Düztaban Nedenleri VeTedavsisi

Düztaban sorunu: Ayak tabanında uzunlamasına mevcut olan kavsin düzleşmesi sonucu gelişir. Esnek (fleksibl) ve sert (rijid) diye iki tipe ayrılır. Esnek olan düzlükte kişi ayağını kaldırdığında tabandaki düzlük ortadan kalkar. Sert tipte ise tabanın şekli yük verilmesine bağlı kalmaksızın düzdür. Düztabanlıkla beraber bilek ve orta ayak eklemlerinin de içe açılanması görülebilir.
Yeni doğanda ayak tabanı düzdür. Kasların ve bağların kuvvetlenmesi ile, çoğunda 5-6 yaşına kadar kavis oluşur. Erişkinlerde ise %20 oranında görülür ve bunların çoğunda şikayet yoktur ve çoğu esnek tipte düzlüktür.
Şikayete sebep olan düz taban, hastaların çoğunda yürümek ve ayakta kalmakla taban ve baldırda ağrı, sızı, yanmaya sebep olur. Ayak bileğinde açılanma ile birlikte olduğunda, kolay burkulma olabilir. Bazen ayakkabıların iç kısmının daha fazla yıpranmasına sebep olur. Ayağın iç kısmının daha fazla baskıya maruz kalması sonucunda, başparmak ve taban iç kısmında deri kalınlaşması veya nasır görülebilir.
Tabanlık kullanımı ile hastaların bir kısmının şikayetleri azalır. Ayrıca, sert ve geniş tabanı ve yan taban destekleri olan ayakkabılar da yardımcı olabilir. Kişiye özgü tabanlık üretimi düztaban tedavisinde daha etkili bir yöntemdir. Ancak bunun kullanımı, taban, parmak ve baldır için germe egzersizleri ve kuvvetlendirme egzersizlerini içeren bir tedavi programına eklenmesi gerekir. Düztaban tedavisinde ender olarak cerrahi tedavi gerekir.
Diamond Ayak Sağlığı'nda kuru sistemle ayak bakımı yapılmaktadır. Kuru sistemde ayak suya sokulmadan işlem uygulanır. Doğru tırnak kesimi yapılır, deri kalınlaşmaları ve nasırlar temizlenir, kalınlaşmış tırnaklar inceltilir ve tırnağın doğal yapısını bozmadan tırnak kanalları temizlenerek gerekli destekler yerleştirilir. Genel ayak bakımı ayak problemleri için geliştirilmiş özel GEHWOL ayak kremleri ve solüsyonları kullanılarak orijinal Gerlach Teknik Ayak Bakım Aletleri ve Makineleri ile yapılır.