+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur

 Peygemberimiz (s.a.v) Katagorisinde ve  Peygamber Efendimiz (S.A.V) Forumunda Bulunan  Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur Resûlullah (S.A.V.) efendimiz, Arafat'a varınca, kıyamete kadar insanlığa ışık tutacak bir çeşit "İnsan hakları beyannâmesi" niteliğinde olan meşhur Veda Hutbesi'ni burada okumuştur. Bu veda haccından bir yıl önce nazil olan Tevbe sûresinde: Müşriklerin pis olduğu ve ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.917
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur

  Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur

  Resûlullah (S.A.V.) efendimiz, Arafat'a varınca, kıyamete kadar insanlığa ışık tutacak bir çeşit "İnsan hakları beyannâmesi" niteliğinde olan meşhur Veda Hutbesi'ni burada okumuştur. Bu veda haccından bir yıl önce nazil olan Tevbe sûresinde: Müşriklerin pis olduğu ve bu yıldan sonra Mescid-i Haram'a yaklaşmamaları (Tevbe sûresi:28) emredildiği için, Veda Haccı'nda Mekke-i Mükerreme'de sadece Müslümanlar vardı. Hutbeyi de yalnızca Müslümanlar dinlemişti. Arafat'ta yüz binin üzerindeki hacıya hitaben bir hutbe okuyan Resûlullah (S.A.V.) efendimiz, sesinin bütün hacılar tarafından işitilmesi için belli mesafelerde gür sesli sahabelerden bazılarını görevlendirdi. Resûlullah (S.A.V.) efendimizin sözlerini tekrar eden bu kişiler hutbenin bütün hacılar tarafından duyulmasını sağlıyorlardı. Devesi Kusva'nın sırtında olduğu halde Resûlullah (S.A.V.) efendimiz şu hutbeyi okudu:

  Bismillâhirrahmanirrahim.

  Hamd ü sena sadece ALLAH Teâlâ'ya mahsustur. Biz de O'na hamd ederiz. O'ndan yardım dileriz. Bizi affetmesini niyaz ederiz. O'na tevbe ederiz. Nefislerimizin şerlerinden, yaptıklarımızın kötülüklerinden ALLAH Teâlâ'ya sığınırız. Hidayete gideceklerini bildiği için ALLAH Teâlâ'nın hidayete erdirdiğini, hiçbir kimse saptıramaz. Yine sapacağını bildiği için saptırdığını da hiçbir kimse hidayete erdiremez. ALLAH Teâlâ'dan başka hiçbir ilâh olmadığına, ALLAH Teâlâ'nın birliğine ve ALLAH Teâlâ'nın kulu ve peygamberi olduğuma şehadet ederim.
  Ey ALLAH Teâlâ'nın kulları! Sizlere ALLAH Teâlâ'dan korkmayı tavsiye ederim. Sizleri ALLAH Teâlâ'ya itaat etmeye teşvik ederim. Böylece en hayırlı şeyle başlamış olurum.
  Bundan sonra:
  Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyin. Sizleri aydınlatayım. Hac menâsikini, yani yapılışına ilişkin uygulama, fiil ve davranışlarını benden alınız. Ben bu haccımdan sonra hac yapıp yapamayacağımı bilmiyorum. Belki bu seneden sonra bir daha sizinle burada buluşamayacağım. Bu nasihatlerimi, burada bulunan bulunmayana ulaştırsın.
  Ey insanlar! Bugünün hangi gün olduğunu, bu ayın hangi ay olduğunu ve bu beldenin hangi belde olduğunu biliyor musunuz? Orada bulunan sahabe:
  - Bu belde mukaddes bir belde, bu ay mukaddes bir ay, bugün de mukaddes bir gündür, diye cevap verdiler.
  Ey insanlar! Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ve bu beldeniz Mekke-i Mükerreme de nasıl mukaddes bir belde ise Rabbinize kavuşuncaya kadar canlarınız, mallarınız da öylece mukaddestir ve birbirinize haramdır.
  Ey insanlar! Bilin ki herkes cinayetinden, bizzat kendisi sorumludur. Cinayet işleyen kendine karşı cinayet işlemiş sayılır. Hiçbir babanın cinayetinden oğlu sorumlu tutulmaz. Binaenaleyh çocuk babasına karşı cinayet işlemesin. Baba da çocuğuna karşı cinayet işlemesin. Haberiniz olsun ki! Müslüman, Müslümanın kardeşidir.
  Ey insanlar! Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Borç mutlaka yerine verilecek, ödenecek; kiralanan şey de sahibine iade edilecektir. Kefil, tazminatla mükelleftir. Cahiliyet devrine ait her çeşit faiz kaldırılmıştır. İlk kaldırdığım faiz, Abdülmuttalib'in oğlu Amcam Abbas'ın faizi idi. Fakat sizin için asıl anaparayı alma hakkı vardır. Böylece ne kimseye zulmetmiş olursunuz ne de zulmedilmiş olursunuz. ALLAH Teâlâ, faiz yoktur diye hükmetti. İyi bilin ki cahiliye adetlerinden her şey şu iki ayağımın altındadır.


