Panik Atak Belirtileri Panik Atak Nedenleri Ve Panik Atak Tedavisi


Panik Atak Nedir

Ani bir şekilde beklenmedik bir zamanda ve herhangi bir otamda oluşan ve zamanla tekrarlayabilen insanı dehşete düşürebilen yoğun sıkıntı hali veya korku nöbeti olarak tanımlanabilir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Panik atak nöbeti geçirmek insanda büyük bir şekilde korku ve endişe yaratmaktadır. Kötü birşey olacağı hissi ve ölebileceğini hissedebilektedir. Hemen bulunduğu yerden uzaklasmaya ve kendinisi güvende hissedebileceği bir yere gitmeye çalışır

Ani bir şekilde başlayan panik atak giderek şiddetlenir ve ortalama 10 dakikaiçerisinde yoğun bir hal alır. Genelde yarım saat içerisinde ender olsada 1 saat içinde kendi kendine geçebilmektedir.

Genellikle oluşan fiziksel belirtileri avuç içinde terleme, hızla ve şiddetli bir şekilde tan kalp, midede birşey çökme hissi, bulantu, düşünce ve görme bozukluğu, el, ayak ve yüzde karıncalanma, göğüs ağrıması, baş dönmesi ve sersemlik hali, ağız kuruması, dizde ve bacakta güçsüzlük gibi belirtiler vermektedir.

Panik Atak Nedenleri Nelerdir

Panik atak birçok psikiyatrik bozuklukta ve kansızlık, tiroid bezinin aşırı çalışması, çeşitli enfeksiyonlar, kan şekeri düşüklüğü gibi bazı fiziksel hastalıklarda görülebilmektedir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak rahatsızlığı tedaviyle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Ancak birçok durumda panik atak olan kişi fiziksel bir sorun olduğunu düşündüğü için psikiyatristten önce başka doktorlara gitmektedir.Bu yüzden panik atan tanısı geç konmaktadır.

Panik atak tanısı konulduktan sonra hastanın hastalığı hangi yollarla kontrol edeceği öğretilmektedir. Bu hastalığı kontrol altına alabilen hastalarda panik atak belli zaman sonra iyileşmektedir. Tedavi esnasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gidebilme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye karşı alıştırmalar öğretilmektedir. Bazı durumlarda ise ilaç tedavisi