Alerji Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

Alerji Nedir

Solunum yoluyla yada temas ile insanın maruz kaldığı değişik maddeler karşı bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılık göstermesidir. Aslında bu maddelerin herhangi bir zararı olmadığı haldede vücut buna reaksiyon gösterebilmektedir.

Bağışıklık sistemi yabancı bir maddeyle taşıntığı zaman yabancı maddeye karşı bir antikor oluşturur ve savunma mekanizması devreye geçer. Bu maddelerle tekrar karşılaşıldığı zaman geliştirmiş olduğu antikorlar devreye girer. Bu yüzden örnek verecek olursak polene karşı alerji besleyen bir kişi her polen mevsiminde alerji olasılığı ile karşı karşıya kalabilir.

Alerji Belirtileri Nelerdir

Alerjinin belitisi etkilenmekte olan organa ve şiddetine göre farklılık göstermektedir. Genel olarak belirtileri kaşıntı, döküntü, hapşırma, burun akıntısı, öksürük, hırıltı, nefes daralması, gözde yanma ve dudaklarda şişme alerjinin başlıca belirtileridir.

En çok Görülen Alerji Türleri ; saman nezlesi, göz nezlesi, astım, egzema ve kurdeşen hastalıklarıdır.

Alerji Nedenleri Nelerdir

Alerjiye sebep olan birçok neden vardır. Özellikle kalıtımın alerji oluşmasında büyük bir etkisi vardır. Bununla beraber alerjinin en çok bilinen nedenleri polenler, evde bulunan tozlar, kedi ve köpek tarzı hayvanların tüyleri ve küf mantarlar, sigara dumanı, katkı maddesi bulunan gıdalar, deterjan ve parfüm, hava kirliliği alerjiyi tetikleyen etkenlerdir.

Alerji Nasıl Tedavi Edilir

Alerjiyi tedavi edebilmek için öncelikle alerjiye sebep olan faktörün bulunması gerekmektedir. Bulunduğu zaman kişinin bu maddeden uzak kalması sağlanmalıdır. Alerjinin şiddetine göre ilaç ve aşı tedaviside uygulanabilmektedir.