 2. #2
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.917
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur - 2

  Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur - 2

  Ey ashabım! Cahiliyyet devrinde güdülen kan davaları da kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası; Abdülmuttalib'in torunu Rabiatül-Haris'in oğlu Amir'in kan davasıdır. Cahiliyet devrinden kalan bütün örf ve adetler kaldırılmıştır. Ancak Kâbe'ye dair hizmet işleri ve hacca gelenlere su vermek adetleri bakidir. Kasten öldüren kısas edilecektir. Sopa ve taşla öldürülen ise kasten öldürülmüşe benzer. Sopa ve taşla öldürülenin yüz deve diyet hakkı vardır. Bunu artıran cahiliyyet devrinin insanı gibidir. Zulmetmeyiniz, zulmetmeyiniz, zulme uğramayınız!

  Ey insanlar! Artık şeytan bu topraklarınızda kendisine tapılmaktan ümidini kesmiştir. Fakat tapılmanın dışında basit gördüğünüz amellerinizde şeytana uymanız onu memnun kılacaktır. Dininizi muhafaza hususunda ondan çok sakınınız.

  Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet etmenizi ve bu hususta ALLAH Teâlâ'dan korkmanızı tavsiye ederim. Çünkü onlar, emriniz altındadır. Sizin üzerinizde kadınlarınızın ve kadınlarınız üzerinde de sizin karşılıklı haklarınız vardır. Kadınlarınızın üzerinde olan sizin haklarınız şunlardır: Kadınlarınızın: Aile yatağına sizden başka hiçbir kimseyi ayak bastırmamaları, izniniz olmadan sevmediğiniz hiçbir kimseyi evlerinize almamaları, fuhuş ve rezalette bulunmamalarıdır. Şayet kadınlar bu yasaklananlardan birini yaparlarsa, ALLAH Teâlâ, siz erkeklere kadınları hafif bir şekilde dövmenize, onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve evlenmelerine mani olmanıza izin vermiştir. Şayet kadınlar bu fena hallerinden vazgeçer size itaatte bulunurlarsa, üzerinizde onların hakkı şudur: Kadınlarınızın rızkını ve mutad olan giyim eşyasını temin etmektir.

  Kadınlar sizin yanınızda yardımcılardır. Bir şeye malik değillerdir. Siz kadınları ALLAH Teâlâ'nın emaneti olarak aldınız. Onları ALLAH Teâlâ'nın emriyle kendilerinize hanım edindiniz. Kadınlar hakkında ALLAH Teâlâ'dan korkun, onlara karşı merhametli davranın, hayrı tavsiye edin. Hiçbir kadın erkeğinin izni olmaksızın evinden birşey harcayamaz. Ashaptan bazıları yemek de mi veremez? deyince, Resûlullah (S.A.V.) efendimiz şöyle buyurdu: Yemek insanların en değerli malıdır.

