+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Hz. Peygamber efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek -1

 Peygemberimiz (s.a.v) Katagorisinde ve  Peygamber Efendimiz (S.A.V) Forumunda Bulunan  Hz. Peygamber efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek -1 Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Hz. Peygamber efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek -1 Hz. Peygamber efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek -1 Dünya hayatının sonu, gelmez koşuşturması, çeşitli yönlerden maruz kaldığımız bilgi kirliliği ve iç dünyamızda yaşadığımız gelgitler neticesinde insanlığa umut kapıları açacak ahlâkî duyarlılığa sahip bir dindarlık ortaya koymakta zorluk çekiyoruz. İnsanlığın huzur ve mutluluğu elde etmekte ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.917
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hz. Peygamber efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek -1

  Hz. Peygamber efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek -1

  Dünya hayatının sonu, gelmez koşuşturması, çeşitli yönlerden maruz kaldığımız bilgi kirliliği ve iç dünyamızda yaşadığımız gelgitler neticesinde insanlığa umut kapıları açacak ahlâkî duyarlılığa sahip bir dindarlık ortaya koymakta zorluk çekiyoruz. İnsanlığın huzur ve mutluluğu elde etmekte zorlandığı, kişisel çıkar ve haz odaklı bir yaşantının özendirildiği günümüzde Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin getirdiği kutlu mesajı daha iyi anlamaya ve onun örnek ahlakını rehber edinmeye her zamankinden daha fazla muhtacız.
  Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de en güzel ve en yüksek bir ahlâk üzere olduğu bildirilen Sevgili Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimiz birlikte yaşamanın vazgeçilmez unsurları olan barışı, hoşgörüyü, affı, merhameti, şefkati kuru bir iddia olmaktan çıkarıp yaşanılan bir gerçekliğe dönüştürdü. Onun sözlerine ve davranışlarına yansıyan örnek ahlakı sayesinde Cahiliye toplumundaki insanlar şirkten, haksızlıktan, kibir ve nefretten, bencillikten uzaklaşarak adalet, tevazu, sevgi ve fedakârlıkla bütünleşmiş erdemli bireyler haline geldiler.
  O rahmet elçisinin tertemiz yaşantısında ve öğütlerinde bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatacak mükemmel örnekler buluruz. Onun hayatı dürüstlüğün, doğruluğun, erdemli davranışların, affediciliğin, insanların dertlerine ortak olmanın, insanlara sırf insan oldukları için sevgi ve saygı duymanın, intikam yerine bağışlayabilmenin, şefkat ve merhametin sınır tanımayan boyutlarını sunar. O, kutlu sözleriyle bize insanlığımızı hatırlattı ve kalplerimizi yumuşattı.
  Tatlı dil ve güler yüzün, işini bilen kişiye yardım etmenin, bilmeyene iş öğretmenin sadaka olduğunu, birbirimizi sevmedikçe olgun bir imana sahip olamayacağımızı ondan öğrendik. O bize Yaratıcımızı tanıttı. Sadece insanlara değil, bitkilere, hayvanlara hatta cansız varlıklara kadar bütün yaratılmışlara karşı şefkat dolu bir sineye sahip olmamızı, çevremize sevgiyi, nezaketi ve fedakârlığı yaymamızı tavsiye etti. Bize sınırsız nimetleri verene nasıl şükredileceğini, güzel düşünmeyi, güzel konuşmayı O'ndan öğrendik. Hayatımız O'nun güzel sözleriyle anlam kazandı. O bize iyiyi ve kötüyü, güzeli ve çirkini gösterdi. Sahte ile gerçeğin farkını açıkladı. Bocalamaktan, bencilliğe esir düşüp erimekten kurtardı. Dünya-ahiret dengesini, varoluşun nihai anlamını O'ndan öğrendik. O'nun getirdikleri sayesinde kendimizi ve Rabbimizi tanıdık, kalıcı kurtuluşun aydınlık yolunu öğrendik.
  O cömertlik ve şefkat peygamberiydi. Esma (R.Anha)'dan rivayete göre:
  "Kesenin ağzını sıkma! ALLAH da sana sıkarak verir! İnfâk et! Sayarak verme, ALLAH da sana sayarak verir! Malını kap içinde biriktirip saklama, sonra ALLAH da sana karşı ihsanını esirgeyip saklar!" (Buhârî, Zekat:21, Hibe: ?? ; Müslim, Zekat:88; Ebu Davud, Zekat: 46; Tirmizi, Bir: 40; Nesâî, Zekat: 62)


 2. #2
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.917
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hz. Peygamber S.A.V. efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek 2

  Hz. Peygamber S.A.V. efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek 2

  Buyurarak yardımlaşmaya davet eden bir peygamber...

