Diş Eti Hastalıkları Nelerdir


Yazıya başmadan önce belirtmek isteriz ki ağızda yer alan herhangi bir kanama var ise bu bir yıkım bir pataloji belirtisidir. İnsanlarda normal olan tek kanama kadınlardaki menstrulasyon kanamasıdır. Onun dışında görülen her kanama bir yıkım belirtisi olarak göze çarpmaktadır.


Yani diş eti kanıyorsa oluşan bir problem var demektir. Bu durumda bir diş doktoruna gidilmesi gerekebilir. Diş etinin kanamasındaki en büyük etken diş taşlarıdır. Yada dişlerin yeteri kadar düzgün fırçalanmamasıdır. Dişi fırçalarken dişin yüzeyini ve dişle beraber diş etini birleşim bölgelerinin fırçalamak gerekmektedir. Bazı kişiler dişimi fırçalarken diş etim kanıyor diye diş etlerini fırçalamazlar. Bu büyük bir yanlıştır. Diş etine masaj yaparak fırçalamak gerekmektedir.

Diş etine masaj yaparak fırçalandığı zaman kanamalar azalacaktır. Bir süre sonra kanama tamamen ortadan kalkacaktır.

Doktor ortadan etkenleri kaldırdıktan sonra dişeti hastalıkları ve çevre dokuları iltihaplanabilir. Bu durumda diş etleri çekilmektedir. Halk arasında bu duruma diş eti çekilmesi adı verilir ve sağlan olan dişlerim çekildi denmektedir. Diş etinde iltihap ve kemik iltihabı olursa diş etleri zamanla çekilerek ve kemikleride giderek çeiklerek çekilmek zorunda kalabilir.

Bu durumda diş eti kanaması, diş etinde koku ve şişme oluşursa bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu durumu tedavi ettirin.