Koltuk Altı ve ellerde Aşırı Terlemesi


Terleme Nedir

Vücudun bulunmuş olduğu ortam ile arasındaki ısı değişmesini sağlayan fizyolojik mekanizmadır. Vücutta bulunan ter bezler sempatik sinir sistemi adı verilen insanın iradesi dışında çalışmakta olan mekanizma tarafından kontrol edilmektedir.

Aşırı terleme olayı vücutun bütün bölgelerinde yada bazı bölgelerinde oluşabilir. Bütün vücutta gözlenen aşırı terleme durumunda düşünülen bir hastalığım var düşüncesi yanlıştır. Herhangi bir hastalık ile alakalı olmayabilir. Bazı insanlar diğer insanlara oranla daha az terlerler. Örnek verecek olursak kilolu olan insanlar normal bir aktivite için dahi normal kilolara oranla daha fazla enerji harcar ve fazla terlerler. Aşırı terleme olayı bazı ilaçlardan da kaynaklanabilir. Bazı durumlardada bir hastalık belirtisi olabilir.

Bölgesel aşırı terleme sepmatik sinir sisteminin fazla çalışmasıyla oluşmaktadır. Genelde elde, koltuk altında, yüzde ve atakta fazla terleme şeklinde görülmektedir. Bu şikayetler yazın artış göstermektedir.

Aşırı terleme durumu insanın günlük aktivitelerini, sosyal yaşantısını ve psikolojik durumunu etkiliyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.