  Şefkat kimi zaman onun dilinde güzel bir cümle, kimi zaman gözlerinde ılık birkaç damla, bazen de etrafına yayılan iyilik olarak beliriyordu. Mekke-i Mükerreme döneminde kendisine dayanılması güç eziyetlerde bulunan müşrikler için bile beddua etmeyip hidayet diledi. O'nun eşsiz şefkatinden en çok çocuklar, kimsesizler, yaşlılar ve zayıflar istifade etti. Yetim doğdu ama yetimleri unutmadı. Ebu Hureyre (R.A.)den rivayete göre, kalbinin kasavetinden şikâyet eden bir sahabesine:

  "Eğer kalbini yumuşatmak istiyorsan: Bir fakiri doyur, bir yetimin başını okşa!" (A. b. Hanbel, No:7522, 2/263) tavsiyesinde bulundu. Düşkünler O'nun himayesinde huzur buldular. Hayvanlar susuz ve aç bırakılmaktan, ağır yük taşımaktan onun şefkat dolu uyarıları sayesinde kurtuldular.

  O, af peygamberiydi. Hiç affedilmez gibi gözüken davranışları bile affetti. Taif'te kendisini taşa tutanları, canına kastedenleri ve daha nicelerini bağışlayıp, kötülüklerine iyilikle karşılık veren, bütün ümitleri boşa çıktığı anda dahi ellerini açıp beddua değil hidâyet-i kerimeleri için ALLAH Teâlâ'ya dua eden, kendisini yurdundan çıkaranları Mekke-i Mükerreme'yi fethettiğinde serbest bırakan da yine o Rahmet Elçisiydi.

  O incelik ve zarafet peygamberiydi. Kaba davranışlara karşı nezaketiyle eritti yürekleri. Yaşayış tarzları, karakterleri birbirinden farklı olan insanların her birine karşı nazik ve anlayışlı bir tavır sergiledi. Ebû Hüreyre (R.A.)den rivayete göre:

  "Ya Resûlellah! Bana kısa bir nasihatte bulun, uzun yapma! Tâ ki nasihatini unutmayayım!" diyerek kendisinden kısa, ama özlü bir nasihat isteyen bir kişiye:

  "Öfkelenme!" (Buhârî, Edeb:76; Tirmizî, Birr:73; Muvatta, Hüsnül-Hulk:11) Tavsiyesinde bulunan; yanında en son konuşanı ilk önce konuşan gibi dikkatle dinleyen bir nezaket peygamberiydi. Çocukları dikkatle dinlemek, kölelerin sofrasına oturmak, sadaka vermeyi soyluca yapmak, yanındaki kişiye dünyanın en önemli insanı olduğunu hissettirecek derecede hürmet göstermek onun nezaket sanatının ürünlerindendi.

  O kanaat, yardımlaşma ve paylaşmayı emr etmiş, öğütlemiştir. İnsanlar bu emri ve öğüdü tutarsa, yeryüzünün nimetleri bütün insanlara yeter, kimse sıkıntı ve açlık çekmez.

  O, her tür zulmü yasaklamış ve kötülemiş, daima adaletten yana olmuş, gerçek adaletin ne olduğunu göstermiştir.

  O, hiçbir öğretmenden ders almadığı, hiçbir okulda okumadığı halde insanların en bilgilisidir, en bilgesidir.

  O, hayvanlara, bitkilere, taşlara bile merhamet etmiştir.

  O, eline çok imkânlar ve servetler geçmesine rağmen bunları dağıtmış, kendine pay ayırmamıştır.Bu yüzden bazen kendisinin ve ailesinin aç kaldığı bile olmuştur.


