Astım Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

Astım Nedir

Farklı uyarıcılar sebebiyle solunum yollarını oluştan bronşların kasılarak daralması, bronş zararının şişmesi veya balgama benzeyen yapışkan sıvıların hava yolunu tıkaması ve fazla duyarlılık sonunda solunumda güçlük çekmeye sebep olan bir hastalıktır.


Astım Nedenleri Nelerdir

Astımın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Astımda kalıtımsal etkenlerin önem taşımış olduğu bilinmektedir. Aynı ailede astıma yakalanma riski artmaktadır. Astımın bulaşıcı bir özelliği yoktur. Bir insan her yaşta astım hastalığına yakalabilir. Çocukluk döneminde astıma yakalananların iyileşme oranı yüzde 50 civarındadır. İlerleyen yaşlarda iyileşme ihtimali düşmektedir.

Astım Belirtileri Nelerdir

Astımda hasta arada hırıltılı nefes alıp verir, nefes darlığı çeker ve öksürür. Astım belirtilerinin ani bir şekilde oluşmasına astım krizi adı verilmektedir. Bu durumda kişide ağır bir şekilde nefes darlığı oluşur. Soğuk hava, sigaranın dumanı ve kirli hava, mikrobik hastalıklar, yorgunluk, ağaç ve çiçek poleni, hayvan tüyü gibi alerji yapan maddeler ve psikolojik sorunlar astım şikayetini artıran ve astım atağının tetikleyen nedenlerdir.

Astım Nasıl Tedavi Edilir

Astımın tedavi aşamasında astım atağını durdurmak için çabuk açıcılar ismi verilen rahatlatan ilaçlara ve akciğerleri koruyabilmek ve astım ataklarının başlamasını önlemek için astımın temel sorunu olan hava yolundaki iltihabın azalabilmesine yönemlik koruyucu ilaçlara gerek vardır. Korunma yöntemleri ve ilaçlar yeterli olmadığı zamanlarda aşı tedaviside yapılmaktadır.

Astımın tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli nokta doktorun tavsiyelerine harfiyen uymak ve düzenli kontrollere gitmektir.