Adale Romatizması Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

Vücudun hareketini sağlamakta olan kaslarda ve özellikle eklemlerde oluşan ağrılı, bazen şişen ve şekil bozukluğuna sebep olan hastalıklara genel olarak romatizma adı verilmektedir.


Romatizma hastalığı hemen hemen her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Yaş ilerledikçe görülme sıklığıda artmaktadır ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Adale romatizması genelde şiddetli soğuk algınlığı hastalığından sonra görülen ve hareket etmeyi kısıtlayan ve zorlaştıran bir romatizma çeşitidir. Oluştuğu yere göre bel veya boyun tutulmasına sebep olabilir. Adale romatizmasının şikayetleri 1 ila 2 hafta içerisinde geçebilir. Ancak tedavi edilmez ise tekrarlama riski oldukça fazladır.

Soğuk algınlığı ve terleme bu rahatsızlığı en önemli nedenleridir. Bunlarla birlikte aileden gelen kalıtımsal etkenlerle diş çürüğü iltihabıda adale romatizmasının gelişmesine neden olmaktadır.

Adale romatizması olan kişi üşütmemeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Korunmak için terli çamaşırları kısa zamanda değiştirilmek gerekmektedir. Üşütmeye karşı önlemler alınması gerekmektedir. Bunlarla beraber vücut direncini zayıflatan ve vücudun mikrop kapmasına neden olan diş çürüğü ve diğer iltihaplar tedavi edilmesi gerekmektedir.