 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.917
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hz. Peygamber S.A.V. Efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek 3

  Hz. Peygamber S.A.V. Efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek 3

  O, gelmiş ve geçmiş insanların en sabırlısı ve halîmidir.

  O, günahlardan korunmuş, Cennetle müjdelenmiş ismet sahibi bir Peygamber, ALLAH Teâlâ'nın Resulü olmasına rağmen en fazla ibadet yapan, en fazla istiğfar eden kul olmuştur.

  İnsanlık tarihinde dünya ve varoluş imtihanında ondan daha fazla başarılı olan kimse yoktur.

  O, Peygamberler kafilesinin başıdır.

  O, âdem Oğullarının seyidi yani Efendisidir ve bundan dolayı gurur duymamış, fahr etmemiştir.

  O, en cömert insandır.

  Diline onun kadar hâkim olan, dil afetlerinden O'nun kadar kaçınan başka kimse yoktur.

  Saraylarda, lüks meskenlerde yaşamamış; taştan, topraktan, hurma ağacından yapılmış çok mütevâzi evlerde oturmuştur. Bütün ömrü boyunca buğday ekmeği ile eti doyasıya yememiştir.

  O, nice kötülük edenlere iyilik etmiştir. O, nice suçluları affetmiştir.

  O, kadınlara en büyük saygıyı göstermiş, onlara değer, izzet ve haysiyet kazandırmıştır.

  O, başına gelen musibet ve belâlara sabr etmiştir.

  O, kendisini taşlayan, yaralayan, ayakkabılarının akan kanlarıyla dolmasına sebep olanlara beddua etmemiş, "Ya Rabbi, kavmim cahildir, onlara hidayet ver, onları affet" diye hayır dua etmiştir.

  O, asla kibirlenmemiş, böbürlenmemiş, gururlanmamıştır. Gelmiş geçmiş, gelecek insanların en büyüğü olmasına rağmen daima mütevâzi ve alçak gönüllü olmuştur.

  O, yalanı ve yalancıları, emanetlere hıyanet edenleri, verdikleri sözleri tutmayanları uyarmış ve kötülemiştir.

  O, Tevhid inancından en ufak bir tâviz vermemiştir.

  Hiçbir insan ondan daha doğru olmamıştır.

  Hiçbir insan ondan daha emîn olmamıştır.

  Hiçbir insan ondan daha bilge olmamıştır.

  O, kendi nefs ve hevasından konuşmamış, vahy-i ilâhî ve ilham-ı ilâhî ile konuşmuştur.

  Onun medeniyeti, insan ve yeryüzü boyutlarına en uygun ve muvafık gerçek medeniyettir.

  O, en nâmüsait şartlar, en büyük imkânsızlıklar içinde tarihin kaydettiği en muazzam, en kalıcı başarıya nâil olmuştur.

  O, bütün Müslümanların ve bütün insanların veliyyinimetidir.

  O, acı çeken, zulme uğramış, ezilen, sıkıntılar içinde yaşayan insanlara en büyük teselliyi getirmiştir.

  O'nun ALLAH katından getirdiği Dinin, Kitabın, Şeriatın, Nizamın hükümleri, çözümleri hiç eskimez. Kıyamet kopuncaya, dünya batıncaya kadar onlar en doğru çözüm ve çareler olarak kalacaktır.

  O'na iman eden, onun getirdiği dini kabul eden, ALLAH Teâlâ'yı onun öğrettiği gibi kemal sıfatlarla sıfatlı, noksan sıfatlardan münezzeh bilen, emirleri tutan, yasaklardan kaçınan kimseler ebedî mutluluğa erer ve kurtulur.


 4. #4
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.917
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hz. Peygamber S.A.V. Efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek 4

  Hz. Peygamber S.A.V. Efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek 4

  O'nu yalanlayan, O'nu inkâr eden, O'nun dinini reddedenler ALLAH Teâlâ'ya isyan etmiş olur.

  O zat en büyük velinimettir. O'nun kadr ü kıymetini bilmeyenler ne büyük bir gaflet içindedir. O'na ne kadar teşekkür etsek azdır.

