Anne Sütünün önemi çocuklara faydaları


Anne sütünün bir bebek için yaşamsal önemi vardır. Bebeğin ilk aylarında gelişmesini sağlayan en önemli besin kaynağıdır. Çocuğu beslemesinin yanında onu birçok hastalıktan korumaktadır.


Anne sütünün çocukları birçok hastalıktan korumuş olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu hastalık türlerinin en başında kanser çeşitleri gelmektedir. Anne sütü bebeği meme kanserinnden, rahim kanserinden, akciğer kanserinden korumaktadır. Koruduğu hastalıklar sadece kanser ile bitmiyor. Ayrıca anne sütü obeziteden de korumaktadır. Yapılan araştırmalara göre anne sütüyle beslenen çocuklarda obeziteye yakalanma riski azalıyor.

Obeziteden korunan kişi tiği bir diyabesizlik daha az oluyor. Hipertansiyon riskide erişkinlerdeki kalp sağlığını tehdit etmekte olan riskiler bebeğin başta anne sütü içiyor olması bu riski azaltıyor.

Anne sütü ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek astım, egzama, alerjik burun akıntısı, alerjik rinitlerle beraber romatizmal hastalıklara karşı koruyor.

Yani anne sütü bebeği birçok hastalıktan korumaktadır. Bundan anlaşıldığı üzere anne sütünün koruyucu birçok özelliği bulunmaktadır.

[Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Kayıt olmak için tıklayın]