Yüz Kızarması Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi


Ani Yüz Kızarması Nedir

Ani yüz kızarması insanın kontrolü dışında olan sempatik sinir sisteminin bozukluğuna denir.

Ani Yüz Kızarması Belirtileri Nelerdir

Ani yüz kızarmasının en önemli belirtisi yüzün aniden kızarmasıdır. Yüzdeki kızarıklıklar boyun kızarıklığı, baş ve kulak kızarıklığı şeklinde yayılabilmektedir.

Ani Yüz Kızarması Nedenleri Nelerdir

Ana nedeni sinir sistemindeki bozukluktan kaynaklanmaktadır. Ani yüz kızarıklığı, durduk yere oluşabileceği gibi genelde sosyal ortamda kendini belli eder. Bu yüzden nedeninin daha fazla psikoloik faktörlere dayandığı söylenebilir. Bu gibi durumların genelinde kişide sosyal fobi görülmektedir. Sosyal fobi aniden oluşan yüz kızarmasına neden olmaktadır ve yüz kızarması da sosyal fobiyi tetikleyebilir.

Ani Yüz Kızarması Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi edebilmek için önce yüz kızarmasının nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Eğer varsa sosyal fobiyi yenmek gerekir. Bu işlem yüz kızarıklığının tedavi edilmesi için önemlidir. İnsan sosyal bir çevrede kendisini rahat hissetiği zaman yüz kızarması azalacaktır. Bununla beraber ameliyat ve klips tedaviside uygulanabilmektedir. Yüzde oluşan kızarıklığı sebep olan sinirlerin ameliyat ile yakılması değişik yan etkilere neden olabilmektedir. Klips yöntemi sinirlere baskı yaparak kızarıklığın önüne gelebilmektedir.