  Evliyaullahın ve salihlerin bazısına O'nu uykuda ve uyanıklık halinde görmek nasib olur.

  O, iman edenlere, salih ameller işleyenlere, iyilere, doğrulara, cömert mü'minlere dua etmiştir. Bu dualar üzerimize sâyeban olsun.

  Onu vesile kılarak ALLAH Teâlâ'dan bağışlanma dileriz. Rab olarak ALLAHü Teâlâ'yı, nebi olarak Muhammed Mustafa aleyhissalatü ve selamı, düstur ve imam olarak Kur'ân-ı Azimüşşanı, Şeriat olarak Şeriat-ı Garra-i Muhammediye'yi kabul edip, güçleri yettiğince uygulayanlar inşaALLAH kurtulacaktır.

  Candan yürekten Lâ ilâhe illALLAH Muhammed Resûlullah diyerek iman edenler, bu imanlarını giderecek sözlerden, fiillerden ve davranışlardan kaçınanlar, ölümleri ömürlerine iman ile bitişerek dünyadan âhirete hüsn-i hâtime ile göçenler için ebedî zarar ve hüsran olmayacaktır.

  O bize, hepimize en büyük iyiliği yapmış kimsedir.

  O'na büyük minnet borcumuz vardır ve kendisine çok teşekkür ediyoruz.

  O'nu nefsimizden, yakınlarımızdan, sevdiklerimizden daha fazla, en fazla seviyoruz.

  O'ndan gördüğümüz faydayı ve iyiliği başka hiçbir insandan görmedik.

  Bir gün yüz yüze buluşmak ümidiyle salat olsun ona, selam olsun ona.

  Bizi ona ümmet kıldığı için eşi, ortağı, benzeri olmayan, zaman ve mekândan münezzeh bulunan, kemal sıfatlarla sıfatlı, noksan sıfatlardan münezzeh Âlemlerin Rabbine sonsuz hamdler ve şükürler. O'nun ümmeti olmak ne büyük mutluluk

  Çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere O'nun kutlu mesajları şifa olacaktır. Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıya ve yol göstericiliğine her zamankinden daha fazla muhtacız. O'nun şahsında belirginleşen sevgi, şefkat ve merhamet öğretisi kendimiz için istediğimizi başkası için de istemeyi, insana sırf insan olduğu için değer verebilmeyi, iyiliğe ve güzelliğe ulaşma yolunda çaba göstermeyi gerekli kılmaktadır. Onun örnek aile hayatı, kin, nefret ve intikam duygularını sevgi ve şefkate dönüştüren rahmet ve barış yüklü mesajını tam anlamıyla kavradığımızda dil, din, cins ve ırk gibi aidiyetlerimizden kaynaklanan yapay ayrılıklar ve çatışmalar yerini birbirimizi anlamaya, sevgi ve saygıya bırakacaktır.

  "Ahlak iledir nizam-ı âlem" denilmiştir. Ahlak olmazsa, ahlak çiğnenirse nizam-ı âlem bozulur, devlet halk ülke hepsi çöker.

  Ahlâk her şeyin üzerindedir. Siyasetle, iktisatla, ticaretle, medyayla, kültürle, hukuk ve yargıyla, belediyecilikle ahlakın ne alakası var diyenler ne kadar yanılıyor.

  Siyasette ahlak olmazsa durum böyle olur.

  İktisat hayatında ahlak olmazsa vahşi ve canavar kapitalizm olur.

  Ticarette ahlak olmazsa sucuğun, kıymanın üzerine "Etlerimiz yüzde yüz dana etidir" diye yazarlar, domuzu dana diye yedirirler.

  Medyada ahlak olmazsa, gazeteler yalan dolan, müstehcen neşriyat yapar.

  Sporda ahlak olmazsa şike yapılır, bin bir türlü rezalet, hıyanet, kepazelik olur.

  Öğrenciler ahlaklı yetiştirilmezse sınavlarda kopya çekilir.

  Bu memlekette yeterli ahlak olsaydı hırsızlık bu kadar genel ve yoğun olur muydu?


