Yemekte Sonra Yapılan Alışkanlıkların Zararları

Yemek yedikten hemen sonra keyif olarak isimlendirdiğimiz alışkanlıklar var mı? Bir sigara yakmak beya kısık ateşte demlemeyi ihmal etmediğiniz çay gibi


Peki bu alışkanlıkların ne oranda zararlı olduğunu hakkında bir bilginiz var mı? İşte yemekten sonra yapmamanız gerekenler:

Araştırmalar göre yemeğin hemen ardından içilen tek bir tane sigaranın 10 tane sigaraya bedel olduğu kanıtlıyor. (Kanser olasılığıda doğru orantıda artıyor)

Yemekten hemen ardından meyve tüketmek midenin içinin havayla dolmasına neden olmakta. O nedenle meyvenizi yemekten 1-2 saat önce ve ya sonra yemelisiniz.

Çayın yaprağı yüksek miktarda asit içermekte bu yüzden yemeklerden alınan proteinlerin sindirmesini zorlaşır.

Yemeğin ardından kemer gevşetme bağırsaklarımızın bükülmesine ve bloke olmasına neden oluyor.

İnsanlar genellikle yemek yedikten sonra yürümenin ömrü uzattığına inanır. Halbuki bu doğru değil. Yürümek, sindirim sisteminin yediğimiz yemeklerden nütrientleri özümsememesine sebep olur. Yani yediğimiz yemeğin hiçbir anlamı kalmamsına…

Banyo yapmak kan akışını ellere, ayaklara doğru çoğaltır ve bu da midenin etrafındaki kan miktarını azaltır. Sonuç olarak, sindirim sistemini zayıflatır.

Yemekten hemen sonra uyuduğumuzda, yediklerimizi yeterince sindiremeyiz. Bu da bağırsak iltihaplanmalarına ve mide rahatsızlıklarına sebep olur.