Böbrek Yetmezliği Nedir Neden Olur


Böbrek herkezin bildiği üzre vücutta yer alan önemli iki tane organdır. Ortalama 150 gram ağırlığıda olan 2 tane küçük organ vücudun özellikle detoksifikasyon adı verilen zararlı maddelerden arıldırılması, su ve elektrolit dengesini sağlaması için gereken organlardır.


Bu iki tane küçük organ çalışmadığı zaman 10 ila 15 günlük bir süre içinde insanlar böbreğin işini yapamadığı zaman tedavi edilmezse hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Üreme adı verilen tablo içindeki bahsedilen fonksiyonların yapılamaması durumunada böbrek yetersizliği ismi veriliyor. Bu durum birkaç tane aşamada incelenebilir. Başlangıç olarak böbrek yetersizliğinin temelinde böbrek hastalığı adı verilen bir tablo oluşuyor. Uzun bir süre insanlar bu böbrek rahatsızlığı ile yaşayabiliyorlar. Fakat böbrek yetersizliği geliştikten sonra bu tablo ilerliyor ve son dönem böbrek yetersizliği adı verilen son aşamaya geliniyor.

Bu aşamada böbreğin yerine bir tedavi yöntemi koyulması şart oluyor. Bu tedavi ise diyaliz yöntemlerinden bir tanesiyle gerçekleşiyor. Veya yeni bir böbrek, yani böbrek nakliyle hastaya yeni bir böbrek takılıyor.