  Ey insanlar! Mü'minler ancak kardeştir. Bir Müslümana, Müslüman kardeşinin malından hiçbir şey helal değildir. Ancak isteyerek verdiği helâldir. Haksızlık da yapmayın. Haksızlığa da boyun eğmeyin.

  Ey ashabım! Nefsinize de zulmetmeyiniz. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

  Ey ashabım! Benden sonra kâfirler gibi olmayın. Birbirinizin boynunu vurmayın. Ben sizlere ALLAH Teâlâ'nın kitabını ve Peygamberinin sünnetini bıraktım. Onlara sarıldığınız müddetçe asla doğru yoldan şaşmayacaksınız.

  Ey İnsanlar! Rabbiniz birdir. Hepiniz Hz. Âdem (A.S.)ın çocuklarısınız. Hz. Âdem (A.S.) ise topraktandır. ALLAH Teâlâ katında en hayırlı ve kıymetli olanınız en çok takva sahibi olanınızdır. Şüphesiz ki ALLAH Teâlâ çok iyi bilen ve her şeyden haberdar olandır. İyi bilin ki, arabın arab olmayana; arab olmayanın arap olana, sarı ırktan olanların zencilere, zencilerin de sarı ırktan olanlara üstünlüğü ancak takva iledir.

  Ey insanlar! ALLAH Teâlâ'dan korkun, halife olarak başınıza burnu, kulağı kesik bir köle dahi seçilmiş olsa, ALLAH Teâlâ'nın kitabıyla hükmettiği müddetçe onu dinleyin ve ona itaat edin.


 3. #3
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  1.242
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur - 3

  Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur - 3

  Ey insanlar! ALLAH Teâlâ'dan korkun beş vakit namazınızı kılın, Ramazan ayındaki oruçlarınızı tutun, mallarınızın zekâtını verin, amirlerinize itaat edin ki, Rabbinizin cennetine giresiniz.

  Ey insanlar! Ben hepinizden önce Kevser Havzına varacağım. Sizin çokluğunuzla diğer ümmetlere karşı iftihar edeceğim. Benim yüzümü karartmayın. Ben birtakım insanları kurtaracağım. Bir takımları da benim kendilerini kurtarmamı isteyecekler. Ben Ya Rab! Bunlar benim ashabım, ashabcıklarım diyeceğim. ALLAH Teâlâ da: "Senden sonra, onların neler yaptığını, sen bilmezsin." buyuracak.

  Ey insanlar! Cenab-ı Hak, her hak sahibine hakkını vermiştir. Her varisin, miras malından olan nasibini beyan etmiştir. Artık varise vasiyyet etmek caiz değildir. Varisin dışında olanlara vasiyyet ise, miras malının sadece üçte bir miktarına kadar caizdir. Çocuk kimin döşeğinde doğmuş ise ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardır. Bunların hesapları ise ALLAH Teâlâ'ya aittir. Babasından başkasını baba edinen veya efendisinden başkasını efendi edinene; ALLAH Teâlâ, melekler ve bütün insanlar lanet ederler. Böyle bir kişiden ne mal, ne de can fedakârlığı kabul edilir.

  Ey insanlar! Aşırı gitmekten sakının. Geçmiş ümmetlerin mahvolmalarının sebebi: Dinde aşırı gitmeleriydi.

  Ey insanlar! Yarın beni sizden soracaklar. Ne diyeceksiniz? Risale-timi tebliğ ettim mi? İlahi vazifemi yaptım mı? Bütün Ashab-ı Kiram:

  - Evet, yemin ederiz, ALLAH Teâlâ'nın risaletini tebliğ ettin, vazifeni yaptın. Bize vasiyyet ve nasihatte bulundun. Böylece şehadette bulunuruz, dediler. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem (S.A.V.) Efendimiz mübarek şehadet parmağını göğe kaldırarak, sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek:

  "Şahit ol Ya Rab! Şahit ol Ya Rab! Şahit ol Ya Rab!" buyurdu.

