Bebeklerde İshal Ve Kabızlık


Yeni doğan anne sütüyle beslenen bir bebeğin dışkısı koyu bir çorba kıvamında olmaktadır. Bebek ilk ayını doldurmadan ishal hastalığına yakalanmışsa bunun nedeni bir enfeksiyon kapmış olabilmesidir. İshal olan bebeğin dışkısı yeşil renkli ve sulu olur. Dışkılaması artış gösterecek olan bebek anne sütüyle beslenen yeni doğan bir bebeğin dışkısında normal bir şekilde yer alan süt pıhtıları görülmeyecektir. Ayrıca bunlarla beraber ağar bir kokusu olacaktır.


Bebeğin ishal olduğundan şüpheleniyorsanız doktora götürmenizde fayda var. Hafif bir ishal söz konusu ise doktor bebeğin beslenme sayısını ve ya beslenme miktarında değişiklikler olması gerektiğini söyleyecektir. Bebeği emzirmeye devam edin fakat normalinden iştahı az olabilir. Bu durumda şaşırmayın. İshal ciddiyse ve bebek su kaybediyorsa bebeği hastaneye yatırılması durumu ortaya çıkmaktadır.

Yeni doğan bir bebekte kabızlık sorunu nadir olsada görülebilmektedir. Bebekte kabızlık derken yani bebeğin dışkısınız gecikmesidir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bazıları emzirme sonrasınd altlarını kirletebilirler. Bazı yeni doğan bebeklerde günde bir defa ve ya iki günde bir defa altlarını kirletebilirler.

Gerçek kabızlık konusu kolay çıkarılmayan sert ve kuru dışkıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkıları elma püresi kıvamındadır ve elma püresi yumuşaklığındadır. Bebekte bazen dışkılama sorunu çekiyor gibi görünsede dışkısı yinede sıvı olarak çıkar.

Mamayla beslenen yeni doğmuş bebekler bazan dışkılamakta güçlük çekebilirler. Bu bebeklerin dışkıları sert olabilir. Bebek eve getirildikten sonra gelişen kronik kabızlık da doğuştan gelen bir kalıtımsal hastalık nedeniyle oluşuyor olabilir ve bebeğinizin doktoruna bildirilmesi gerekir.
islami Sohbet - Dini Sohbet