Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saç bakımında öncelikle saçınızın derisine uygun bir şampuan seçmeniz gerekmektedir. Yani saçlarınızda kepeklenme varsa kepeklere karşı etkili şampuanlar kullanmanızda fayda vardır. Röfle saçlarınızı kurutmuş ise bu saçlarada kepek şampuanı gerekmektedir.


Saç kırıklarınızı onaracak olan bakım kremleri kullanmalısınız. Seçeceğiniz bakım kremi kesinlikle onarıcı ve güçlü bir etkiye sahip olması gerekmektedir.

Saçın kaç kere şampuanlanması gerekiyor. Eğer saçlarınızı sabah yıkamış ve akşam yine saçlarınız yağlanıyor ise yağlı saç şampuanı kullanmanız gerekmektedir. Size şu şekilde bir açıklama yapalım. Üçten fazla saçla saçların şampuanlanması saçlara ciddi zararlar verebilir.
Saçlar Nasıl Yıkanır ?

İlk şampuanlamanın ortasında saçlara biraz su dökün ve yıkamaya devam edin. Daha sonra durulayıp ikinci şampuanlamaya başlayın. Bu şekilde saçların temizlenmiş olacaktır. Eğer şampuanlama işlemini fazla yaparsanız saçların ucunu kurutabilirsiniz.

Saç temizledikten sonra sıra bakım kremlerine geliyor. Saçların suyunu sıkın nemli bir hale getirin. Yani saçınızın kremi emebilecek bir hale getirin. Gerek olursa saç neminin havlu ile banyoda alabilirsiniz. Bu şekilde bakım kreminin etkisi 3 katına çıkabilir. Genellikle banyoda sürülecek olan krem çok fazla su nedeni ile etkisini tam anlamıyla göstermez. Krem sürerken saçların uçlarına güzelce yedirin. Saçların dibine krem sürmeyin. Bun saçların dökülmesine neden olabilir.

Saçları yıkarken sıcak su kullanmayın. Tırnaklarınızla saçları kaşıyarak saçları yıkamayın. Bu tarz yıkama saç derisinin altındaki yağ kesesinin çalışmamasına ve saçların yağlanmasına neden olabilir.

kaynak: buyutec.net