  İşte veda hutbesi... Kemâl ifadesi... Son Resûlün genel anlamda son nefesi... Alıcı bulunursa, Arafat semasında saklıdır O'nun sesi... Veda hutbesi... Son Peygamberin tüm insanlığa, son tavsiyesi... Dünyayı değiştiren sesi... İslâm'ın bir başka şeref abidesi... İnsan hakları beyannamesi...

  Muhterem hacı kardeş!

  Gel! Beraber çözelim, Veda Hutbesinin son cümlesini:

  "Tebliğ ettim mi?"

  "Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab!"

  Bu sözler; Resûlullah (S.A.V.) Efendimizin, Peygamberlik hesabını verişiydi. Çünkü O da sorumlu bir kişiydi.

  "Andolsun ki, kendilerine peygamber gönderilenlere soracağız, peygamberlere de soracağız!" (Araf sûresi:6)

  ALLAH Teâlâ'dan başka herkes için değişmeyen son. Sorumluluk!.. Sorumlulukta yüz aklığı, ne mutluluk!.. Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimiz, yüz binlerin "evet tebliğ ettin!" şehadetiyle gitti Rabbisine... Ya biz Müslümanlar, ya bizler nasıl çıkacağız ALLAH Teâlâ katına? Düşünceler düşüncesi, bu muammayı çözmesi! Haydi Müslümanlar! İşte meseleler meselesi! Bence bu noktada düğümlenir ve çözülür Veda Hutbesi...

  Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin Arafat'ta okuduğu bu Veda hutbesi bir insan hakları belgesidir. Bu hutbe ile, insanlığın hayatında önemli bir değişim başlamış, insanlığın ufkunda yeni bir ışık doğmuştur. Artık haksızlığın ve geçici dünya ölçülerine dayalı ayrımcılığın yerini adalet ve eşitlik almıştır. İnsanların ALLAH Teâlâ katında en değerlisi ve en hayırlısı: ALLAH Teâlâ'dan en çok korkan, O'na en bağlı olan, insanlara en faydalı olandır.

  Bu sebeple Müslümanlar için bir çeşit 'insan hakları beyannâmesi' niteliğinde olan Veda Hutbesi aslında Hz.Peygamber (S.A.V.) efendimizin duruşunun en açık göstergelerindendir. O gün, yüzbin kişiye hitap eden Resûlullah (S.A.V.) efendimiz, hutbesinde hem kendi duruşunu, hem de Müslümanların duruşlarının nasıl olması gerektiğini deklare etmiştir. Şöyleki:

  1- Müslümanların canları ve malları, içinde bulundukları kutsal zaman ve mekan kadar saygın ve dokunulmazdır.

  2- Kadınlar, ALLAH Teâlâ'nın emanetidir ve onların hakları, iffetleri ve ihtiyaçları konusunda bu sorumluluk bilinci ile hareket edilmelidir.

  3- Kan davası ve faiz gibi cahiliyye gelenekleri kaldırılmıştır.

  4- Sapıklığa düşmemeleri ve sımsıkı sarılmaları için Müslümanlara ALLAH Teâlâ'nın Kitabı'nı ve kendi Sünnetini bırakmıştır.

  Görüldüğü üzere insanlar arasındaki olumsuz ayrımcılıkların tamamen ortadan kaldırılması, temel insan haklarına ilişkin ilkeler, dünya ve ahiret mutluluğu için gerekli prensipler bu hutbede yer alan hususlardan bazılarıdır. Fakat bu hutbedeki en can alıcı nokta, Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin, Kur'ân-ı Kerim'i ve buna bağlı olarak kendi Sünnetini bize emanet olarak bıraktığını özellikle vurgulaması ve bunlara sarıldığımız takdirde yolumuzu şaşırmayacağımızı ifade etmiş olmasıdır.