 5. #5
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.917
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Hz. Peygamber S.A.V. Efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek - 5

  Hz. Peygamber S.A.V. Efendimizin sevgisi etrafında bütünleşmek - 5

  O beş çocuklu kadında İslâm ahlakı ve fazileti olsaydı, internette tanıştığı âşığını gece eve alır, kocasının uyuduğu odanın bitişiğinde zina yapar mıydı?

  O lokantacı veya kebapçı ahlaktan nasibini almış olsaydı müşterilerine domuz, eşek, at eti yedirir miydi?

  Evet ahlak ekmek gibi, su gibi, hava gibi lazımdır bir ülkeye, bir halka, bir devlete.

  Türkiye ahlaksız kalkınamaz. Roma ahlaksızlıktan batmıştır. Osmanlı devleti ahlaksızlıktan batmıştır.

  İslâm dünyası, bugünkü perişan ve zelil hale Kur'ân-ı Kerim, Sünnet, İslâm ahlakına uymadığı için düşmüştür.

  Ahlaksız adalet olmaz. Ahlaksız eğitim olmaz. Ahlaksız devlet idaresi olmaz. Ahlaksız mahallî hizmetler olmaz.

  Ailede, okullarda, toplumda çocuklara, gençlere iyi ile kötüyü doğru dürüst öğretmezseniz ülke batar.

  Gökdelenler, köprüler, otoyollar, lüks meskenler ve otolar, barajlar, havaalanları, stadyumlar her şeyin yolunda gittiğini ispata yetmez. Önce ahlaka bakmak lazım.

  Ülkende güven ve adalet içinde yaşıyabiliyor musun? Evden kaçan 14 yaşındaki kız ailesine sağlam olarak mı dönüyor, yoksa 14 azgın erkeğin tecavüzüne uğramış halde mi? Kapını kilitlemeden yatabiliyor musun?

  Tramvayda 70 yaşındaki ihtiyar ayaktayken 18 yaşındaki genç oturuyor mu?

  Okullarda 10 yaşındaki çocuklara uyuşturucuyu kimler sağlıyor? Onlara kimler göz yumuyor?

  Ahlak olmazsa emanetler ehline verilmez. Emanetler ehline verilmezse devlet de çöker, ülke de.

  Bu yollarla, bu şeddadî binalarla, bu köprüler, bu hızlı trenler, bu uçaklar, bu lüks otomobiller ile ülke çöker mi?.. Çökmez olur mu hiç. Nazi Almanyası çöktü, Sovyetler Birliği çöktü, ABD çöküş süreci içinde.

  Evet bir ülkeye su gibi, hava gibi ahlak lazımdır. Bilgelik lazımdır. İşe yarar faydalı ilim, irfan lazımdır.

  Ahlak, bilgelik ve fazilet olmazsa dinî hizmet ve faaliyetlerin de işi boşalır. Ahlak olmazsa öncelikle fakirlerin hakkı olan zekâtlar yerine ulaşmaz. Ahlak olmazsa Müslümanlar bin parçaya ayrılır, Ümmet içinde çekişme başlar. Ahlak olmazsa Tevhid ile Teslis bir tutulur.

  Evet her şeyin başı ahlak, fazilet, bilgeliktir. Bu sebeple Yüce kitabımızın ve Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin en güzel, en yüksek ahlâkı öğütleyen sesine kulak verelim. Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin getirdiği değerlerin ve yol gösterici öğütlerinin farkına varmak ve onları bir davranış bilincine dönüştürmek dindarlığımızın olgunlaşması açısından temel hedefimiz olsun. Hayatın karmaşası içinde gözden kaçırdığımız güzelliklerin farkına varalım. Aynı coğrafyayı ve aynı değerleri paylaşan bireyler olarak korku ve düşmanlığı sevgiye, kavgayı barışa, bencilliği fedakârlığa, haksızlığı adalete, kibri alçakgönüllülüğe, küçümseme ve dışlamayı ötekine saygıya dönüştürelim. Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin örnek hayatıyla kendi hayatımız arasında sağlam bilgiye dayalı bir köprü kurmak için o kutlu elçinin insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrı ve öğretileri etrafında gönüllerimizi birleştirelim.


+ Cevap Ver

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349