Reflü Belirtileri Ve Reflü Tedavisi

Yazı Sağlık kategorisinde ve Pazartesi, 24 Mayıs 2010 tarihinde samet tarafından yayınlandı.

Reflü Nedir

Midede yer alan asidin mideden yukarı doğru yemek borusuna ve boğaza doğru gelmesidir. Bu mide asiti yemek borusunu tahriş ederek insanda yanma hissi uyandırmaktadır.

Reflü Nedenleri Nelerdir

Normalde midenin giriş bölümünde mide asidinin yemek borusuna gitmesini engelleyen kapak görevi gören bir tane kas bulunmaktadır. Reflü rahatsızlığında bu kaslar sürekli gevşer ve mide asidinin yemek borusuna kaçmasına sebep olur.

Reflü Belirtileri Nelerdir

Reflünün en belirgin belirtileri yutmada güçlük çekme, kanamalar, boğulma hissi, öksürük, seste kısılma ve kilo kaybetme reflünün belirtileri arasındadır.Ayrıca alkol ve sigara kullanmak, yağlı yiyecekler yemek, fazla beslenmek ve şişmanlık gibi durumlar reflü hastalığını kolaylaştıran etkenlerdir.

Reflü Nasıl Tedavi Edilir

Reflüye kesin tanı konulduktan sonra üç farklı tedavi seçeneği ortaya çıkmaktadır. Tedavi seçeneklerinin başında hastanın uygulaması gereken bazı durumlar vardır. Bunlar ;

1- Yatarken yüksek yatmak
2- Aşırı ve fazla beslenmemek
3- Alkolden ve sigaradan uzak durmak
4- Uyumadan 3 saat sonra yemeyi kesmek
5- Çay, kahve, çikolata ve asitli içeceklerden uzak durmak
6- Dar elbiseler giymemek

Bunlarla beraber diğer tedavi seçenekleri ilaç tedavisi ve ameliyattır.

İlaç tedavisinde asit salgını azaltmakta olan veya asitin zarar vermesini engelleyen ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisiyle kişinin şikayetleri geçmiyorsa veya kanama gibi yan etki yapıyorsa bu durumda ameliyat seçeneği kullanılmaktadır.