Depresyon Nedir Depresyon Belirtileri Nelerdir Depresyon Tedavisi
Yazı Sağlık kategorisinde ve Pazartesi, 24 Mayıs 2010 tarihinde samet tarafından yayınlandı.

Depresyon Nedir

Duygusal, zihinsel, davranış ve bedensel açıdan bazı belirtiler ile kendisini belli eden insanda kalıtımsal, çevresel veya hormonal bozukluk sonunda oluşan bitkinlik halidir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyonun belirtileri çeşitlidir. Başlıca belirtileri neşesiz ve bitkin bir hal, karamsarlık durumu, ümitsizlik hali, cinsel isteksizlik, hoşlanmama duygusu, istek ve ilgide azalmalar olarak gösterilebilir.

Depresyon görülen bir insanda çökkün ruh halinin yanı sıra hayatında önceden keyif alarak yaptığı şeylerden zevk almama durumu söz konusudur. İnsan kendinisi bi hayli mutsuz hisseder karamsar olur ve ümitsizleşir. Etrafında oluşan hemen hemen herşeyi olumsuz yönde değerlendirir. Oluşan karamsar düşünceler istem dışı oluşmaktadır. Hareketleri ve konuşması yavaşlayabilir.Depresyon söz konusu olan bir kişi kısık sesle konuşmaktadır.

Gün içerisinde oluşan duygu değişmelerini depresyon olarak değerlendirmek tamamen yanlıştır. Bir duruma depresyon adı verilebilmesi için oluşan belirtilerin 2 ila 3 hafta devam etmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda insanda baş, boyun, eklem ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi şikayetlerde oluşabiir.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir

Depresyon tedavisi kişideki depresyonu oluşturan durumlara göre yapılmaktadır. Depresyon tedavi edilmez ise 1 yıl kadar sürebilir. Ancak tedavi edilen depresyon daha kısa sürede geçer ve kalıcı olarak düzelir. Depresyon olan hastaların yaklaşık % 15′lik bir kısma intihar etme eyilimindedir. Depresyonda insanın huzuru ve yaşam kalitesi düşmektedir. Bu yüzden tedavi edilebilen ve tam anlamıyla düzeltilebilen bir hastalıktır ve tedavi edilmesi insan için çok önemlidir.

Tedavi aşamasındaki en önemli konu hastanın kendi durumunu iyi anlaması ve depresyonu yenebileceğine inanmasıdır.