Regaip kandili nedir - regaip gecesini nasıl ihya etmeliyiz

2010 yılında 17 haziran 2010 perşembe gecesini 18 Haziran cumaya bağlayan gece Regaip kandili kutlayacağız.

ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir.Rağbet edilen gecelerdendir. Duaların ve istekler her an Rabbimize iletilebilir.Bunların hiç şüphesiz yeri ve zamanı yoktur .Ama bu gece gibi bazı geceler biraz insanları dua ve ibadete yakınlaştırmak için önemlidir. Bu mübarek gecede Allah, mümin kullarına, rağbet, ihsan ve ikramlar yapılır. Bu gecenin hürmetine edenleri affeder. Bu gece yapılan dua red olmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. 2010 yılında 17 haziran 2010 perşembe gecesini 18 Haziran cumaya bağlayan gece Regaip kandili kutlayacağız.
Bu geceye mahsus bir namaz yoktur. Regaib gecesini ibadetle geçirmelidir.Namaz borcu olan, kaza namazı kılmalıdır. Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tevbe istiğfar eder. Regaip günü 17 haziran perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır.
Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Perşembe ile birlikte, Cuma günü de oruç tutmakta mahzur yoktur. (Gunye)
Receb ayında oruç tutmak faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlâ Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkleri vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.) [Deylemi]