sıyam:21; İbn Mâce, Sıyam:25)

  Şevval Orucu

  Hz.Ebû Eyyub el-Ensari (r.a.)’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:”Kim Ramazan orucunu tutup da Şevval ayından da ona altı gün katarsa, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.”

  (Müslim, Sıyam:39 ; Tirmizi,Savm:53 No:759)

  Hz Sevban (r.a.)’dan nakledildiğine göre Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Bir ay (Ramazan) orucu, on aya bedeldir. Onlardan sonraki altı gün oruç iki aya bedeldir. İşte böylece yılın tamamı oruçlu geçirilmiş olur.”

  (Darimi, Sünen,Savm:44 No:1762; İbn Mace Sıyam:33)

  Not: İslam dininde Allah’ın kullarına engin sevgisinin ve merhametinin göstergesi olarak yapılan kötülükler aynen karşılığını bulurken; işlenen iyilikler, on katından yedi yüz katına kadar katlanarak mükâfatlandırılır. (Bkz.: Müslim, İman:205) Peygamber Efendimiz (a.s.) de bu Hadis’inde bilinen bu ölçüye telmihen bir açılım getirmiştir. Ramazan bayramının ilk günüyle, Kurban bayramı günlerinde oruç tutmanın haram olduğunu da göz önüne alırsak, beş gün daha ilaveyle yıl hesabı tamam olur. Allahu a’lem.

  Telâfisi Olmayan Altın Günler


  Hz. Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmuştur: “Her kim ruhsatsız ve hastalıksız olarak Ramazan’dan bir günün orucunu yerse bütün bir ömür oruç tutsa da onu ödemiş olmaz.”

  (Tirmizi,Savm:27; No:723; Ebû Davud Savm:38 ; İbn Mace,Sıyam:14)

  Not: Müslüman kardeş! Şu zamanlarda bir daha ömrümüz boyunca ele geçmeyecek olan müstesna günleri yaşıyoruz. Sanki Rabbimiz her biri manevi hazinelerle dolu otuz vagonluk bir trenle kullarına Rahmet hazinesinden bol bol vermek için Ramazan ayını bizlere hediye etmiş. Biz de bu günlerin kıymetini bilelim. Hakkını vererek günlerimizi ve gecelerimizi oruçla, Kur’an’la, namazla, zikirle, sadaka ve her çeşit iyilikle geçirelim.


+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254