Romatizma Neden Olur


Romatizma rahatsızlığının birçok sebebi belli değildir. Fakat bir kaç tane türünün sebebi bilinmektedir. Sebebi bilinen romatizma türleri mikrobik romatizmalar ve akut eklem romatizması ve gut hastalığıdır.

Diğer romatizma türlerindeyse rahatsızlığın ortaya çıkışı ve gelişmesini kolaylaştıran faktörler bilinmektedir. Bu faktörler yaş, cins, kalitim, meslek, travmalar ve psikolojik faktörlerdir.

Yaşa Bağlı Romatizma : İnsanlar arasında hemen hemen her yaşta romatizma görülebilse de değişik yaşlarda görülen romatizma türleri birbirinden farklılık göstermektedir. Başka bir deyişle ise her yaşta her romatizma türü görülmez. Örnek verecek olursak akut eklem romatizmaso 5 ila 15 yaşları arasında görülür. Kireçlenme olarak bilinen romatizma türü ise 40 yaşından sonra görülmektedir.

Cinse Bağlı Romatizma : Bütün dünyada romatizma genel açıdan kadınlarda daha fazla görülür. Yani kadınlar romatizma hastalığına daha fazla yakalanır.

Kalıtıma Bağlı Romatizma : Romatizmaların belli bir bölümünde kalıtımın etkisi olduğu bilinmektedir. Bu tarz hastalıkların örneği ankilozan spondilit, ailevi akdeniz ateşi ve guttur.

Romatizma Oluşumunda Diğer Etkenler : Eklem romatizmaları bütün dünyanın heryerinde yaygın bir şekilde görülmektedir. Soğuk ve rutubetli yerlerde sık ve şiddetli, kuru ve sıcak bölgelerde seyrek olmaktadır. Meslek, travmalar, psikoloik faktörler de romatizmanın ortaya çıkmasını kolaylaştıran faktörlerdir.