 4. #4
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.917
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur - 4

  Veda hutbesi,Veda hutbesi nerede ne zaman okunmuştur - 4

  İşte bu bakımdan değerli kardeşlerim, burada, bu büyük günde, Resûlullah (S.A.V.) efendimizin: "Tebliğ ettim mi?" sesine candan kulak vererek: "Evet, ey ALLAH Teâlâ'nın elçisi, sen tebliğ ettin, tebliğ görevini yerine getirdin. Senin mesajın bize ulaştı. Bundan sonra bu mesajı taşımak bizim görevimiz." diyerek bu mübarek meydandan İslâm'ın bu temel ilkelerinin savunucusu ve taraftarı olmak azmi ve kararlılığı içinde ayrılmalıyız ki, hac gibi ulvî bir ibadetin anlam ve gayesine ulaşmış olalım.

  İşte bu kutlu yerde ve bu kutlu mekanda yanımıza alarak geri döneceğimiz en önemli hediye, Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin bu emaneti olacaktır.

  Bu asırda Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizi tanımaya ve O'nun güzel ahlakını, yolunu öğrenmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. En güzel örnek olmasına rağmen, Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizi hakkıyla ve yakından tanıyamadık. Sünnetini yeterince yaşayamıyoruz. Bunun ezikliği ve her şeyden önemlisi O'na layık bir ümmet olamamanın verdiği mahcubiyet içerisinde buradan O'nun örnek ahlâkını da alarak dönmeliyiz.

  ALLAH Teâlâ ve Resûlü (S.A.V.) efendimize itaat edeceğimize, bundan böyle bütün hayatımızda Resûl ile birlikte yol tutacağımıza, O'nu kendimize örnek edineceğimize dair söz vererek dönmeliyiz bu yolculuktan.

  Resûlullah (S.A.V.) efendimiz, Arafat'ta öğle ile ikindi namazlarını Mescid-i Nemire'de öğle vaktinde birleştirerek kıldıktan sonra, doğruca Cebel-i Rahme'ye gitmiş, kıbleye yönelerek tam güneşin batışına kadar dua ve niyaz ederek vakfesini yapmıştır. Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olan O rahmet elçisi, orada öğleden akşama kadar saatlerce kim bilir ne yakarışlarda bulunmuştur. İşte bilinçli bir vakfe, bilinçli bir duruş, vakarlı, kararlı, umutlu bir bekleyiş bu bilinçle yapılmalıdır


+ Cevap Ver

LinkBacks (?)

 1. Yandex
  Refback Bu Konu
  06-06-2016, 06:05 AM
 2. 01-10-2016, 02:01 PM
 3. Yandex
  Refback Bu Konu
  12-31-2015, 02:21 PM
 4. Yandex
  Refback Bu Konu
  12-30-2015, 03:35 AM
 5. Yandex
  Refback Bu Konu
  10-02-2015, 05:09 PM
 6. Yandex
  Refback Bu Konu
  05-28-2015, 01:02 PM
 7. Yandex
  Refback Bu Konu
  01-12-2015, 01:45 AM
 8. Yandex
  Refback Bu Konu
  01-12-2015, 01:33 AM
 9. Yandex
  Refback Bu Konu
  01-08-2015, 06:39 PM
 10. Yandex
  Refback Bu Konu
  01-07-2015, 03:04 PM
 11. Yandex
  Refback Bu Konu
  05-15-2014, 08:25 PM
 12. Yandex
  Refback Bu Konu
  05-07-2014, 12:45 AM
 13. Yandex
  Refback Bu Konu
  04-01-2014, 12:25 AM
 14. Yandex
  Refback Bu Konu
  01-30-2014, 12:08 AM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349